Všestranný pomocník
Afrikán neboli aksamitník je nenáročný, krásný, léčivý, kvete až do prvních mrazíků a ještě svými kořeny zlepšuje půdu a svou specifickou vůní odpuzuje škůdce (mšice, molice, háďátka). Věděli jste, že se tenhle krasavec a ochránce sousedních plodin dá použít i v kuchyni?
Afrikán a léčivé účinky
Aksamitníky obsahují poměrně velké množství luteinu, který se používá na ochranu a zlepšení zraku. Afrikány mají dále významné antivirotické a antibakteriální účinky.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Afrikán také pomáhá při průjmu, bolestech žaludku a zvracení, podporuje chuť k jídlu a trávení, usnadňuje odchod plynů, má močopudný účinek, podporuje vykašlávání, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči a uvolňuje křeče svalů.
Použití afrikánu
Kromě vysazování v blízkosti rajčat, dýní a dalších rostlin, které chrání před škůdci, můžeme aksamitník použít také na čaj, koupel nebo při přípravě pokrmů.
Dezinfekce místnosti: Jak už bylo zmíněno, silice aksamitníku mají antivirotické a antibakteriální účinky, proto se využívají pro dezinfekci místnosti, kde se mohou vyskytovat lidé s virózou. Dobře slouží esenciální oleje rozptýlené v místnosti, ale i spalování sušených květin.
Čaj z květů: Pomáhá rychleji odstranit alkohol z těla, působí proti bolestem břicha a průjmům a přináší úlevu po nadměrné konzumaci jídla.
Koupel z květů: Květy namočíme přes noc ve studené vodě, druhý den vše přivedeme k varu, necháme vychladnout a scedíme. Odvar vlijeme do koupele, ve které při revmatických onemocněních strávíme minimálně čtvrt hodiny.
Olej: 1 díl květů a 3 díly oleje necháme 3 týdny macerovat, poté scedíme. Používá se jak na masáže těla proti bolestem kloubů, tak na dochucování pokrmů.
Afrikán v kuchyni
Afrikán má příjemnou nasládlou chuť, trochu připomíná anýz. Můžeme ho přidávat do zeleninových polévek, salátů nebo omáček, využijeme ho i při přípravě moučníků. Květy této rostliny vnáší do pokrmů zajímavou obměnu chutí a struktur, nebojte se je přidat do svých oblíbených receptů. Ocení je vaše chuťové pohárky i tělo jako takové.
Už zmíněný afrikánový olej je možné použít na dochucování pokrmů, například zeleninových salátů – dodá jim netradiční aroma.
Připadá vám zvláštní donést si květ afrikánu na kuchyňskou linku? Vězte, že lutein obsažený v afrikánech jsme pravděpodobně všichni už někdy ochutnali – používá se jako barvivo v cukrářských výrobcích, majonézách nebo jogurtech.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Myslím že by tu mělo být zmíněno, že ne všechny druhy aksamitníku jsou jedlé. Vždyť jich je několik desítek a některé bych děti ani nenechala trhat, natož jíst. Třeba ten nejčastější, aksamitník rozkladitý. Žádný sice není jedovatý, ale obsahují látky, které můžou citlivé kůži ublížit. No a z těch jedlých všechny po anýzu nechutnají (to snad jen aksamitník lesklý nebo menší). Já mám nejraději tenkolistý, který krásně chutná po citrónu a lékořicový, který je chuťově opravdu jak větvičky lékořice. Za mého dětství se této nádherné rostlině říkalo smraďoch, protože některé druhy opravdu nelibě páchnou, jenže ony nevoní ani mšicím a dalším breberkám, doporučuji dát je třeba k paprikám nebo bazalce. Naopak jsou jejich vůní přitahovaní šneci, takže je sázím na kraje záhonů, kde se pak prima sbírají slimáci. Některé keříčky dokáží totálně zdecimovat, vlastně mi teď kvete už jen jedna rostlina ve skleníku :)
Dost lidí nechce pěstovat afrikány, protože některý druhy smrděj :)