Protože dotazů na ideální náhražku za mateřské mléko chodí mnoho, honem zařazuji ještě recept na obilné mléko s luštěninou, které je vhodné v momentě, kdy maminka nemůže kojit. Příroda nevymyslí lepší potravu pro miminka než je mléko od jejich maminky. Ale když to jinak nejde, je vždycky lepší mléko obilné než kupované tzv. umělé mléko, ať už je to jakákoli značka.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Ingredience pro
- 1/2 šálku celozrnné rýže (nebo půl napůl s rýží bílou nebo sladkou)
- 1/4 šálku jahel
- 1/4 šálku fazolí adzuki
- 1 lžíce olejnatých semen (střídáme sezamové, slunečnicové, lněné a dýňové) nebo loupaných mandlí
- cca 2 cm řasy kombu nebo kousek wakame (nemusí být pokaždé)
- 8 šálků studené vody
- rýžový nebo ječmenný slad (cca 1 lžička na lahvičku)
Fazole omyjeme ve studené vodě a namočíme přes noc. Na dno hrnce pak dáme semínka a řasu, na to vrstvu namočených fazolí, dále rýži a nakonec jáhly. Opatrně zalijeme vodou. V tlakovém hrnci se vaříme 75 minut (v běžném hrnci cca 95 minut). Po uvaření vyndáme řasu, protože by dětem nemusela chutnat. Toto je základ na obilné mléko. Vypadá to jako hustá šlemovitá tmavá polévka. Nic složitého, hotovo.
Po vychlazení skladujeme v lednici. Pokud chceme trvanlivost prodloužit, můžeme základ na obilné mléko nalít do předem vyhřátých skleniček, uzavřít, otočit víčkem dolů a po vychladnutí dát do lednice. Zdravým dětem můžete mléko i sterilovat a prodloužit tak jeho trvanlivost ještě více.
Před podáváním odebereme z lednice potřebné množství, ohřejeme (nikdy ne v mikrovlnce!) a do teplého mléka přidáme lžičku sladu. Enzymy, které slad obsahuje, začnou rozkládat obilí, mléko zřídne a mnohem lépe se rozmixuje. Nyní tedy rozmixujeme nebo ještě lépe propasírujeme a můžeme podávat. Pro pití z lahvičky doporučuji ještě přecedit přes sítko nebo udělat do dudlíku větší dírku.
Slad je potřeba přidávat pouze pokud dítě pije mléko samotné. Když ho kombinujete se zeleninou, tak se nedává.
PraktickéPokud se vám nechce před každým podáváním ředit a mixovat, můžete si hotové mléko v hrnci rovnou rozmixovat (nebo ještě lépe přepasírovat pasírovačem), přecedit přes cedník a následně uskladnit v lednici viz. Bez použití sladu se nerozmixuje tak dokonale a zbude vám více slupek.
Zbytky obilí a luštěnin, které vám zůstanou v pasírovači nebo na sítku můžete použít jako zavářku do polévky, zahuštění do karbanátků či kaší.
Nelekněte se barvy, nečekejte mléčnou bílou jako u kopovaného umělého mléka! Mrkněte na fotku, ať víte, co asi čekat. Bářin Fabián byl kojený, ale půjčila jsem si ho, abyste měli představu, co čekat.
ObměnaOd 1 roku můžeme začít používat do obilného mléka kroupy a časem můžeme střídat různé luštěniny – červená čočka, cizrna, běžná čočka.
Děti od narozeníPokud začínáte obilným mlékem dokrmovat dosud jen kojené dítě, musíte sledovat, jak reaguje po té, co mu začnete dávat obilné mléko. Může mít například zácpu (mateřské mléko se tráví snáz než obiloviny, je jinovější, nově podané obilí může miminko “stáhnout”), může si nějakou dobu zvykat na trávení i chuť. Nevzdávejte to při prvním nezdaru! Při případné zácpě přidejte do mléka uvařenou zeleninu nebo ho dělejte řidší, přidejte více vody.
Pokud žena nemůže kojit a dává jen obilné mléko (což je samozřejmě možné), je potřeba ho dělat čerstvé, čerstvé je vždycky lepší než z lednice. Bude používat pasírovač a ne elektrický mixér. Navíc je potřeba přidat luštěninu viz obilné mléko pro nekojené děti.
Když miminko “vypipláme” z novorozeneckého věku do momentu, kdy kouše, začneme mu vařit příkrmy s luštěninami a mléko pak už nemusí obsahovat fazole. Můžeme vařit všechny možné varianty mléka – rýžové, jáhlové, ovesné, mix obilovin.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den, dcera má skoro 10 M, od 7 M je na UM a má již celkem pestrou stravu. Chci začít vařit OM nebo popř. i nějaký rostlinný jogurt namísto kravského. Prosím, může mi někdo poradit s mými dotazy, i když věřím, že bych odpovědi někde v diskusi našla. Předem děkuji… 1) mohu použít např. rýži basmati nebo to musí být natural se slupkou? Nevadí “celé zrno”? Jak je to obecně s celozrnnými obilovinami pro malé děti – dle mých info, by se neměly podávat. 2) Nepoužívám slad obecně, je nezbytný pro přidání do tohoto mléka kvůli trávení? Nedá se nahradit zeleninou – např. mrkví? Pokud bych dala popř. rýžový sirup, tak ten to jen osladí, ale neovlivňuje pozitivně tráven obilovin? 3) OM lze vařit bez luštěniny, pokud dítě přijímá již pestrou stravu, že? 4) Chápu dobře, že obilniny se povaří a pak rozmixují – a to je výsledné mléko, spotřeba ideálně do 2. dne? 5) Má vliv, že se obiloviny na OM vaří tak dlouho? Pokud dceři např. dělám rýži se zeleninou k obědu, vařím ji klasicky do měkka, což je tak 15 min. 6) Má někdo zkušenost s výrobou rostlinného jogurtu bez jogurtovače? Předem děkuji a odp.
Dobrý den všem.syn skoro 7m je na UM pro děti s ABKM,máme zatím vyzkoušeno 5druhu zeleniny,mrkev alergická reakce,zbytek ok,jí zatím pár lžiček nekdy víc někdy mene.
Když byl kojeny,tak mám podezření,že mu vadily obiloviny(prdiky,bolení…),proto se trochu obávám,zda mu nasadit obilne mleko. Vím,že když nezkusim,tak nezjistim.
Máte někdo zkušenost s negativnimi reakcemi po podání,jako bolení,zvracení ci vyrážka?