Domů > Magazín > Zdraví

14 překvapivých faktů, které o svém zažívání možná nevíte

Většina z nás toho o své trávicí soustavě moc neví. Přitom trávicí soustava pro nás dělá mnohem víc, než jen že vylučuje snědenou potravu. Které mimochodem v průměru sníme každý z nás zhruba 780 kg za rok. 

Žaludek se dokáže roztáhnout až 4x

  • Objem žaludku je 1 – 1,5 l, ale dokáže se roztáhnou až na objem 4 l.
  • Od narození se žaludek velmi rychle zvětšuje. Dítě ve věku 6 let už má objem žaludku 1 l.
  • Za den vyprodukuje zhruba 3 – 4 l žaludečních šťáv (štěpí bílkoviny, chrání před infekcemi a viry, dezinfikuje).
  • Špatnými stravovacími návyky (dále také kávou, alkoholem, kouřením) se zvyšuje produkce žaludečních šťáv a vzniká překyselení.
  • Do trávicího ústrojí se denně dostává až 7,5 l tekutin. Většinou se jedná o sliny, žaludeční, střevní a pankreatické šťávy a žluč, nejmenší procento tvoří námi přijaté tekutiny.

Střevo velké jako tenisový kurt

  • Délka našeho střeva je zhruba 7 metrů. Z toho tenké střevo má 3-5 metrů a tlusté střevo 1,5 metru.
  • Vstřebávací plocha střeva tvoří asi 300 m2 (tenisové hřiště pro čtyřhru má 260 m2). To proto, aby tělo dokázalo vstřebat z potravy co nejvíce živin do krevního oběhu.
  • V tenkém střevě je žaludkem natrávená potrava štěpena mnoha enzymy slinivky břišní, potom je smísena se žlučí a vstřebávána sliznicí tenkého střeva. Ta obsahuje nespočet klků a mikroklků.
  • Tlusté střevo plní funkci “zásobníku” střevního obsahu. Dochází v něm k zahušťování, absorpci vody (z 1500 ml tráveniny po vstřebání vody zbude cca 150 ml), přítomné bakterie využívají nevstřebané živiny (např. vlákninu) a odpad se vylučuje z těla.
  • Potrava tenkým střevem prochází 7-9 hodin a tlustým až 30 hodin.

Stolici ovlivňuje zkonzumovaná strava

  • Stolice průměrného Evropana váží zhruba 100-200 g versus stolice černocha v Africe váží až půl kila! Její váhu ovlivňuje množství zkonzumované vlákniny.
  • Hlavní podíl stolice je voda (75 %), zbytky potravy a odloučené buňky ze střevní sliznice (17 %) a střevní bakterie (8 %).
  • 1 g stolice obsahuje až 1000 buněk bakterií. Denně tedy vyloučíme zhruba více než 10 bilionů dobrých i špatných buněk bakterií.
  • Barvu stolice ovlivňuje také strava. Například po červené řepě je stolice červená, po listové zelenině, chlorelle, spirulině je stolice zelená, po mrkvi, dýni, mangu může být stolice žlutá aj.

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

31
5

“Bramborová” kaše z jáhel a topinambur

Výborná alternativa k bramborové kaši bez mléka a odlehčená a vylepšená zdravotně léčivou topinamburou. Skvělá příloha například k luštěninové sekané.

Jarní předkrm

Jarní předkrm, kterým můžete příjemně překvapit hosty, pochutnáte si a při přípravě si krásně pohrajete. Můžete popustit uzdu fantazii a recept si obměnit ...

Křupavé tofu v krustě z quinoy

Jednoduchý a rychlý recept, při kterém můžete využít přebytky quinoy z předchozího vaření. Quinoa vytvoří na tofu křupavou krustičku, koření mu dodá lahodn...

Zahrada v dubnu

V dubnu už začíná být na zahradě rušněji. Už se nemůžeme dočkat , až něco vysejeme a zasadíme.

Prasorizo – řecký pórek s rýží

Prasorizo je přirozeně veganské jídlo, které je syté a plné chuti. Tato řecká klasika je vyrobena z hrstky jednoduchých surovin a je z ní lehký a zdravý ob...

Beauty Lottringa orange – žluté rajče

Máte na srdci biodiverzitu? Chcete si pěstovat vlastní rajčata a nechcete kupovat hybridy F1? Chcete obohatit vaší zahradu o krásné neobvyklé odrůdy a vaše...