1. Křížaly
Pokud se vám nechce nic složitého vymýšlet, tak vsaďte na sušené jablečné křížaly. Na zimu se budou náramně hodit! Jablíčka omyjte, osušte, vykrojte bubáka a nakrájejte na tenké plátky a dejte sušit buď na sluníčko nebo do sušičky či trouby (na 50°C při pootevřených dvířkách). Zcela usušená jablíčka skladujte v látkovém pytlíčku. Můžete je mlsat jen tak (například jako svačina k vodě, občerstvení pro návštěvu) nebo přidat do dezertů, kaší, energy mixů atp.
2. Jablečný mošt
Jablíčka můžete buď odšťavnit doma pomocí odšťavňovače nebo si je nechat odšťavnit na jablečný mošt v moštárně. Většinou zdarma nebo za malý poplatek. Takový jablečný mošt je výborným letním osvěžením nebo se skvěle hodí místo vody do dezertů, koláčů nebo na vaření obilovin na kaše (zkuste například uvařit jáhly na ranní kaši v moštu, posypte opraženými mandličkami a uvidíte, jaká je to pochoutka). Mošt můžete i zavařit nebo zamrazit pro další použití. Pokud je na vás mošt příliš sladký, dá se ředit například se šťávou z mrkve nebo řepy. Tato kombinace je velmi dobrá.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
3. Jablečná přesnídávka (pyré)
– Jablečná přesnídávka s rybízem
– Horký jablečný nápoj z pyré
– Kořeněný jablečný nápoj z pyré
Pokud máte děti, můžete jim vyrobit výbornou domácí zdravou přesnídávku bez cukru. Pokud je nemáte, vyrobte si ji pro sebe :-) Jablečným pyré se dá nahrazovat vejce při pečení buchet. Hodí se také do různých těst, jako náplň nebo nádivka. Z pyré se dá vyrobit výborný horký nápoj. Jablka na pyré oloupejte, vykrojte jádřinec a nakrájejte. Vložte do hrnce s troškou vody a posolte špetkou soli. Nechejte pod pokličkou podusit. Hlídejte, aby se nepřipálila. Poté je rozmixujte na pyré, případně přislaďte sladem nebo sirupem. Jablka můžete kombinovat i s jiným ovocem a vytvořit tak různé druhy přesnídávek. Přesnídávky buď co nejdříve spotřebujte, zavařte (sterilizujte v čistých skleničkách cca 25 minut) nebo zamrazte na zmrzlinovou dřeň.
4. Jablečný kompot
Jablka nakrájejte na čtvrtky a povařte se špetkou soli podlité vodou doměkka. Můžete přidat k jablíčkům i hřebíček, skořici nebo plátky chemicky neošetřeného citronu. Pokud je pro vás kompot málo sladký, přelijte si ho sladem nebo sirupem. Nedojedený kompot skladujte v lednici. Kompot je dobrý jak teplý, tak vychlazený. Jablíčky můžete také naplnit zavařovací sklenice, zalít vodou, uzavřít víčkem a 25 minut sterilizovat. Takto připravený kompot vydrží dlouhou dobu. Můžete ho jíst samotný jako svačinku nebo z něj připravit dezert.
5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty
Jablíčka jsou univerzálním ovocem, které se hodí do jakéhokoliv koláče, dezertu či buchty.
Vyzkoušejte tyto naše osvědčené dezerty s jablíčky:
- jablečný závin (štrůdl)
- jablečná buchta s mrkví a ořechy
- bezlepkový letní jablečný dort
- pudinkový řez s jablíčky
- jablkový nanuk
- jablečný pohár
- jablko-hruškový pudink
- nepečený jablečno-pudinkový dort
- hraběnčiny řezy
- jablíčkové agarové bábovičky
- jablečný litý koláč
- tvarohovo-jablečný páj
- jablečný krém s mandlemi
- jáhelník s jablíčky
- muffiny s jablíčky
6. Jablečný ocet
Jablečný ocet je malý zázrak. Má mnoho pozitivních zdravotních účinků na naše tělo a je výborným dochucovadlem čerstvých zeleninových salátů, dušeného zelí, polévek, zálivek, marinád a dalších jídel. Jak na to? Je to úplně jednoduché. Kilo jablek omyjte a nastrouhejte nahrubo včetně jádřinců. Jablka přemístěte do 4 litrové nádoby a zalijte 2 litry čisté převařené a vychlazené vody. Hrdlo láhve přikryjte utěrkou a připevněte gumičkou. Láhev umístěte do kouta kuchyně (ne na slunce) a nechejte ji 10 dnů stát. Občas obsah zamíchejte čistou vařečkou. Poté přefiltrujte přes plátno a tekutinu vraťte do láhve a nechejte další 3 týdny kvasit. Poté slijte do menších nádob a dobře uzavřete.
7. Jablečný čaj
Při čištění jablíček slupky nevyhazujte, lze z nich připravit výborný voňavý jablečný čaj. Nasekejte je na menší kousky a usušte na sluníčku. Takto usušené slupky skladujte v uzavřené nádobě. Na čaj je stačí přelít vroucí vodou a pár minut louhovat nebo 3 minuty povařit ve vodě a nechat dojít pod pokličkou. Pokud máte rádi, přidejte k vařící se slupce jablek i skořici, hřebíček či zázvor nebo čaj dochuťte citronovou šťávou a podávejte teplý nebo studený.
8. Jablečná nádivka do moučníků
– Palačinky s jablečnou nádivkou
Jablečnou nádivku si můžete udělat do zásoby a mít ji pořád rychle při ruce do závinů, palačinek nebo koláčů. Jablíčka oloupejte a na hrubém struhadle nastrouhejte. Napěchujte je do zavařovaček, zavíčkujte a sterilizujte cca 30 minut při 95°C. Až budete nádivku potřebovat, stačí ji jen nožem otevřít a použít.
9. Jablečná povidla
Sladká jablíčka oloupejte, odstraňte jádřinec a nakrájejte na kostky nebo nastrouhejte nahrubo. Dejte je do hrnce se špetkou soli, podlijte trochou vody a na mírném plameni rozduste, až zhoustnou. Během dušení míchejte, aby se nepřipekla. Poté přemístěte do trouby a nechejte odpařit zbylou vodu při teplotě 180°C. Občas zamíchejte. Hustota by měla být tak tuhá, aby při tahu vařečkou zůstala jen pomalu uzavírající se mezera. Do povidel můžete přidat i koření, např. skořici a pokud jsou málo sladká, dosladit některým ze sirupů nebo sladů. Povidla můžete zavařit do skleniček nebo nezavařovat a uchovat v lednici pro rychlou spotřebu. Povidla jsou vhodná do koláčů, buchet, na palačinky, lívance atp.
10. Tradiční vejmrda
Vejmrda je náš tradiční český kondiment z jablek a křenu. Můžete si udělat větší množství a sterilizovat ho ve skleničkách a používat jako doplněk talíře. Vyrobíte ho z 1 kg jablek nastrouhaných najemno, 1 křenu nastrouhaného najemno, špetky soli a šťávy z 1 citronu.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář