Omáčky
Petržel je základem pro pořádnou domácí svíčkovou omáčku (anebo ve variantě s dýní). To ale není všechno. Díky její sladké chuti, bílé barvě a smetanové struktuře při uvaření a rozmixování se dá se využít jako základ pro koprovou omáčku (nebo ve variantě s cuketou), křenovou omáčku (nebo krém) nebo třeba bílou houbovou omáčku. Dá se dobře zkombinovat i s bílými fazolemi na fazolovou omáčku nebo s další zeleninou a kořením třeba v této bylinkové omáčce. A co teprve kombinace petržele, jablek a křenu v luxusní omáčce? Experimentujte!
Polévky
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Petržel, mrkev, cibule a celer – to je osvědčená a výborná kombinace v polévkách. Petržel se dá použít nejen do klasické nudličkové “slepičí” polévky, ale také do jakékoliv jiné – od boršče, prdelačky, ranní miso polévky, zeleninové obědové, přes krémovou polévku, smetanovou, až po kulajdu nebo “bramboračku“. Petržel se jednoduše hodí do každé polévky!
Alternativa špeku
Napadlo vás někdy, že z petržele (nebo z celeru) můžete udělat křupavou smaženou alternativu špeku? Hodí se třeba jako posyp slané kaše, uvařené obiloviny, rizot, omáček, hummusu nebo jiné pomazánky, do palačinek a placek, na pečivo, do salátu nebo polévky.
Zeleninové pokrmy
Petržel si své místo najde i v zeleninových nebo luštěninových směsích, šťouchanicích, stir-fry, v kyselu s koprem nebo fazolovém kyselu, sladkém zeleninovém pokrmu nishime, v kari, teplém zeleninovém salátu atp.
Pomazánky
Pokud máte někoho, kdo petržel nemá rád, schovejte ji do pomazánky. Zkuste třeba vodáckou pomazánku anebo oblíbený řepový hummus (petržel tam nikdo nepozná). Neomezujte se ale jen na tyto dvě, kousek petržele můžete přidat i do tofu pomazánky s dýní, fazolové paštiky, cizrnové paštiky, čočkové pomazánky, humrové (místo celeru) aj. Vhodné je petržel nastrouhat najemno a dusit s cibulkou.
Sekaná a karbanátky
Nakrájená nebo najemno nastrouhaná petržel (vhodné je ji osmažit na cibulce, než ji přidáte do těsta na karbanátky) se ztratí i v sekané bez masa a v různých druzích karbanátků.
Pečená petržel
Z petržele se dají udělat pečené hranolky podobně jako z batátů. Výborná je také pečená na plátky nebo kolečka v troubě, třeba spolu s dýní, batátem, mrkví, cibulí nebo další zeleninou (kapustičky, brokolice aj.).
Domácí vegeta
Kupované vegety obsahují hodně soli a často i nežádoucí aditiva. Tak si ji jednoduše připravte doma podle našeho receptu. Petržel tam má nezastupitelné místo.
Léčebný nápoj
Sladké typy zelenin (včetně petržele) jsou výborné pro přípravu léčebného nápoje na podporu žaludku, sleziny a slinivky a zbavení se závislosti na sladkostech.
Bramborový salát bez brambor
Tento ne-bramborový salát se nejen na Vánoce, ale kdykoliv v průběhu roku. Brambory v něm nehledejte, ale i tak je výborný a petržel tam má nezastupitelné místo.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ajko, máte možná pravdu, bude to asi hodně tím, že vaříte bezlepkové těstoviny. Bezlepková mouka se přece jenom chová jinak.
My vaříme většinou celozrnné nebo semolinové těstoviny, občas pohankové nebo “bezlepky” z Lidlu. Nepamatuju si, kdy jsme měli naposledy rozvařené těstoviny, možná než do Čech přišla semolina nebo když jsme je nechali na horách na plotně omylem přes půl hodiny:-)
Ale vaříme těstoviny asi o něco tvrdší než většina Čechů – naopak Italové by naše vrtule považovali za mírně rozvařené…
Děkuji za tipy!
U nás má kořenová zelenina úspěch ještě v různých zeleninových pyré!
Jen mám dotaz ke správnému vaření těstovin(pod článkem se nedá reagovat): nás na kurzu kuchař-Ital učil, že se těstoviny hlavně nikdy NEmají prolívat po uvaření studenou vodou, že ztratí teplotu, chuť i strukturu.
I jinde to povařují spíše za chybu
https://bydleni.instory.cz/1511-vareni-testovin-je-snadne-presto-se-spousta-lidi-dopousti-mnoha-chyb.html