Zdravá strava je drahá
Je dražší konvenční strava, fitness nebo strava dle Jíme Jinak?
– Připravili jsme pro vás porovnání jídelníčků, mrkněte na výsledné grafy!
– Nevíte, jak sestavit zdravý, a přitom levný jídelníček? Jeden celotýdenní jsme pro vás sestavili.
NENÍ drahá (v případě stravy dle Jíme Jinak):
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Pokud jsou základem jídelníčku jsou nezpracované suroviny. Obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy, divoké byliny, zelenina a ovoce.
- Zdravé jídlo za den na hlavu vychází v průměru na 80-100 Kč. Levnější ve dnech, kdy se vaří pouze luštěniny, obiloviny a zelenina a ke svačině je ovoce. Dražší v momentě, kdy se v jídle používají kupované knedlíky (polentový), polotovary jako tofu, tempeh nebo seitan a ke svačině kupovaná zdravá sladkost (např. RAW tyčinka).
- Jedno jídlo vychází zhruba na 17 Kč, ať už je to polévka, svačina, kompletní oběd nebo večeře skládající se z obilí, luštěnin, teplé zeleniny, kvašené zeleniny a salátku.
- Vstupní investice do základních surovin a zdravých dochucovadel u nováčků se zdravou stravou se v průběhu času rozpustí v nákladech na jídlo.
JE drahá (v případě RAW food, fitness aj. směrů):
- V případě, kdy budete kupovat předražené exotické superfoods, jako jsou chia, acai, chlorella, spirulina, místo toho, abyste používali naše lokální superpotraviny jako len, borůvky, petrželku, kopřivu aj.
- Anebo pokud budete žít z větší části na kupovaných zpracovaných rostlinných produktech jako jsou rostlinné jogurty, másla, proteinové prášky, pečivo, kupované sladkosti, veganské párečky, pomazánky atd.
Ti, kteří nejí maso, mají málo bílkovin
- V dnešní době je spousta sportovců i kulturistů na veganské stravě bez živočišných produktů, kteří dosahují ve sportu skvělých výsledků.
- Naopak studie dokazují, že strava bez živočišných produktů snižuje riziko nástupu cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce a některých druhů rakoviny.
- Je třeba ale o trochu více plánovat a hlídat si jídelníček – tj. kombinovat zdroje potravin tak, aby obsáhli celé aminokyselinové spektrum a bílkovina byla plnohodnotná (hrách a kroupy, fazole a rýže, čočka a kváskový celozrnný chléb, cizrna a jáhly aj.).
- Strava dle Jíme Jinak přirozeně obsahuje potraviny (tj. kombinace obilovin a luštěnin, případně tempeh, tofu, seitan), které se doplňují a vytváří plnohodnotnou bílkovinu.
Při hubnutí se musí omezit nebo vynechat sacharidy
- Nelze házet všechny sacharidy do jednoho pytle a při hubnutí není žádoucí všechny sacharidy eliminovat. Lze zhubnout klidně i 20 kg na vysokosacharidové zdravé stravě dle Jíme Jinak. Živým důkazem je nejen zakladatelka Eva Cikrytová, ale také ti, kteří se dle JJ stravy začali řídit jako např. Eva (33 let, -27 kg), Zuzana (42 let, -11 kg za 6 týdnů), Lenka (45 let, -50 kg), Andrea (30 let, -10 kg za 6 týdnů) a další.
- Máme dva druhy sacharidů: “dobré” (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny), z kterých naše tělo profituje a dělají nám skvělou službu a ty “zlé” (bílé pečivo, sladkosti, slazené nápoje, pizza, čokoláda), po kterých rychle přibíráme a ty je třeba opravdu ze stravy vynechat nebo omezit.
- Ty dobré sacharidy mají mnoho benefitů pro nás i naše tělo: jsou hlavním zdrojem energie, jsou pro nás přirozenou potravou (přirozeně nás to k nim táhne), regenerují svaly, způsobují dobrou náladu a zrychlují metabolismus.
Přírodní cukry a sirupy jsou zdravé
Jedná se o častou chybu, kdy začátečníci omezí nebo zcela vyloučí bílý cukr, ale přesedlají na jeho “zdravější” alternativu – třtinový či kokosový cukr, med, agávový sirup, javorový nebo jiné přírodní sirupy s vidinou, že jsou zdravé a tudíž slazení jimi tolik nevadí. Neuvědomují si ale, že krom malinkého množství vitamínů a minerálů navíc, se stále jedná z 90 % o ten samý jednoduchý cukr, stejně jako cukr bílý a tudíž rychlou energii navíc, která zvedá krevní cukr a ukládá se v podobě tuků. Sladit bychom jednoduše měli co nejméně, spíše výjimečně (např. do dezertů). Většina základních potravin, které by měly mít sladkou chuť, ji totiž přirozeně mají. Jsou jimi ovoce, ale i některá sladká zelenina jako mrkev, dýně, batát, červená paprika nebo rajče.
Tuky jsou nepřítel
Zdravý tuk (ořechy, semínka, avokádo, zdravé oleje) nejen že dodává pokrmu chuť, ale také zvyšuje jeho sytivost, tudíž oddaluje pocit hladu. A to je klíč k udržení si zdravé hmotnosti a zamezení přejídání. Naopak tzv. nízkotučné (light) výrobky často obsahují více kalorií nebo nevhodné látky, např. nízkotučné ovocné jogurty obsahují mnohem více přidaného cukru než ty klasické. Lidé často z důvodu nedosycení a vidiny “light” sní těchto výrobků více, než by snědli obyčejných potravin.
Zdravá výživa znamená exotické superpotraviny
V dnešní době, boomu různých superfoods prášků, potravin a doplňků stravy, se často může zdát, že pokud člověk chce jíst zdravě, tak se bez nich neobejde. Ale opak je pravdou. Superfoods je ve většině případů pouze byznys a nejsou k životu potřeba. Když se podíváme okolo sebe, najdeme spoustu lokálních a levných superpotravin – třeba naše kopřivy, borůvky, lněné semínko či petrželka! Ty jsou přímo nabité živinami a nemusí cestovat přes půlku zeměkoule.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář