Petržel
Petržel se řadí do skupiny diuretik – látek odvádějících vodu pryč z těla, což je velmi důležité, protože spolu s ní odvádí také škodlivé bakterie způsobující záněty močových cest. Má i silné protizánětlivé účinky, čímž dokáže eliminovat tvořící se zánět. Petržel je vlastně takovou desinfekcí celého našeho vylučovacího i trávicího systému. Málokdo možná ví, že hlavní příčinou vzniku těchto infekcí je přemnožení škodlivých bakterií a tedy narušení střevní mikroflóry v tenkém střevě, které se mohou vlivem snížené propustnosti střev dostat do ostatních orgánů vylučovací soustavy.
Úprava: Petržel konzumujte především vařenou. Skvělé jsou také odvary z kořene či stonků, které doporučuji pít ihned při nastupujících obtížích.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Kopřiva
Kopřiva obdobně jako petržel má silné protizánětlivé účinky. Dále kopřiva napomáhá správné funkčnosti močového systému a čistí ledviny nejen od ledvinových kamenů. Též odvodňuje organismus.
Úprava: Každý z nás zná kopřivový čaj, který je nejkvalitnější, když se připravuje z usušené natě (1 lžíce natě na 250 ml horké vody, 10-15 minut louhovat pod pokličkou). Nezapomínejme však, že můžeme vypít maximálně 2 šálky denně po dobu 3 týdnů. Kopřiva se ale může stát součástí i běžných pokrmů, přidávat je můžeme do polévek, zapečených jídel či do různých druhů obilných příloh.
Brokolice
Brokolice je jednou z druhů zeleniny, která obsahuje vysoké množství vitaminu C (až 114 mg / 100g), který též hraje důležitou roli při prevenci i v boji s infekcí močových cest. Brokolice obsahuje minimum jednoduchých cukrů, což je další pozitivum při močové infekci.
Úprava: Nejlepší úprava je na páře či blanšírování (velmi krátké vaření ve vodě). Samozřejmě je vhodná i do různých zapečených pokrmů, nejvíce prospěšných látek si však zachovává při velmi krátké a šetrné tepelné úpravě.
Odvar z borůvkových listů
Samotné plody (borůvky) ve větším množství nejsou úplně správnou volbou při léčbě či prevenci močových onemocnění. Borůvky totiž naopak od diuretik, vodu v těle zadržují. Keře borůvek však přeci skrývají část, která močovým cestám prospívá – a to jsou jejich lístky. Odvar z lístků desinfikuje ledviny a močové cesty a napomáhá jejich správné funkci.
Úprava: Skvělým způsobem zužitkování borůvkových lístků je příprava odvaru.
Lichořeřišnice větší
Pro ty, kdo neznají lichořeřišnici, tak se jedná o rostlinu původem z Jižní Ameriky. Řadí se do skupiny zeleniny a zpracovávají se téměř všechny její části (semena, listy i květy). Díky jejím blahodárným účinkům a pestrému složení (silice, oleje, anthokyany, vitamíny…) se označuje za přírodní antibiotikum. Nejčastěji se užívá ve formě tinktury z pupenů, kterou si můžete připravit doma a která je dostupná i v každé lékárně. Její dávkování je 20 kapek 3x denně nebo 30 kapek 2x denně. Kapky je nejlepší užívat alespoň 15 – 30 minut před jídlem či hodinu po, aby se stačily vstřebat všechny obsažené látky. Tyto kapky pomohou při prvních příznacích a v závislosti na intenzitě zánětu mohou v některých případech nahradit antibiotika.
Zeleninový vývar
Blahodárné účinky vývarů obecně asi není třeba zmiňovat. Proto by ho měli do jídelníčku zařazovat pravidelněji zejména ti, kteří infekcemi močových cest trpí opakovaně. Vývary nastartují váš organismus, léčí střeva a představují zdroj důležitých vitamínů a minerálů.
Úprava: Čím delší doba přípravy, tím silnější vývar dostanete. Návod na vývar je v receptech zde. Použít můžete jakoukoliv zeleninu – brokolici, dýni, květák, řapíkatý celer nebo můžete vsadit na klasiku jako je mrkev, celer či petržel. Zeleninu důkladně očistíme a vaříme spolu s vaším oblíbeným nebo i netradičním kořením. Mezi mé oblíbené patří skořice (celá), badyán a kardamon.
Kvalitní strava je léčbou i prevencí
Zánět močových cest se může projevit nejen jako důsledek nachlazení, ale často může být vyvolán vyšší propustností střev nebo vlivem horka – proto se se záněty potkáváme často právě v létě a nemůže za to obvykle koupání viz video Jak na letní jídelníček, kde vysvětlujeme souvislosti. Proto je velmi důležité se stravovat KVALITNÍMI potravinami a nezatěžovat střeva složitě zpracovanými polotovary. Vždy raději volte potraviny, co nejméně komerčně zpracované a jejich úpravu ponechte sami na sobě. Prvním důležitým krokem v boji proti opakovaným zánětům močových cest je rozhodně kvalitní stravování, bez něho budete bloudit v začarovaném kruhu infekcí. Jakmile se začnete stravovat zdravě, uvidíte, že i záněty pominou. Pokud by se u vás po nějakém čase přece infekce vyskytla, například z důvodu nachlazení, doporučuji ihned nasadit výše zmíněné složky a zvýšit denní příjem tekutin.
Doufám, že i vy se záněty močových cest, co nejdříve skoncujete, stejně jako já. Držím vám palce!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář