Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Ajurvédský poklad: Posvátná bazalka Tulsi

Bazalka tulsi je považována za jednu z nejznámějších a nejléčivějších tradičních bylin v ajurvédě. Ovšem pozor, nepleťme si ji s klasickou bazalkou pravou, která je velmi často využívanou bylinkou především v kuchyni. Tento ajurvédský poklad má zcela odlišnou chuť i účinky.

Královna bylin

Bazalka tulsi (Ocimum sanctum), známá jako Holy Basil, svatá bazalka či bazalka posvátná, je tradičně používaná pro léčbu širokého spektra poruch již po tisíciletí. Již ve starých spisech o ajurvédských znalostech, tzv. „Védách“, byla tulsi považována za hlavní pilíř bylinářské medicíny.  Velmi často je také označována jako “královna bylin” nebo “elixír života”. Není tedy divu, že v Indii je považována za posvátnou bylinu. Její lístky se dokonce používají při náboženských obřadech. Podle východní přírodní medicíny totiž tato rostlina představuje převtělení bohyně Lakšmí, která je patronkou hojnosti, domácího štěstí a dlouhověkosti. 

Jaké účinné látky obsahuje?

Obsahuje velké množství antioxidantů a je také dobrým zdrojem vitaminu K, jeden šálek listů tulsi obsahuje doporučenou denní dávku tohoto vitaminu. Dále obsahuje vitaminy A, C, betakaroten, minerály a stopové prvky, např. železo, vápník, zinek, měď a jiné látky.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

 S čím nám tato bylina může pomoci? 

  • Je silným antioxidantem,  zpomaluje proces stárnutí a má příznivý vliv na naši pokožku.
  • Působí pozitivně na nervový systém, působí výrazně proti stresu a snižuje úzkost. Některé studie dokonce prokázaly, že má srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva.
  • Posiluje mysl a mozek, zlepšuje pozornost a krátkodobou paměť.
  • Zvyšuje vitalitu a má povzbuzující účinky, celkově posiluje organismus.
  • Tlumí alergické projevy, působí jako antihistaminikum.
  • Posiluje imunitní systém, poskytuje podporu během rýmy a nachlazení.
  • Příznivě ovlivňuje dýchací ústrojí, má antibakteriální, antivirové účinky, je účinná při bolestech v krku.
  • protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin.
  • Příznivě ovlivňuje funkci jater, zlepšuje trávení a vstřebávání látek ze stravy důležitých pro organismus.
  • močopudné účinky, čímž podporuje vyloučení škodlivin z těla.
  • Výzkum ukazuje, že pravidelné užívání tulsi je prevencí proti rakovině.

Jak užívat bazalku tulsi?

Pro své zdravotní účinky jsou nejčastěji používány listy této bazalky, ovšem je možno použít i její ostatní části včetně kořene, jelikož všechny mají významné vlastnosti. Lze ji užívat ve formě čaje, v kapslích nebo jako tinkturu. Můžeme ji také používat pro vnější účely, esenciální olejíček je skvělý v aromaterapii, listy či prášek z tulsi můžete zase přidat do koupele. Tyto koupele jsou oblíbené například v Indonésii, krásně uklidňují a mají blahodárný vliv na naši nervovou soustavu.
Já mám velmi v oblibě především čaj z tulsi. Bazalka je velmi aromatická a má velmi lahodnou a nasládlou chuť. Miluji ji především v kombinaci s růží před spaním. Je to dokonalý způsob, jak zrelaxovat tělo a mysl, užít si čas pro sebe a připravit se na spánek. Další výhodou je, že tato bylina neobsahuje žádný kofein ani jiné stimulanty, takže ji bezpečně můžete popíjet během celého dne.

Ať už se rozhodnete pro čaj, kapsli nebo tinkturu, zaměřte se na dávku asi 300 miligramů. Lidé se zvýšenou pitou (ajurvédská doša) by ovšem měli být opatrní, jelikož bazalka má zahřívací schopnosti. Mohou ji však kombinovat s mátou pro její ochlazující účinky.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

40 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

pecharovam
16. 6. 2023

kde je možné ji koupit jako rostlinu, semena? děkuji

Kattynka
15. 6. 2021

Děkuji za tip. určitě vyzkouším.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...
16
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 

Pórek – zelenina pro zdraví střev a krásnou pleť

Pórková polévka, slaný koláč quiche s pórkem… Není divu, že právě pórek patří mezi oblíbenou potravinu Francouzek, které jsou proslulé svou krásou a ...

Úžasný a mocný zázvor

Kdo by neznal zázvorový čaj? Je výborný při nevolnostech, příjemně nás zahřeje, ale věděli jste, že sušený zázvor má příznivé účinky při léčbě demence nebo...
24
3

Znáte galgán?

Seznamte se s rostlinou příbuznou zázvoru a kurkumě, používanou po staletí v v ájurvédské a tradiční čínské medicíně.
14

Silenka nadmutá aneb italský salát

Znáte z našich luk silenku nadmutou? A víte, že její zelené lístečky jsou velmi chutné?