Domů > Magazín > Blog

Jak vařit a připravovat zeleninu pokaždé jinak (9 způsobů)

Vaříte zeleninu pořád na ten stejný způsob? Inspirujte se některým z těchto 9 způsobů vaření a úpravy zeleniny a jídlo na talíři už nikdy nebude nuda.

Nishime

Jedná se o energeticky velmi vyvážený způsob úpravy zeleniny s minimem vody. Princip spočívá ve vrstvení zeleniny do užšího hrnce s tlustým dnem a pokličkou. Na dno těžkého hrnce dáme řasu kombu a vrstvíme zeleninu od jinové (pórek, natě, řapíkatý celer), přes kulatou (dýně, květák, brokolice, kapusta) až po jangovou (daikon, mrkev, ředkev, petržel). Opatrně po stranách hrnce nalijeme trošku vody, osolíme, přiklopíme pokličkou a jakmile začne zelenina vřít, zeslabíme na nejnižší plamen a necháme bez míchání vařit 5-20 minut.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Naše oblíbené kombinace:

  • Pórek + cibule + zelí + mrkev
  • Cibule + brokolice + mrkev
  • Pórek + dýně + petržel
  • Cibule + zelí + dýně + mrkev

Blanšírování

Snadný způsob úpravy zeleniny, například do salátů (obilných, luštěninových nebo v kombinaci se syrovou zeleninou) nebo v případě větších kusů zeleniny jako doplněk talíře. Tento způsob přípravy zeleniny využíváme hlavně na jaře a v létě. Osolenou vodu v hrnci přivedeme k varu a vhodíme do ní první druh nakrájené zeleniny. Povaříme minutu a pomocí sítka vybereme stranou, ihned zchladíme studenou vodou a vhodíme další druh a vše opakujeme.

Naše oblíbené kombinace:

  • Cibule + zelí + mrkev + ředkev (smíchat s tofunézou a kysaným zelím na salát)
  • Brokolice + dýně + zelí + mrkev (smíchat se zálivkou, např. z tahini a citronové šťávy)
  • Čínské zelí + ředkev + kedlubna + mrkev (smíchat se zálivkou)

Napařování

Zelenina vařená v páře je výborná příloha k jídlu. Tohoto způsobu využíváme hlavně v létě a na jaře. Do širšího hrnce vložíme napařovací mřížku, pod kterou dáme trochu vody. Na napařovák dáme zeleninu, osolíme špetkou soli (nebo sojové omáčky, můžeme přidat i koření, kapku oleje nebo rostlinné máslo) a přikryjeme pokličkou. Jakmile začne zelenina vřít, ztlumíme ji a napařujeme doměkka 5-20 minut dle velikosti zeleniny. Nenapařujeme příliš dlouho, jinak bude zelenina příliš měkká, zvadlá a ztratí svou chuť i barvu, raději napaříme na skus.

Naše oblíbené kombinace:

  • Dýně, batát a mrkev na větší kusy
  • Kapustičky
  • Brokolice a květák na velké růžičky

Vaření

Vařená zelenina je základním způsobem přípravy polévek, ale hodí se i jako doplněk talíře. Principem je vkládání zeleniny do osolené vařící vody – buď v celku, nebo nakrájenou na kousky.

Kvašení

Mléčně kvašená zelenina je zdrojem jak probiotik, tak spousty vitamínů, enzymů a živin. Přidáváme ji ke každému jídlu. Kvašenou zeleninu dělíme na dlouze kvašenou (kysané zelí) a krátce kvašenou (pickles). Tu krátce děláme buď v soli nebo v láku. Nejrychlejším způsobem, vhodným zejména v létě, je tzv. presovaný salát. Zeleninu nakrouháme nebo nastrouháme, rukama smícháme se špetkou soli a zatížíme na pár hodin. Díky promnutí zeleniny a tlaku dochází k částečnému narušení vlákniny.

Naše oblíbené kombinace:

Sotýrování

Jedná se o nejběžnější způsob úpravy jídel. Na pánvi nebo v hrnci rozpálíme olej a přidáme nadrobno nasekanou cibuli a sůl. Za stálého míchání ji necháme zesklovatět, přidáme další zeleninu nakrájenou nadrobno nebo na větší tvary, osmahneme a pak ji zalijeme vodou nebo vývarem a necháme dusit pod pokličkou. Po změknutí zeleniny ji dochutíme, zahustíme nebo jinak upravíme (rozmixujeme).

Naše oblíbené kombinace:

Kimpira

Tato specifická příprava zeleniny ve woku se používá zejména v létě. Dělá se buď na oleji, nebo na vodě. Na rozpálený wok dáme trošku oleje a až se zahřeje, přidáme jeden druh zeleniny nakrájené na jemné nudličky / sirčičky. Pravidelně ji prohazujeme hůlkami. Poté přidáme postupně další druhy zeleniny a stále prohazujeme. Díky prohazování zkaramelizuje, ale uvnitř bude pořád křupavá. Pokud chceme, ke konci ještě na chvíli přiklopíme pokličkou, aby mírně změkla. Na závěr můžeme dochutit sojovou omáčkou nebo umeoctem.

Naše oblíbené kombinace:

  • Lopuch + mrkev
  • Cibule + mrkev + pórek
  • Cibule + dýně + bílá ředkev
  • Mrkev + kedlubna

Fritování (tempura)

Tempura je japonský způsob úpravy – vaření v rozpáleném oleji. Je mnohem lepší než běžné smažení. Zelenina (např. obalená v těstíčku) se ponoří do vařícího oleje celá, tím se její povrch stáhne a nepustí dovnitř mastnotu. Takto upravenou zeleninu, čerstvé bylinky, natě nebo tofu či tempeh dáváme jako malý kondiment, ne jako hlavní část talíře.

Naše oblíbené kombinace:

Pečení

Pečená zelenina je vhodná hlavně pro zimní období. Je velmi chutnou přílohou k jídlu, dipům, hummusu atp. Pečeme zejména sladké druhy zelenin – dýni, batát, mrkev, petržel, cibuli, řepu, výborná je ale i růžičková kapusta, cuketa nebo brokolice. Zeleninu nakrájíme na větší kusy, plátky nebo na hranolky (lze ji nechat i v celku), smícháme s olejem, sojovou omáčkou (nebo solí) a případně kořením a dáme na plech péct cca 15-45 minut (dle velikosti a tvarů zeleniny) na cca 180-200 °C. Ke konci pečení můžeme přepnout na gril. Můžeme i zeleninu vydlabat – např. dýni, patizon či cuketu, naplnit směsí a péct.

Naše oblíbená kombinace:

Který je váš nejoblíbenější způsob přípravy zeleniny?

Napište nám do komentářů. A jakou kombinaci zeleniny, případně ochucovadel nejraději děláte? Máte osvědčený recept? Přidejte ho do čtenářských receptů.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

40 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Šarika
6. 4. 2021

Prosim do jake vrstvy v pripade nishime ulravy by mela prijit cuketa?, pokud ji tedy muzu v tomto pripade upravy pouzit (?) Dekuji :)

Permonice
27. 4. 2019

Pěkný článek, ale neodpustím si poznámku. Popsaný způsob blanšírování je nesprávný, respektive mu chybí velice důležitý krok. Blanšírování je krátké povaření v osolené vode a následné velmi prudké zchlazení v ledové vodě (většinou se do studené vody ještě přidává led, aby byl teplotní šok co největší). Tímto způsobem si zelenina zachová většinu živin, stejně jako barvu a chuť. Tak jen pro přesnost :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Nakládaná cuketa – kvašáky

Cuketové kvašáky nám moc chutnají. Vlastně sotva poznáme rozdíl od okurkových. Naučila nás je kamarádka Jitka, a protože máme vždycky víc cuket než okurek,...

Nakládaná cuketa – na delší skladování

Cuketové kvašáky jsou rychle hotové a chtějí také celkem rychle zkonzumovat. Je tu však jednoduchá finta, jak si je připravit trvanlivé na celou zimu, když...
27
11

7 tipů, jak co nejlépe zužitkovat nadúrodu ovoce a zeleniny

Máte bohatou úrodu ovoce a zeleniny a nestíháte ji spotřebovat? Mrkněte na tyto tipy a zazásobte se na zimu.
67
4

5 tipů, v čem dělat kvašenou zeleninu a jak vybrat tu pravou nádobu

Na pickles (domácí kvašenou zeleninu) existuje spousta speciálních sklenic, kvašáčků, nádob a pružin, ale vystačíte si i s tím, co máte po ruce v kuchyni. ...
112
2

Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí

Hlávkové zelí je velmi stará zelenina plná vitamínu C a vlákniny. Jedly ho už budovatelé Velké čínské zdi, aby měli výdrž a energii a evropským mořeplavcům...

Nakládaný patizon à la kvašáky

Patizonové kvašáky jsou snadné na výrobu a je to skvělý způsob, jak zužitkovat nadúrodu nebo jak zpracovat tužší kousky. Patizon sám o sobě nemá výraznou c...