Domů > Magazín > Blog

12 vánočních nocí: Posvátná tradice živá i v dnešní době

Zajímá vás tajemná tradice dvanácti vánočních nocí spojující pohanské zvyky, přírodní cykly a duchovní praxi? Přečtěte si o propojení minulosti, přítomnosti a budoucnosti v tomto fascinujícím konceptu, který nabízí možnost bilancování a odhadování nadcházejícího roku. Připojte se k náým na pouti přes 12 posvátných nocí a objevte symboliku každé z nich spojenou s měsíci nadcházejícího roku.

Tradice 12 vánočních nocí

Dvanáct vánočních nocí (někde označováno jako i 13 vánočních nocí) , Rauhnächte (jak jsou nazývány v německém prostředí) nebo Yuletide (v anglicky mluvících zemích) či Jul nebo Jól (Švédsko, Dánsko a Norsko a Jól na Islandu) představují jednu z nejmystičtějších a nejzáhadnějších tradic, která propojuje pohanské zvyky, přírodní cykly a duchovní praxi. Tento koncept, sahající až do předkřesťanských dob, se týká období mezi Zimním slunovratem a 1. lednem. Dle tradic, ze kterých tento koncept vychází, může být ale počátkem i předvečer Zimního slunovratu (tedy 20.12. do 31.12. – k vidění v tradicích vikingských či keltských). Stejně jako v jiných otázkách víry, je důležité následovat svoje srdce a intuici. Asi se shodneme na tom, že nikdo z nás u toho nebyl a tak musíme i pracovat s argumentem, že 12 vánočních nocí (často označovaných jako kouřové) může být také modernější koncept a realita mohla vypadat jinak. Naši předci rozhodně neměli kalendář a tak jejich oslavy mohly mít nakonec úplně jiné trvání a třeba i podobu.

Každá z těchto nocí je považována za symbolické propojení mezi minulým rokem, přítomným okamžikem a budoucností.

🎁 Dárkové poukazy 🎁
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout

Koncept dvanácti nocí vznikl pravděpodobně v germánském a keltském pohanství, kde byl propojen s cykly přírody a astrologickými událostmi. Pohanské kmeny slavily zimní slunovrat (Yule), jenž označoval nejdelší noc roku a počátek nového cyklu. Dvanáct vánočních nocí mělo reprezentovat období, kdy byl svět otevřen magii a kdy bylo možné spatřit či jakkoliv vyvěštit vlastní osud. Ať už na posvátné noci věříte či nikoliv, vzpomeňte na svoje dětství nebo dospívání. Cítili jste svátky vždy jako svátky světla? Na mě jako dítě kolem 26.12. padala obrovská temnota a smutek a nikdy jsem nevěděla proč. Možná se vaše děti více budí, možná vy sami nemůžete spát…jistotou zkrátka je, že alespoň těch pár nocí mezi Štědrým dnem a Silvestrem (pojmeme-li to moderně) se tak nějak vše proměňuje, člověk více bilancuje a stává se i více zádumčivým. Vánoce akorát proběhly, Silvestr a šampaňské až za pár dní – co se nám během těchto dní honí hlavou? Hodnotíme právě ukončený rok? Sníme o nějakém lepším?

Vzpomínání i věštění vlastního osudu

Bilancování a odhadování, jaký bude rok, co právě přichází, asi na chvíli pohltí prostě každého. Nakonec se ten koncept 12 posvátných nocí vlastně nejeví tak nereálně, že? Křesťanství tradici převzalo a integrovalo ji do oslav narození Krista, přičemž čas mezi Vánocemi a Třemi králi zůstal obdobím rozjímání a spojování s božskými silami. Tento proces zachoval mnoho pohanských rysů, například věštby, rituály očistění a oslavy přírodních cyklů.

Každá ze 12 nocí má svůj vlastní symbolický význam a vztahuje se k jednomu z měsíců nadcházejícího roku. Často také slouží k tomu, abychom se v myšlenkách vrátili k tomu stejnému měsíci v roce končícím a zavzpomínali na to, co se nám povedlo a co jsme zažili.  Například první noc (21. prosince) je spojena s lednem, druhá s únorem atd. Častá praxe je vedení deníku, který slouží k zaznamenávání myšlenek a zážitků během jednotlivých dní, které se mohou později interpretovat jako věštby.

Kdy tedy tu pomyslnou „pouť“ po 12 právě uběhnutých měsících (a odhadování měsíců budoucích) zahájíme, je vlastně v podstatě na nás. Mnoho tradic začíná v předvečer Zimního slunovratu, já jsem se ale inspirovala publikacemi, které tento posvátný prostor otevírají právě úderem Zimního slunovratu a dává mi to tak největší smysl.

Pozvánka k usebrání

Co je tedy vhodné během těchto 12 nocí dělat? Určitě si pořídit nějaký notýsek či deník. Zkuste si poznamenat, co ten den zažijete. Uvidíte. Koho potkáte. I to, jaké je venku počasí. Jak se cítíte? Abyste na to nebyli sami, budu vás po následujících 12 nocí na vaší pouti provázet svým hlasem, pokud si to tak zvolíte.

Počínaje Zimním slunovratem vám každý den bude k dispozici jedna nahrávka. Doporučím si zalézt do postele nebo na pohodlné místo, zavřít oči a nechat ji na sebe působit. Mějte při ruce sešit a vše si potom do něj poznamenejte a také zapisujte vše možné, co vás zaujme právě v tom konkrétním dni.

Nahrávka se dá samozřejmě pojmout i tak, že budete poctivě vypisovat všechny otázky do deníku, ale chci jen upozornit, že těch otázek je tam velmi mnoho a rozhodně není potřeba odpovídat jednu po druhé. Spíš je na sebe nechat působit jako celek. A pak si z toho třeba zapsat nějaký výstup.

Nápadů, co konkrétního dělat, najdete na internetu obrovské množství, od vykuřování (rituál očisty, odtud označení kouřových nocí) po rituály, zaklínadla a věštění podle specifických pravidel. Nechybí samozřejmě recepty a podobně. Já vás ale chci pozvat k usebrání. K tomu, abyste pobyli sami se sebou. K tomu, abyste si uvědomili, že není potřeba žádného zásahu zvenčí, abyste ucítili svoji vlastní duši. Že si vystačíte sami, přesně tak, jak jste, ve svém pokoji nebo třeba na návštěvě u příbuzných, kde vám najednou dojde energie a odeberete se do vedlejšího pokoje. Jelikož jsem vycházela i z publikací křesťanských, určitě je tato pozvánka určena všem, vám, co věříte v Boha stejně jako vám, kdo nevěříte, vám, kdo máte svou pokročilou duchovní praxi i vám, kteří jste o žádné ještě nikdy neslyšeli. 

A tak se po následujících 12 dní budeme společně setkávat a já vám podám pomocnou ruku k tomu, aby tyto Vánoce byly o něco bohatší, možná hlubší a hlavně: aby byly o vás samých, vašich vzpomínkách a plánech. Aby Vánoce nebyly jen třemi dny oslav a jídla, ale abychom si všichni uvědomili jejich obrovský rozměr: a ten byl vždy duchovní.

Přeji vám překrásné noci, a to nejenom ty vánoční, ale všechny, co po nich budou následovat.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem divoká, ale hluboce introvertní duše. Zájem o přírodu a její cykly ve mně byl vždy, jelikož jsem vyrostla na malé vsi. Vedu lidi k tomu, aby důvěřovali jen sami sobě a veškeré zvenku načerpané "vědění" filtrovali pocitem vlastní intuice a navrátili se tak hluboko do sebe.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

126
32

Dušičky, Samhain, Haloween. Temné období nebo skvělá příležitost?

Nastává zvláštní období, temná polovina roku. Pro naše předky byly první tři týdny v listopadu magické. Rituálně se zbavovali všeho, co jim v životě už nes...
201
19

Podzim už je fakt tady! Jste připraveni?

Na mě už leze podzim a projevuje se to různými způsoby. A tak vám chci připomenout, co je teď důležité a dát pár praktických rad, jak se na příchod chladně...
46
4

Rituály a tradice: Jsou vůbec dnes k něčemu dobré?

V dnešním uspěchaném světě můžeme snadno zapomenout na to, co je v životě důležité. Rituály a tradice nám můžou pomoci zpomalit, soustředit se na to, co je...
30
2

Magie letního slunovratu

Letní slunovrat. Říká nám to ještě dnes něco? Má to pro nás nějakou důležitost? Existuje ještě trochu magie v dnešních dnech?

Svátek hojnosti – jak se slaví a jak může vypadat naše vnitřní sklizeň

Sklizeň se netýká jen zahrádkářů. Svátek hojnosti je starý jako lidstvo samo. Nazýval se různě: Svátek první sklizně, Lughnasadh nebo Lammas . Svátky hojno...
52
42

Jak slavíme Dušičky u nás doma

Slavíte Dušičky? Máte nějaké tradice? Děláte nějaké rituály? My slavíme s rodinou začátek tohoto magického období po svém.