Ovocný salát
Ovoce nakrájíme na kousky, smícháme a polijeme například zálivkou z mandlového/kokosového/tahini másla a datlového sirupu (sladu, rýžového či javorového sirupu). Nebo můžeme namáčet do domácí oříškové nutelly.
Rychlé nápoje
V zimě zkuste rozmixovat oblíbené oříškové máslo (doporučujeme lískooříškové) s pár kostičkami čokolády, sladidlem a horkou/teplou vodou a vznikne výborná horká “nutellová” čokoláda. Oříškovými másly si můžeme dochutit rostlinná mléka, kurkuma latté, koňak (místo kešu ořechů dejte kešu máslo), jablečný nápoj (místo mandlí dejte mandlové máslo) atp.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Zeleninový salát
Podobně jako na ovocný salát můžeme vyrobit zálivku i na zeleninový salát. Výborně se hodí tahini, kešu nebo mandlové máslo. Můžeme ho smíchat s troškou vody a citronové šťávy. Nebo třeba arašídovým máslem, s troškou sojové omáčky, sirupu a octa atp.
Nepečené dobroty
Zdravé Toffifee, ořechové koule, makové kuličky, raffaella, čokoládové hrudky (např. můžeme smíchat ořechové máslo s roztopenou čokoládou a nasekaným sušeným ovocem a ořechy a udělat čokoládové hrudky), bonbony karamelky – na to vše můžeme použít ořechová másla.
Hummus
Že bez tahini není pomazánka hummus, už známe asi všichni. Místo tahini ale do hummusu můžeme použít třeba i arašídové máslo (viz recept Hummus z mungo fazolek a arašídového másla) nebo máslo z vlašských ořechů (viz recept na řepový hummus s vlašáky). Anebo naopak místo cizrny můžete netradičně použít třeba červenou čočku.
Majonéza
Všude, kde bychom běžně dali majonézu (tofunézu), můžeme použít kešu máslo (nebo máslo z loupaných mandlí, případně i slunečnicové máslo). Třeba do “bramborového” salátu, pomazánek se základem z majonézy, do salátů aj.
Polévky
Kešu či kokosové máslo nebo tahini skvěle dochutí a zjemní i krémové polévky. Třeba dýňovou, batátovou nebo řepovou. Lze jimi nahradit rostlinnou smetanu.
Těsta na dezerty i cukroví
Oříšková másla se hodí k propojení ingrediencí na těsta a korpusy pro pečené i nepečené dobroty (nepečený korpus na makový dortík, nepečený korpus na citronový dortík, sušenky Oreo, sušenky Disko).
Ochucení obilovin
Kombinace tahini, zelí a pohanky nebo quinoi je skvělá. Zkoušeli jste již někdy? Místo pohanky můžete zkusit i těstoviny se zelím. Anebo vynechte zelí a uvařenou obilovinu ochuťte oblíbeným máslem a octem/citronovou šťávou.
Ranní obilné kaše
Obilná kaše a lžíce jakéhokoliv oříškového másla je lahoda. Třeba kombinace jáhly a kokosové máslo, troška vanilky a strouhaný kokos! Mlsalové přidají i pár cákanců oblíbeného tekutého sladidla (slad, obilný sirup).
Krémy na dorty i cukroví
Oříšková másla se skvěle hodí jako základní ingredience pro různé krémy na dorty, dezerty i do cukroví. Například vosí hnízda můžeme naplnit třeba kešu máslem v kombinaci s datlovým sirupem (tímto krémem můžeme polít i ovocné poháry a obilné krémy), oříškovým krémem (místo vlašáků použijeme máslo z vlašských oříšků) promažeme sušenky nebo cukroví, arašídovým máslem můžeme plnit datle a polít je čokoládou, mandlovou polevou z mandlového másla můžeme polévat dezerty, tímto tuhým krémem můžeme zdobit dorty i cukroví, tahini krém se hodí na rolády atp.
Těstovinový salát
Podobně jako zeleninové saláty, můžeme udělat i saláty těstovinové. Můžeme použít zeleninu syrovou, ale také pečenou, smaženou (stir-fry) nebo dušenou, luštěniny, klíčky, tofu, seitan nebo tempeh, oříšky a semínka. Jako zálivka se perfektně hodí různá oříšková a semínková másla (zkuste třeba tuto stir-fry zeleninu s arašídovým máslem v podobě salátu s nudlemi) spolu s bylinkami, citronovou šťávou, octem, sojovkou atp.
Máslo
Oříšková másla se nejmenují másla jen tak. Lze jimi máslo krásně nahradit. Ať už na pečivo (například do toustů, na chleba), lívance, palačinky, wafle, ale i do těst a krémů na pečené i nepečené dobroty.
Pesto
Oříšková či semínková másla (např. slunečnicové, kešu, tahini, mandlové, vlašské aj.) se hodí také na ochucení pest místo oříšků a semínek. Stačí vmíchat do rozmixovaného pesta z petržele, kopru, mangoldu nebo medvědího česneku. Dochutit můžete ještě solí, sojovou omáčkou nebo lahůdkovým droždím.
Dip k namáčení
Smíchejte mandlové máslo s citronovou šťávou a troškou vody, nebo zkuste tahini-hořčičný dip. Tyto dipy můžete použít k namáčení pečené nebo napařené zeleniny, karbanátků, ale také do salátů.
Asijská kuchyně
Arašídové máslo i tahini se hodí do smažených nudlí. Buď v lehké verzi ze špagetové dýně, anebo z klasických rýžových nudlí.
Pralinky
Kokosové máslo roztopíme smícháme s oblíbeným sladidlem (slad, obilný sirup, javorový sirup), nasekanými oříšky nebo sušeným ovocem. Část můžeme nabarvit karobem/kakaem. Vrstvíme do formiček na led nebo pralinky a dovnitř můžeme dát náplň z marmelády, povidel nebo třeba crunchy arašídového másla. Anebo uděláme klasické čokoládové pralinky a dovnitř dáme lžičku oříškového másla.
Rostlinná mléka
Nemáte čas vytvářet domácí oříšková či semínková másla (s tím vám může pomoci také pomocník Nutramilk)? Stačí použít oblíbené máslo ze semínek nebo ořechů a pomixovat s vodou. Vznikne skvělé a rychlé oříškové nebo semínkové mléko. Například jako toto sezamové.
Pomazánky
Oříšková másla jsou skvělá jako základ různých druhů pomazánek. Pokud pomazánka obsahuje jako základ oříšky nebo semínka, můžete je snadno nahradit máslem z nich, například do této řepové s křenem můžete dát místo slunečnice slunečnicové máslo, do této paprikové místo kešu dáme kešu máslo a rozmixujeme s paprikou, do fazolové s vlašáky přidáme máslo z vlašských ořechů atp. Do Baba Ganoush dejte tahini, dýňovému máslu sluší pastu z mandlí nebo kokosu, k pomazánce z bílých fazolí se hodí arašídové máslo, fazolovou paštiku a cizrnovou paštiku ochutíme skvěle pomocí tahini atp.
Kde sehnat oříšková másla
1. Domácí výroba – nejjednodušší výroba je pomocí NutraMilku – přístroje, který vyrábí přímo oříšková a semínková másla a rostlinná mléka. Některá lze vyrobit i pomocí kvalitního blenderu (např. Vitamix). Domácí výroba vyjde mnohonásobně levněji a můžeme si pohlídat kvalitu vstupních surovin.
2. Zdravé výživy a obchody – lze sehnat různé druhy, slazené i neslazené, jednodruhová i vícedruhová, ale všechna jsou podstatně dražší než domácí.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Esterko, jsem navnaděna 😋! Doufám, že recept sepíšeš 😉
Jak využít kešu a arašídové máslo? 🤔
Třebas takhle 😜🤩🥰
Asi budu muset sesmolit receptík sem na web… páč tenhle letní bezlepkovej (prakticky bezobilnej, kromě trošky rýžovýho mlíčka) “no-cheese-cake”, inspirovanej různýma receptama a postupama z JJ, je fakt suprrychlá suprňamka 🤤👌