Ajurvédský test na Jíme jinak
Všichni milujeme testy – dozvědět se během chviličky, jak na tom jsme a ideálně sehnat rychlou pilulku, jak napravit případné nedokonalosti. I ajurvédská typologie se dostala “do spárů” masmédií a všude najdete plno instantních testů a rychlých doporučení. Pozor na “rychlovky”, ne vždycky jsou nejlepším řešením.
Že to není tak snadné, je krásně vidět na vašich komentářích pod články Ajurvéda – zázračná léčebná metoda z Východu a Ajurvéda tělem i duší jogínky Ivony, kde se v komentářích přesně objevuje, jak se kdo mylně zařadil, jak mu nesedí typ, který byl určen před několika lety nebo jak nesedí danému člověku doporučení ohledně stravy na údajně jeho typ.
I my pro vás máme test, ať zjistíte, alespoň náznakem, jaký typ podle ajurvédy pravděpodobně jste, ale prosím berte výsledky opravdu jen jako inspiraci. Určit správnou diagnostiku včetně typologie, je i pro zkušené ajurvédské terapeuty často pěkný oříšek, protože se jedná o velmi komplexní a individuální průzkum, který bere v potaz nesmírné množství atributů. A navíc, ono nejde vlastně zas až tolik o to, jaký typ jsme, ale spíš, jaké energie, nebo řekněme síly, v nás jsou v nerovnováze a o ty se pak umět postarat, abychom se zase cítili zdraví, plní sil a radosti ze života.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Elementy ajurvédských typů
Tak a teď k těm typům – respektive ještě chvilku ne… Nejdřív si povíme něco o elementech, ze kterých se pak jednotlivé typy skládají. Ajurvéda nás totiž učí, že celý svět, od nejvyšších hor až po jednotlivé buňky našich těl, je tvořen z pěti elementů. A že okolní makrokosmos je propojený s naším mikrokosmem. Pět elementů – éter, vzduch, oheň, voda a země stojí v pozadí všech fyzických i mentálních procesů nejen v našich tělech. Může to znít zvláštně, ale zkuste si elementy představit jako metafory pro procesy v nás. Jakmile elementy více poznáte, pochopíte, jak mezi sebou reagují a především, za jakých podmínek vytvářejí harmonii anebo naopak neplechu v našich tělech i myslích.
- Éter je prostor mezi věcmi, je to absence ostatních elementů. Představte si například prostor v plicích nebo v žaludku, ale také prostor pro možnosti, nadhled.
- Vzduch je pohybem a změnou. Pokud se vám pořád nedaří rozjet nový projekt, možná potřebujete do svého života pozvat trochu akčního vzduchu. V těle tento element ovládá nervový systém, dech a pohyb našich končetin. Příliš mnoho vzduchu nás činí “rozlétanými” a toužíme po klidném spočinutí.
- Oheň potřebujeme k jakékoli změně, bez ohně máme pocit stagnace, těžkosti, nedostatku motivace. Příliš mnoho ohně naopak vede k totálnímu vyhoření.
- Voda zvlhčuje, dodává úrodnost a sladkost našemu životu. Bez dostatku vody schází v našem životě potěšení a smyslnost. Příliš vody nás činí netečnými a línými.
- Země zajišťuje stabilitu a pevnost veškeré hmoty, představte si tento element nejen v našem fyzickém těle, ale i jako základ mentální i emoční stability. Pokud máme dostatek země v sobě, víme, že i navzdory občasnému chaosu v životě to všechno nějak dokážeme zvládnout.
Ajurvédské typy
Tak a teď konečně ty typy! Jednotlivé elementy se potřebují mixovat, aby se mohly stát životními silami. Těm se v Ajurvédě říká dóši a jsou velmi důležité v pochopení, jak se můžeme prakticky starat o své zdraví a pohodu v každodenním životě. Dóša je určitým vzorem, který nás definuje a zároveň je i souhrnem různých sil, které se snadno vychýlí z rovnováhy. Proto se někdy dóša překládá jako “chyba” – nicméně jen díky těmto nerovnováhám, díky změnám a pohybu existujeme! Vždyť jedinou naší jistotou je, že život je změna.
Každý z nás je unikátním tvorem, každý z nás se podle ajurvédy rodí se svojí osobitou kombinací dóš – Váty (Vítr), Pitty (Oheň) a Kaphy (Země). Mystikové dokonce věří, že prapůvodní kombinace dóš nám byla dána, abychom zde mohli naplnit své životní poslání. Velmi často kvůli hektickému a nezdravému životnímu stylu přijdeme o své původní optimální poměry dóš a tím i o pevné zdraví a celkovou pohodu. Cílem ajurvédské terapie je znovu obnovit tuto původní harmonii.
Změny typů v průběhu života
Cože? Typy se mění v průběhu života? Ajurvéda používá pro nás exoticky znějící slova, ale je za nimi obyčejný selský rozum, který známe z moudrosti našich babiček. I ony věřily, že nejlepší je zlatá střední cesta, že se jí to, co zrovna dozrává a že koření a bylinky mají až magickou moc. To stejné říká i Ajurvéda. A ještě k tomu zdůrazňuje, že každý jsme úplně jiný, to co sedne mé sestře, nemusí dělat dobře mně. A nejen, že jsme unikátní jako jedinci, my se navíc v průběhu života měníme. Co pro mě bylo fajn v pubertě, už nemusí být vhodné při menopauze. Dětství je ve znamení Kaphy – klid batotele, které si zabrané do hry nevšímá světa kolem, užívá si spousty hodin spánku. V pubertě jsme v pittovském období. Proto ta ohnivá vznětlivost, chápete? Stáří je vátové – seschlá kůže, zácpa, zapomínání. Ženy se dokonce mění i v průběhu každého měsíce!
Jak určit, jestli jsme Vítr, Oheň a nebo Země
Velmi těžko. Může se dokonce stát i to, že si zajdete k několika ajurvédským terapeutům a každý vám řekne malinko jinou dóšu – tedy typ, ke kterému máte nejblíže. Jedna dóša bývá dominantní, ostatní jsou méně výrazné. Někdo má podobně silné dvě dóši, zcela výjimečně se najdou i jedinci s rovnováhou všech tří dóš. Nic není špatně, důležitá je rovnováha v rámci dóš a celkové zdraví. Poznat, jaký cca typ a nebo mix dóš jsem, je fajn k tomu, abychom pochopili, proč k některým jídlům nebo aktivitám více inklinujeme a zda je to tendence zdravá a nebo pro nás zničující. Rozhodně ale není nejdůležitější vědět, z kolika přesně procent jsem Váta, z kolika Kapha apod. Spíš je dobré poznat naše přirozené tendence, vědět, co nám dělá dobře a co ne. A ty nezdravé tendence umět rozpoznat, vědět, jestli je to příliš Váty nebo Pitty či Kaphy a umět přílišný Vítr/Oheň/Zem opět dovést do rovnováhy.
Jak se pozná dóša Váta
Váta – vítr je spojován s elementy vzduchu a éteru. Váta je nádherná pohyblivá potvora. Je to vítr změn. Je lehká, rychlá, suchá i drsná. Ovlivňuje nervový systém, dech a vylučování. Pokud je vaše Váta v nerovnováze, pravděpodobně máte suchou pokožku, zácpu, až příliš brzy vrásky, trápí vás úzkost, strach, neklid a nespavost. Lidé s Vátou v rovnováze jsou nádherně kreativní, pohybliví, inspirativní a hezky mluví. Pokud máte více Váty, jste štíhlí, trápí vás nadýmání, mluvíte rychle, jste umělec, vaše vlasy jsou jemné, skvěle se učíte a stejně dobře zapomínáte. Řešíte často hodně věcí naráz. Láká vás spiritualita. Váš spánek je lehký a peníze stejně rychle utrácíte, jako vyděláváte.
Kdo je typická Pitta
Pitta je silou transformace, přeměny, je v ní spousta Ohně a trocha Vody. Pitta je ostrá a olejnatá. V těle ovlivňuje trávení, teplotu a taky jasnost vnímání situace. Poznáte, že máte Pittu v nerovnováze, pokud dostanete horečku, vyrážku nebo se hodně vztekáte a jste příliš kritičtí nejen na sebe. Stálé opakování chyb dokolečka ukazuje na oslabenou mentální Pittu. Hodně Pitty mají lidé s citlivou pokožkou se sklonem k akné a vyrážkám. Jejich mysl je jasná a často mají pocit, že vědí všechno nejlépe. Jsou to rození lídři. Anglicky se o nich říká, že jsou “hangry” (hungry + angry) – aneb nechcete je potkat hladové :-) Milují kvalitní věci.
Jaké jsou typické vlastnosti Kaphy
Kapha je pro mě milující náruč mé babičky. Bezpečný přístav. Je to kombinace Země a Vody. Kapha ovlivňuje kosti, svaly a tekutiny v těle. Je stabilní, těžká, vlhká a chladnější. Pokud je Kaphy příliš, stává se majetnickou. Jinak je Kapha láska, spokojenost, klid. Pokud je Kaphy více, než je třeba, tloustnete už jen při pohledu na jablíčko. Kaphy mají úžasnou pleť, které se chcete pořád dotýkat. Mazlení s Kaphou je vůbec úžasné, protože je většinou měkkoučká a baculatá. Má husté vlasy. Kaphy rádi a hodně spí a umí šetřit peníze.
Ajurvédské typy v praktickém životě
Uf, to byla spousta teorie, jak by to vypadalo v praktickém životě? Jakákoli změna zvyšuje Vátu. Porod zvyšuje vátu, cestování zvyšuje vátu, stěhování nebo rozvod zvyšuje vátu. Příliš mnoho aktivit nebo emocí zvyšuje vátu. Dosaďte si dál sami – změna práce, děti poprvé do školy apod. Dokonce i změny ročních období zvyšují vítr v nás. Celkově je celá naše společnost hnaná za výkony v obrovské vátové nerovnováze. Co ale s tím? Je fajn, pokud už nějaké velké změny v našem životě jsou, snažit se vše ostatní udržet v harmonii, v řádu, například snídat ve stejnou dobu, nedívat se zbytečně na “krváky”, zajít si raději na procházku do přírody než do nákupního centra s kamarádkou a prodírat se davy a miliardou možností, co si koupit. Když se cítím neklidná, mám suchou pokožku, zácpu, špatně spím…, pak určitě nebudu po večerech uzobávat oříšky nebo brambůrky, nebudu obědvat krekry. Naopak, v klidu si dám hutnější jídla – polévky, zeleninové omáčky apod.
Pokud nás rozčilují děti i šéf a my brunátníme vztekem, padají nám vlasy, objevují se opakovaně záněty (prostě toho ohně v nás už je moc) – pak nám Ajurvéda doporučí vynechat mexické restaurace a pořádně pálivá jídla. A řekne nám, ať si radši nedáme ani silného panáka alkoholu. Poradí vyměnit lekce spinningu nebo bikram jógy (cvičí se ve vysokých teplotách) a místo nich si užít dlouhý výdech, jednoduchá, jemnější jídla, klasickou jógu, meditace.
Když naopak máme pocit, že z postele nechceme ani vylézt, že spíme během dne, chce se nám brečet, tělo je plné vody a smutku… pak je v nás příliš Kaphy. Tam nám pomůže pohyb, tam naopak je žádoucí pozvat Vítr a nechat tělo i místnosti pořádně provětrat, rozhýbat. Jít si zaběhat, dát si intervalový trénink. Vynechat těžká a sladká jídla. Dát si lehká zeleninová, klidně přidat i ostřejší koření.
Tak už se v Ajurvédě maličko vyznáte?
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ty jo tak na me to uplne sedi…:-)
Skvělý článek 👏😊 Děkuju, zeptám se, existuje někde seznam potravin, které ovlivňují samotné Dóši? Taky jsem kombinace 🙈👀A je pravda, jak to ovlivňuje ženský cyklus 🤔😅