Není deprese jako deprese
Na začátek je potřeba zdůraznit, že deprese se vyskytuje v různých podobách, které mohou mít odlišný průběh i projevy. Klinická deprese, známá také jako těžká depresivní porucha, je závažné duševní onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu. Je nebezpečná mimo jiné tím, že může být skrytá a nepozorovaná, dokonce i pro nejbližší okolí člověka. Tento jev je typický u tzv. vysoce funkční deprese, kdy člověk zdánlivě zvládá běžné denní povinnosti, ale vnitřně bojuje s intenzivními pocity smutku a prázdnoty.
Mezi další formy deprese patří sezónní porucha, která se objevuje v určitých ročních obdobích, typicky na podzim. Další variantou je bipolární afektivní porucha (dříve známá jako maniodeprese), která zahrnuje střídání depresivních a manických epizod. Deprese může být také organicky podmíněná, což znamená, že je způsobena fyziologickými změnami v mozku, například po úrazech nebo v důsledku jiných zdravotních stavů. Vlastní přístup k léčbě záleží na druhu a vážnosti deprese.
😁 Vstup do kurzu zavíráme 1.11.
Letos žádné podzimní přibírání.
8 týdnů vedení, jídelníčky, videa.
Jdu do toho!
Jaké jsou další formy deprese rozebíráme v článku Druhy deprese a vše o nich.
Depresivní pocity často souvisí s vysokou hladinou stresových hormonů v krvi (kortizol), nedostatkem neurotransmiterů (serotonin, dopamin), hormonální nerovnováhou a dysbalancí střevního mikrobiomu (dysbióza). Slovy čínské medicíny je deprese obrazem stagnace či nedostatku energie QI.
Osvědčené rady proti depresi
Pohybem proti depresi
Pohyb je nedílnou součástí léčby deprese. Díky pohybu můžete účinně rozpustit vzniklé stagnace energie a lépe jí rozproudit po těle. Rovněž se díky pohybu uvolňují endorfiny a celkově pomáhá harmonizovat hormonální systém.
Vyhledávejte jakékoliv příležitosti k pohybu – choďte více pěšky, na čerstvý vzduch, cvičte, dělejte domácí práce, nesetrvávejte dlouho v jedné pozici, pravidelně se protáhněte. Zkuste se hýbat, i když se vám nechce, i kdybyste měli jít jen na 5 minutovou procházku, nebo se krátce protáhnout. Vyloženě terapeutický je pohyb v přírodě.
Bylinková kůra
Proti depresi je velmi účinná třezalka tečkovaná. Někdy se jí říká také bylinka svatého Jana. Má srovnatelné účinky jako chemické léky proti depresi (hlavně u mírné až střední). Funguje rovněž na úzkostné projevy a umí tlumit bolest; své využití má u zánětu trojklaného nervu. Méně známé jsou její pozitivní účinky na střeva a hladinu cholesterolu. Pokud jí budete užívat, pozor na její interakci s některými léky, jako jsou samotná antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky na cholesterol – snižuje jejich účinnost.
Udělejte si 1-2x denně čaj ze sušené kvetoucí nati třezalky tečkované. Zalijte jednu čajovou lžičku vroucí vodou, po 10 minutách slijte a popíjejte. Kůra by neměla být delší, než 6 týdnů, poté by se měl zhodnotit její vliv.
Jídlem k lepší psychice
Deprese mnohdy souvisí s oslabeným zažíváním. Pokud máme zanesené tlusté střevo, pomalé a neefektivní trávení, pak je větší tendence k rozvinutí depresivních pocitů. Naše psychika je přímo ovlivněna stavem našich střev a kvalitou střevního mikrobiomu. Klíčem k posílení trávení je začít vařit jídla ze základních potravin, jako jsou celozrnné obilniny, zelenina a luštěniny (Rostlinná strava léčí deprese). Taková jídla (inspirace viz recepty) dodají tělu výživné látky, vitamíny, minerály, antioxidanty a příznivě ovlivní složení střevního mikrobiomu. Zároveň bude potřeba vyloučit jídla, která trávení zatěžují, jako jsou průmyslově zpracované produkty, nadbytek živočišných potravin a jednoduchého cukru.
Naplánujte si rýžový půst. Navařte si celozrnnou rýži a jezte jí celý den s čerstvě tepelně upravenou zeleninou (napařenou, blanširovanou, Nishime) bez tuku, soli a koření. Takový půst pomůže pročistit střeva. Postupujte podle rad v rozhovoru s Dagmar Lužnou Deprese: Co jsou zač a jak je alternativně řešit.
Tužka a papír
Vypsání se ze svých pocitů, pokud se nechcete zrovna svěřovat blízkým, může pomoci uvolnit nahromaděné emoce a lépe pochopit, proč se cítíte depresivně. Zapisováním svých myšlenek můžete jasněji vidět vzorce ve svém myšlení, což vám může pomoci identifikovat spouštěče vašich depresivních stavů. Tímto způsobem můžete také lépe porozumět tomu, co vás trápí, a začít hledat možné cesty k uzdravení (Deprese: Cesty k uzdravení).
Pište si deník. Kromě svých aktuálních pocitů zkuste v závěru doplnit 3 věci, za které jste ten den vděční, i kdyby to měla být úplná maličkost.
Jak pomáhá Jíme Jinak
Přečtěte si, jak změna životního stylu, včetně stravy, zkvalitnila život našim čtenářům a pomohla jim se zbavit deprese a dalších zdravotních potíží.
Chcete i vy pomocí změn v životním stylu pomoci léčit depresi? Jste tu správně. Podpoříme vás v jakékoliv situaci.
PS: Vstup do Podzimního detoxu zavřeme rychleji než ledničku s čokoládou! 🍫
Rezervovali jsme vám místečko v naší 8týdenní oáze pohody, kde společně vykouzlíme postavu snů, pošleme stres na dovolenou a nastartujeme energii na plný plyn - prostě balíček sebelásky se vším všudy! 🌟 Beru to i s mašlí! →
Buďte první, kdo napíše komentář