Naučte se správně vařit luštěniny
Nejčastější problém, proč lidé trápí nadýmání, je nesprávné vaření luštěnin. Je třeba je vždy předem namočit a správně uvařit – nejlépe spolu s bylinkami – viz Jak uvařit luštěniny, aby nenadýmaly a dobře kombinovat s dalšími potravinami (rozhodně ne s ovocem!).
Dobře žvýkejte každé sousto
Trávení začíná už v ústech. V našich slinách jsou obsaženy enzymy amylázy (zejména ptyalin), které rozkládají složité cukry na jednodušší a potravu dalším orgánům pěkně předtráví. Nikdo, ani nic jiného už to za nás v trávicí soustavě nedožene. Není třeba u jídla sedět hodinu, ani počítat, kolikrát sousto pokoušeme. Důležité je naučit se potravu kousat tak, aby byla tekutá. Dá se kousat i rychle, ale kvalitně.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Jezte probiotické i prebiotické potraviny
Těmi jsou například pickles (kvašená zelenina), kimchi, kysané zelí, rostlinné probiotické jogurty, rostlinné sýry a kefíry, miso pasta, sojová omáčka, jablečný a ume ocet, kombucha, tibi nápoje a další (seznam potravin pro zdravá střeva). Krom mnoha dalších výhod, které nabízí přináší prospěšné bakterie do trávicího systému. Tyto potraviny tak pomáhají vyvážit bakterie v trávicím systému, a tím zlepšit zdraví střev, trávicího systému a imunity.
Nejezte mezi jídly
Pro naše střevo je peklem, když musí celý systém aktivovat kvůli sebemenšímu soustu (tzv. uzobávání mezi jídly). Na trávení potravy se spotřebuje až třetina naší celkové energie. Střevo si libuje, když může být v nasazení pouze 2-3x denně. Proto jezte jen, když máte opravdu hlad.
Nepřehánějte to s vlákninou
Všeho moc škodí. A to platí i o tom zdravém. Naše střeva jsou zatížena (aditiva, zpracovaná potrava, pesticidy, znečištěná voda) a nejsou tak kvalitní jako za našich předků. Proto pokud jíme dlouhodobě extrémní množství vlákniny, nemusí to zvládat zpracovat. Jíst obrovská kvanta zeleniny není to pravé ořechové. Je třeba to vyvážit obilovinami (nebojte se zařazovat i čas od času bílou rýži, těstoviny a obiloviny s menším množstvím vlákniny jako jsou třeba jáhly), luštěninami, příp. tofu a tempehem.
Dávejte si pozor na množství luštěnin
Luštěniny jsou plné oligosacharidů, které mohou některým z nás způsobovat problémy se zažíváním. Záleží na tom, jaké a kolik máme ve střevech bakterie. Proto je vhodné to s luštěninami nepřehánět, bohatě vám stačí 3 lžíce uvařených luštěnin na den. Miska hrachové kaše nebo čočky nakyselo není příliš vhodnou variantou.
Vhodně potraviny kombinujte
Některé kombinace potravin mohou velmi zatížit trávení. Jsou jimi například luštěniny + ovoce nebo obiloviny + ovoce (každodenní kaše s ovocem na snídani). Tyto kombinace u mnoha lidí vyvolávají trávicí problémy viz Experiment: co se mnou udělaly 3 týdny na kaších s ovocem, proto se jim snažte vyhnout nebo si je nechejte jen na speciální události (dezert) a jezte je jen v malém množství.
Zkuste lowfod map
Některé druhy zeleniny, ovoce, luštěnin a obilovin obsahují fermetovatelné oligo-, di- a monosacharidy a polyoly, které trávicí systém mnoha z nás není schopen zpracovat a strávit a způsobuje nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem či zácpu. Tyto sacharidy se nachází např. v pšenici, žitu, luštěninách, česneku, cibuli, švestkách a mnohých dalších potravinách. Lowfod map je dieta (věnovalo se jí mnoho studií), která se zaměřuje na omezení těchto potravin, což velmi pomáhá například lidem s Crohnovou chorobou nebo syndromem dráždivého tračníku. Pokud trpíte trávicími problémy, zkuste omezit a ubrat nebo úplně vyloučit potraviny, které jsou na tyto sacharidy bohaté. Vytvořte si deník a experimentujte s různými druhy potravin a jejich množství. Nejde o to je všechny vyloučit, ale najít potraviny, které vám dělají problém nebo množství, které ještě snesete.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Milá Evo a Ajko, budu moc ráda za více informací k bodu 8 lowfoog map. Metoda pokus / omyl je pro mě někdy dost náročná. Nemůžu moc syrovou zeleninu, luštěniny namáčím vždy přes noc a vařím vždy v papiňáu, hrách a cizrnu téměř nemůžu, jen některé fazole a čočku, soja dobrý ale mléko jen domácí, roli hraje i histamin, snažím se hodně dle jj, ale nikdy nemám v restauraci problém s tatarákem, protože u ostatnícho obvykle nevím, co to udělá. Kysané výrobky nemůžu a kvašené jen ve velmi malém množství. Takže budu ráda, když bod 8 ještě rozepíšete, na co kdo kde přišel. Děkuji.
Nedávno jsem měla zdravotní problémy a brala nekolikatery antibiotika. Potíže s nadýmání mám velké, měla jsem je í dříve. Např. i pár švestek mi dělá problém a to švestky miluji. Jak pomoci strevu osidlit jej těmi správnými bakteriemi, aby mi většina potravin nedelala problémy?