Domů > Magazín > Blog

Alergie, ekzémy a astma – vědci znají řešení

Na tlumení projevů alergie a astmatu existuje široká škála preparátů, ať už průmyslových či přírodních. Když zaberou, je to úleva, ale na jak dlouho? Na pár hodin? Do dalšího dne? Nebylo by lepší řešit původ těchto problémů spíš než jen jejich následky? Kde ale tento původ hledat? Může být odpovědí rostlinná strava?

Odborné zdroje tvrdí, že astma je nejčastější chronické onemocnění dětí (1) a atopická dermatitida, neboli ekzém je označována za nejrozšířenější kožní onemocnění, kterým trpí každé desáté dítě (2). 

Léčba těchto neduhů bývá obtížná, zdlouhavá a ve většině případů je vlastně jen symptomatická, kdy se řeší pouze důsledek problému (mažeme vyrážku, tlumíme kašel), a ne jeho vlastní příčina. V čem tedy tkví jádro problému? To je velmi obtížná otázka. Pojďme se na to podívat společně s vědci napříč světem.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Jaká strava nás chrání před vznikem alergií, astmatu a ekzémů

Studie zahrnující více než 1 milion dětí z celého světa zjistila, že míra dětských alergií, astmatu a ekzému přímo souvisí se stravou. Dalšími faktory bylo i regionální znečištění ovzduší či míra kouření v dané společnosti, nicméně nejvýznamněji se opravdu projevilo stravování. Například v Indii výzkumníci zjistili asi 1% výskyt alergického svědění očí a rýmy oproti 45% v jiných místech světa. Zjistili nepřímou úměru mezi výskytem alergických příznaků a spotřebou rostlinné stravy. Jednoduše řečeno, čím víc rostlinné stravy, tím méně alergií. (3)

Pokud zůstaneme v Indii, další studie tu zkoumala více než 100 tisíc lidí a zjistila, že ti, kteří pravidelně konzumovali maso a vejce, trpěli mnohem častěji astmatem než ti, kteří se drželi vegetariánského či veganského jídelníčku. Vejce jsou spojována se zvýšeným rizikem respiračních příznaků a astmatu u školáků, zatímco konzumace sóji a ovoce toto riziko významně snižuje. Odstranění masa, vajec a také mléčných výrobků z jídelníčku mělo za následek zlepšení funkce plic u astmatických dětí už za osm týdnů. Zdá se tedy, že konzumace více rostlinné stravy na úkor té živočišné může být i při léčbě astmatu správná cesta. Tělu jako celku to prospěje v každém případě. (4)

Pokud se vám zdá Indie příliš exotická, pojďme na krátký výlet do Švédska. Tam si výzkumníci našli skupinu 35 astmatiků, kteří své zdravotní problémy řešili za pomoci mnoha léků, docházeli pravidelně do nemocnice ke kontrole stavu a několik z nich bylo dokonce i pravidelně hospitalizováno. Těmto pacientům na 1 celý rok naordinovali pouze rostlinnou stravu.  11 z nich to vzdalo a vrátilo se ke konvenční stravě, ale z těch 24, kteří vydrželi, hlásilo 71% zlepšení svého stavu už za 4 měsíce a po skončení experimentu dokonce 91% zkoumaných. A nešlo jen o pocity, zlepšily se i měřené hodnoty jako je kapacita plic, výdechový objem atd. (5)

Rostliny jako ochránci našeho zdraví

A proč to tak funguje? Zcela jasná odpověď neexistuje, ale máme několik vědecky podložených tvrzení, která mohou danou situaci trochu osvětlit.

Jedním z faktorů je množství průmyslových znečišťujících látek obsažených v mase, které lidé jedí. Konzumací tohoto „kontaminovaného“ masa se látky dostávají do lidského těla a narušují tam endokrinní systém. To může mít za následek různé alergické projevy a například v kombinaci se špatným ovzduším pak narůstá i riziko astmatu. (6)

Ochranný účinek rostlin, potažmo rostlinné stravy, může být také způsoben blahodárnými účinky na střevní mikroflóru. Ta je hlavní hnací silou při zrání imunitního systému v raném dětství. Pokud tedy máme od začátku v pořádku střevní mikroflóru, stáváme se odolnějšími proti všudypřítomným alergenům. (7)

Přátelské bakterie v akci

V boji s astmatem také výrazně pomáhají laktobacily, které se nacházejí ve fermentovaných potravinách a také v ovoci a zelenině. To je jedna z možností, proč je u zkoumaných dětí krmených vegetariánskou stravou nižší výskyt alergií. Vegetariánské či veganské děti mají totiž ve střevech více laktobacilů, které je přirozeně chrání. Avšak není to jen zásluha těchto přátelských bakterií. Děti vegetariánských rodičů se častěji rodí přirozenou cestou, jsou déle kojené a většinou jim nejsou ve větším množství podávaná antibiotika. (8

I placebo pomáhá

Jak upravit jídelníček, abychom se zbavili alergií, astmatu a ekzémů, si poslechněte v tomto videu.

Kdokoli může namítnout, že významnou roli zde mohl hrát také placebo efekt. To s jistotou nelze vyvrátit. Nicméně proč nezkusit metodu, která u většiny lidí fungovala a jejíž velkou výhodou je to, že nemá žádné negativní vedlejší účinky? Pacienti ze švédské studie nejen že mohli významně snížit dávky léků a zlepšily se jim hodnoty funkce plic, ale také jim klesla hladina cholesterolu, krevní tlak a všichni zhubli na zdravou váhu (9). A to už se zdá být jako pádný argument k tomu to alespoň vyzkoušet. Tělo bude v každém případě vděčné.

“Každý rok se s námi zbaví astmatu a alergických projevů další a další lidé. Je pro ně někdy přímo šok, že stačilo tak málo – upravit jídelníček, aby už během pár týdnů pocítili zásadní změnu a postupně se uzdravili. Jejich příběhy si můžete přečíst zde. Pokud to chcete vyzkoušet také, nečekejte na pylovou sezónu a přidejte se k nám,” dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak. “Až jaro udeří v plné síle, můžete být bez foukátek, rudých očí a kapesníků.”

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma dvou dětí a do jejich narození jsem zdravou výživu vnímala spíše z pohledu různých diet a udržení štíhlé linie. S jejich narozením a prvními příkrmy jsem se ale začala o jídlo zajímat více v souvislostech a zdravá výživa se mi stala nejen každodenní rutinou, ale i zábavou a koníčkem. Jíme jinak je pro mě nekonečnou studnicí receptů, informací a inspirací na udržení zdraví, svěžesti a dobré nálady.

56 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Altea
19. 3. 2024

Mě se alergie ztratila po vynechání cukru. A nejen alergie 😁👍

Potvrzuji😉 , viděla jsem to na vlastní oči u mého manžela. Před 5lety jsme razantně změnili stravu, šlo nám hlavně a snížení váhy, tlaku a cholesterolu po prodělané mozkové příhodě. Vše se podařilo velice rychle upravit, ale vůbec jsme nečekali, že další pylovou sezónu, která pro něj nastala za 3 měsíce, zvládne bez léků i kortikoidů ve spreji. Najednou je nepotřeboval 😁Tenkrát to byl pro nás zázrak 🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Už nepotřebuju foukátka na astma (Dáša, 50 let)

Dáša si vyzkoušela, jak funguje jídelníček Jíme Jinak. Ve svém příběhu o své zdravotní úspěchy i o velmi praktické zkušenosti, jak to udělat s partnerem a ...

Kortikoidní mast nepotřebujeme, za měsíc byl ekzém pryč

Malá Anička měla ekzém od 3 měsíců. Její maminka nedala na řeči lékařů, že to zmizí samo, a pátrala, jak se ekzému zbavit. Stačilo vysadit mléko a do měsíc...
35
5

Nic není tak zlé, jak se zdá (Eva, 39 let)

Ráda bych také přispěla svým krátkým příběhem, abych možná trochu pomohla těm, kteří mají podobné pocity  jako já, že stále dělají chyby a stále nejsou per...
52
9

Lékaři ji nedávali šanci (Libuše, 60 let)

Před třiceti lety měla dcera divný kašel. Byly jí dva roky a čekala nás drsná diagnóza – bronchiální astma. Protože lékaři jí nedávali šanci, musela ...

Myslela jsem, že snad umřu (Irma, 52 let)

Pokud znáte Irmu díky jejím pozitivním komentářům, budete velmi překvapeni, jakými zdravotními těžkostmi si prošla. Její cesta k uzdravení byla složitá. Vy...

Vím, co jim plave v bříškách (Katka 33 let)

Katka má jedno dítě živené od malička jinak, druhé přeučené. Má zkušenosti se školkou i se školou. Sama brala léky na astma a alergie téměř 30 let. Dneska ...