Perfektní vzhled
První věc, na kterou se při výběru melounu soustředíme je neporušená slupka. Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.
Čím výraznější skvrna, tím lépe
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Na jedné straně má meloun skvrnu v odlišné barvě. To je místo, na kterém ležel na zemi. Vybíráme takový meloun, který má tuto skvrnu krémově žlutou (čím žlutější, tím lépe, viz obrázek níže). Pokud je skvrna bílá nebo zelená, meloun ještě není zralý. Dalším dobrým indikátorem jsou šedé různě velké a dlouhé sítě strupů (lze vidět na obrázku níže). To jsou místa, kde prosakuje cukr z melounu a značí to, že náš vybraný meloun bude slaďoučký.
Na hmotnosti záleží
Vodní meloun je až z 92 % plný vody, proto by měl být těžký. Hmotnost se samozřejmě bude lišit podle velikosti melounu. Když vybíráme meloun, zkusíme “potěžkat” dva melouny podobné velikosti. Ten meloun, který je těžší, bude lepší. Pokud je meloun na svou velikost lehký, může být starý a ztrácet šťavnatost (začne být moučný). A to nechceme!
Ťuk ťuk test
Dalším důležitým indikátorem zralosti melounu je zvuk. Kloubem prstu zaklepeme na meloun. Zralý meloun bude znít dutě.
Rozkrojte mi ho
A nejlepší rada na závěr… Když si vybereme dva favority a neumíme se rozhodnout, jednoduše požádejme prodavače, ať nám je rozkrojí. Ve většině supermarketů bez problémů požadavku vyhoví (většinou to ale není možné praktikovat na trhu). Pak si můžeme vybrat ten lepší (dužina by měla být co nejvíce tmavě červená a jadérka tmavě hnědá až černá) a zabalené půlky si odnést domů.
Vybrali jste nezralý meloun? Co teď s ním?
Pokud se vám náhodou povede vybrat nezralý meloun, mrkněte, co se s ním dá provést – dá se s účtenkou vrátit, anebo použít do receptů.
Naučte se ten nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak nakrájet vodní meloun na perfektní hranolky (přímo do ruky) nebo kostky (do salátu). Tento styl krájení je mnohem snazší a praktičtější (hlavně na následnou konzumaci :-)), než krájení na typické trojhránky se slupkou, od kterých jsme my i děti zalepení a upatlaní.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář