Co způsobuje akné
Akné vzniká hromaděním mazu a odumřelých kožních buněk, jejichž důsledkem je v kombinaci s růstem bakterií zanícení mazové žlázky, vznik vřídku a někdy až hlubšího zánětu v podkoží. Akné se většinou objevuje z důvodu kombinace více faktorů, které působí na mazové žlázky, odolnost naší kůže a fungování hormonů. Mezi tyto faktory patří:
- Nevhodná strava – vznik akné podporuje nadměrná konzumace cukru, živočišného mléka, bílé mouky, velká vliv má kakao, alkohol
- Hormonální nerovnováha, změny v hormonální hladině
- Hromadění toxinů v těle – léky, antikoncepce, elektrosmog
- Stav našich vnitřních orgánů – plíce, žaludek, tlusté střevo, játra
- Narušená psychika – zejména dlouhodobý stres, působení silných emocí
Akné je často projevem nahromadění tzv. horka a vlhka v organismu, které vzniká v rámci hormonálních změn, vlivem stravy, ale i emocí. Místa, kde se pupínky objevují, často korelují s orgánem, který je v dané době oslabený či přetížený.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Když stres zhoršuje akné
Akutní či naakumulovaný stres se může stát spouštěčem vzniku akné, nebo může zhoršovat jeho průběh a projevy. K čemu při stresu dochází?
- Zvýšené aktivaci mazových žlázek – Stres aktivuje produkci kortizolu, stresového hormonu, který stimuluje mazové žlázy k vyšší produkci mazu, což vede k ucpávání pórů a zánětlivým reakcím na kůži.
- Tendenci k vzniku horka (zánětu)
- Hormonální nerovnováze – Zvýšený kortizol může u žen způsobit navýšení hladiny mužských pohlavních hormonů, které podporují tvorbu mazu.
Vznik akné může po duševní stránce podporovat i vnitřní nejistota, psychický tlak sám na sebe i zvenčí, či vyčerpanost.
Pomoc při akné
- Zaměřte se na stravu – Ze stravy vynechte hlavně cukr, kakao, pečivo z bílé mouky, mléčné výrobky. Při déletrvajících problémech s akné je užitečné tyto potraviny na několik týdnů z jídelníčku zcela odstranit. Omezujte maso a masné výrobky, úpravy typu smažení a grilování. Na talíři preferujte pokrmy složené s celozrnných obilnin, zeleniny a luštěnin. Doplňujte o kvalitní tuky, s mírou konzumujte ořechy a ovoce.
- Vyřazujte toxiny – jak ze stravy (polotovary, konzervy, aditiva), tak z prostředí (elektrosmog, léky, antikoncepce, chemická kosmetika).
- Pečujte o svojí psychiku – Učte se redukovat nezdravý stres, čerpejte energii procházkami v přírodě, uvolněte se pomocí meditace, relaxačního či dechového cvičení. Nadměrný stres můžete ventilovat fyzickým pohybem (procházky, lehký běh), ale i harmonizačním cvičením, jako je jóga. Odolnější vůči působení stresu budete i díky vyvážené stravě, která pozitivně ovlivňuje složení mikrobiomu a naší imunitu (Stravou proti stresu).
Co jíst, co nejíst a jak si celkově pomoci si poslechněte v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny Míšou Janatovou Jak se zbavit akné. Problematiku jsme rozebrali i s odbornicí na výživu Dagmar Lužnou v rozhovoru zde. Svoje zkušenosti s akné nám popsala dospívající Markéta v rozhovoru Jak se vyhnout akné: Rady nejen pro teenagery.
Příběhy na Jíme Jinak
Pomocí změn v životosprávě je možné omezit až zabránit vzniku akné. Přečtěte si příběhy lidí, kteří tyto změny učinili a jak jim to pomohlo. Pojďte i vy udělat kroky po uzdravení vaší pleti!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář