Domů > Jak začít > Základní suroviny > Ovoce

Akébie pětičetná a její jedlé plody

Nejen, že krásně kvete a ozdobí tak vaší zahradu, ale ještě poskytuje chutné plody, které pomohou zpomalit stárnutí.

Původ a využití

Jde o popínavou liánu. Pochází z Číny a Japonska, kde bylo toto ovoce původně objeveno a dodnes roste v horách.  Postupně se rozšiřuje do dalších částí světa, někde se chová invazivně, ale u nás naštěstí takové tendence nemá. Dužina byla oblíbenou svačinkou, zatímco vesničané sháněli v lese potravu. Semena se využívala k lisování oleje a k výrobě bylinných léků. Také byla dříve náhražkou cukru, díky sladké chuti.

Co obsahuje

Akébie je dobrým zdrojem vitamínu C, B6 a minerálů jako jsou draslík, zinek a vápník.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Léčivé účinky akébie

  • V tradiční čínské medicíně se užívá jako analgetikum a diuretikum.
  • Korejská medicína využívá sušený plod, list a stonek na čaj při hubnutí.
  • antioxidační účinky.
  • Pomáhá proti stárnutí pleti.
  • protizánětlivé vlastnosti.
  • Snižuje vlhkost v těle.
  • antiseptické účinky.

Studie (1), která testovala účinky akébie na kožní vrásky, dokázala, že již po 8 týdnech léčby byl stav pleti významně zlepšen.

Pěstování akébie

Rostlina potřebuje slunné a vlhké stanoviště, je mrazuvzdorná, avšak mladé rostliny je potřeba před mrazem chránit. Docela rychle přirůstá. Dorůstá až 10 m a potřebuje oporu. K zajištění plodnosti je zapotřebí minimálně dvou rostlin. Má plody o velikosti cca 10 cm, které dozrávají v srpnu až září, v době zralosti začínají plody podélně praskat. Uvnitř plodu se nachází sladká jedlá dužina.

Využití v kuchyni

Hodí se do smoothie, dužinu lze jíst přímo lžičkou, lze ji také přidat do salátů, přimíchat do nápojů, šťáv či přidat do nepečených dezertů jako jsou například raw kuličky. Akébie se výborně kombinuje se sezamem, sójovou omáčkou, misem, česnekem, brokolicí. Přidat ji lze také do rýžových pokrmů nebo k nudlím. Listy se používají na čaj.

Zkuste to taky

Nebojte se pěstovat netradiční rostliny a zkuste také na své zahrádce pěstovat tuto nádhernou liánu.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

27 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ahoj Silvie, kde ji pestujes na zahradě? V polostínu nebo slunce? Jak velké jsou plody a jak plodí? Máš foto z úrody. Zajímavá rostlina.

Silvie, dužnina obsahuje obrovské množství černých semínek, ty mohu (rozkousat) sníst také?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

20
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...
9
11

Znáte muchovník?

Malé černé bobule, ale borůvky to nejsou. Věděli jste, že už indiánské kmeny užívaly muchovník jako lék?

Řapíkatý celer – superpotravina pro naši pleť a zdraví

Šťáva z řapíkatého celeru je ”wellness trendem”, který za poslední roky ovládl sociální sítě. Jeho léčivé vlastnosti z něj dělají novou superpotravinu. Ale...
10
11

Jujuba aneb čínské datle

Plody jujuby jsou známé jako čínské datle a pochází z Asie, ale rozšířené jsou po celém světě.
18

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...
4

Klanopraška nejen pro povzbuzení a výkon

Při vyčerpání organismu pomůže schizandra čínská neboli klanopraška.