Domů > Magazín > Žijeme jinak

3 kroky, jak vybrat bezpečný lak na nehty

Téma laky na nehty je pro vás velmi aktuální a zajímavé. Dostali jsme od vás na toto téma mnoho dotazů a zejména na to, jaké laky tedy vybrat. Udělali jsme průzkum a zde jsou naše doporučení.

Toť otázka! Naše stanovisko je nehty nelakovat, případně pro jejich výživu a lesk používat pouze přírodní esenciální olejíčky. Mnohé z vás si ale nehty musí lakovat z pracovních (dress code) nebo společenských důvodů a co teď, když nemáte na výběr a nehty si nalakovat musíte? Proto jsme pro vás udělali průzkum a zaměřili se na laky na nehty, které nebezpečné látky, o kterých jsme psali ve článku Co se děje s tělem po nalakování nehtů? Budete v šoku!, neobsahují.

Jak vybrat co nejméně nebezpečný lak na nehty

Od výrobců laků víme, že vytvořit 100% přírodní lak na nehty, bohužel, nelze. Pokud si chcete vybrat lak na nehty, rozhodně vybírejte z „free“ řad. Označují se jako 3 až 10 free dle toho, kolik z nebezpečných látek NEobsahují. I u nás už se dostanou laky 6-free a 8-free, někteří výrobci mají dokonce i řady 13-free a více. Samozřejmě nejlepší je zvolit řadu s co nejvyšším číslem, tj. ten lak, který obsahuje co nejméně nebezpečných látek. Samotný výběr již necháme na vás…

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

1. Omezte nebezpečné ingredience výběrem vhodné “free” řady

3-free laky

  • Garantují, že v nich nejsou obsaženy tři škodlivé látky, tzv. nejnebezpečnější trio: toluen, formaldehyd, DBT
  • Např. laky značek: A-England, Barry-M, B-Couture, Beauty Without Cruelty, Butter London, China Glaze, Color Club, e.l.f., Essie, Hard Candy, Illamasqua, Jordana, MAC, Milani, Misa Cosmetics, OPI, Wet N Wild a další.

5-free laky

  • Garantují, že v nich nejsou obsaženy látky: toluen, formaldehyd, DBT, formaldehydová pryskyřice, kafr
  • Např. značky: Benecos, Catrice, Chanel, Dashing Diva, Deborah Lippmann, Essence, Helen E, Mavala, Nubar, Sante, Zoya, Dior Vernis, Dior Vernis, Context, LVX, Priti NYC, Honeybee Gardens a další.

7-free laky

  • Garantují, že v nich nejsou obsaženy látky: toluen, formaldehyd, DBT, formaldehydová pryskyřice, kafr, ethyl tosylamide/parabeny, xylen
  • Keeki, Alessandro, Coleur Caramel, Jessica a další.

9-free laky

  • Garantují, že v nich nejsou obsaženy látky: toluen, formaldehyd, DBT, formaldehydová pryskyřice, kafr, ethyl tosylamide, xylen, parabeny, vonné látky/živočišné složky
  • Např. značky: Orly Breathable Treatment, Acquarella a další.

10-free laky

  • Garantují, že v nich nejsou obsaženy látky: toluen, formaldehyd, DBT, formaldehydová pryskyřice, kafr, ethyl tosylamide/TPHP, xylen, parabeny, živočišné složky, vonné látky
  • Např. pár značek: SpaRitual kolekce INHALE, Côte, 100% Pure, Nailmatic Pure Color, La Couleur Couture Beauty a další.

2. Zkontrolujte lak v EWG’s kosmetické databázi

Environmental Working Group (EWG) vytvořila databázi kosmetiky, kde si můžete zkontrolovat, jestli je vybraný lak toxický. Do vyhledávače napište název laku na nehty a databáze vám vrátí jeho míru toxicity na stupnici od 1 po 10 na základě ingrediencí, které lak obsahuje. Vyberte si lak, který má nejnižší skóre (1-2). Laky se skóre 3-6 již patří mezi ty více riskantní. Pokud má lak skóre 7 a více, jedná se o toxický produkt.

3. Dodržujte tyto pravidla

Zvažte koupi laku na vodní bázi

  • U těchto laků neinhalujete nebezpečné výpary.
  • Mají čisté složení (neobsahují nejnebezpečnější trio: toluen, formaldehyd, DBP – vše je nahrazeno vodou, často jsou také bez kafru, ethyl acetátu, butyl acetátu, nitro celulózy, acetonu, těžkých kovů, chemických barev atp.).
  • Laky na vodní bázi obsahují 3 hlavní ingredience: emulze akrylového polymeru, voda a (většinou přírodní) barviva.
  • Jsou hypoalergenní a vhodné i pro děti a těhotné ženy (alespoň podle toho, co říkají výrobci).
  • Většina z nich neobsahuje živočišné ingredience (vegan) a je bez lepku.
  • Např. pár značek: Piggy Paint, Honeybee Gardens, Suncoat, Priti Nyc a další.

Nehty si lakujte vždy v dobře větrané místnosti

  • Lakujte si nehty u otevřeného okna nebo venku (např. balkon).
  • Díky tomu snížíte množství vdechovaných výparů.
  • Místnost vždy velmi dobře vyvětrejte.
  • Vyhněte se nehtovým salónům, které jsou špatně větrané.

Lakujte si nehty méně často

  • Snižte tak své vystavení se chemikáliím.
  • Zkuste používat neutrální tóny a barvy, které se hodí k většímu množství oblečení, abyste nemuseli tak často měnit barvu na nehtech.

Pár slov na závěr

Laky budou vždy obsahovat chemikálie, ale dobrým výběrem se dá vyhnout alespoň těm nejvíce nebezpečným. Doporučujeme značky průběžně sledovat. S narůstajícím povědomím spotřebitelů o chemických látkách v kosmetice se značky snaží změnit své složení a přizpůsobit se poptávce spotřebitelů. Mnohé značky, které v minulosti měli ve složení nebezpečné chemikálie, je již nyní ve složení nemají a vyvíjí přírodní a veganské řady, protože vidí, že je po nich poptávka nebo své složení posouvají na vyšší číslo ve “free” stupnici, proto náš seznam značky ve “free” řadách nemusí být stále aktuální.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

12 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář