Aronie neboli temnoplodec
Má malé černé plody, je příbuzná jeřabin. Vědci se o toto ovoce velmi zajímají, protože má vysoký obsah antioxidantů. Studie z roku 2007 (1) zkoumala výhody aronie a autoři došli k závěru, že plody aronie a jejich pravidelná konzumace má velmi příznivé účinky na zdraví, plody mají terapeutické účinky, jejich využití je mimo jiné vhodné při léčbě chronických onemocnění. Studie z roku 2017 (2) úspěšně dokázala, že plody aronie mají hypoglykemické, hypolipidemické a antioxidační účinky.
Co obsahuje
Plody jsou plné velmi prospěšných látek, jako jsou polyfenoly, karotenoidy, pektidy, vitamíny (především C a E), minerály (draslík, vápník, hořčík, železo, jód, fluor, mangan), v menším množství obsahuje sacharidy. Plody jsou zdrojem bioaktivních látek využívaných jako barvivo. Obsahuje přírodní sladidlo sorbit, vhodné pro diabetiky.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Účinky aronie
- Má antioxidační účinky.
- Používá se jako prevence chronických onemocnění.
- Je využívána jako prevence a léčba cukrovky (zlepšená citlivost na inzulín).
- Snižuje vysoký krevní tlak.
- Působí jako prevence srdečních onemocnění.
- Snižuje hladinu cholesterolu.
- Příznivě působí při žaludečních potížích.
- Pomáhá při léčbě očních zánětů.
- Má protirakovinné a protizánětlivé účinky.
Využití v kuchyni
My aronii pěstujeme již pátým rokem a neustále vysazujeme nové keříky, protože nám moc chutná. Plody za syrova jsou sice trpké a suché, ale to nám vůbec nevadí, děti je milují a trhají si je přímo z keříků. Aronii si mrazíme na zimu, děláme šťávy, jíme syrovou, přidáváme do koláčů, jogurtů, smoothie, vyrábíme si džemy a sušíme do čajů. Trpkou chuť odstraníte mražením.
Pěstování
Aronie je nenáročný keř nebo stromek. Doporučuji vysadit si keř a ne stromek, ten roste velmi pomalu. Dá se pěstovat i v chladnějších oblastech, úrodou vás odmění každý rok. Je odolný vůči suchu. Keř roste rychle a plodí již prvním rokem, úroda je opravdu bohatá, jen si dejte pozor, aby ji jako první nesklidili ptáci.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Prosím je toto aronie? Ochutnala jsem jednu bobulku je to strašně hořké.
Ahoj Silvie, asi se bloudila chybička při nahrávání fotky. Pokud se nepletu tak prostřední fotka té marmelády není z Arónie. Je to Ribes nigrum “Noir de Bourgogne”. Podívej se na listy jsou úplně jiné, stejně tak jak plody.😉 😉