Do polévky
Batáty se podobně jako klasické brambory hodí do jakékoliv polévky. Do zeleninové, kroupové, s tempehem, čočkové, hrstkové . Z batátů jsou také výborné krémové polévky, třeba dýňovo-batátová, fazolo-batátová, mrkvovo-batátová, zeleninovo-batátová (se “smetanou”) nebo řepovo-batátová.
Pečené a grilované batáty 4x jinak
Pečené batáty jsou lahůdka. Buď je můžete nakrájet na plátky, pokapat olejem, solí nebo sojovkou, případně i bylinkami (tymikán, estragon, aj.), nebo z nich udělat výtečné pečené hranolky, anebo je upéct v celku a pak polít dresinkem, zálivkou nebo tofunézou. Všechny varianty jsou výborné! Úplně stejně je můžete i grilovat.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
A pokud chcete podávat pečený batát návštěvě, udělejte batátovou harmoniku nebo vějíř. Použijte celý batát a nařežte ho jakoby na plátky, ale jednotlivé plátky nedokrajujte až do konce, pomažte je olejem smíchaným se solí nebo sojovou omáčkou, bylinkami, kořením nebo česnekem a pečte cca 40-45 minut na 200°C.
“Bramborová” kaše
Kombinace batátů a jáhel vytvoří lahodnou a jemnou “bramborovou” kaši. Stačí společně povařit a rozmixovat na kaši. Můžete také povařit pouze batáty a rozmačkat mačkátkem na brambory a polít kokosovým olejem nebo rostlinným máslem a podávat jako přílohu.
Pokud máte chuť na sladkou snídaňovou kaši, ale nechete jíst kombinaci ovoce a obilovin, udělejte si batátovou kaši. Stačí povařit najemno strouhané batáty s ovesnými vločkami a máte výbornou přirozeně sladkou kaši. Můžete ji posypat oříšky, semínky (zkuste třeba mletý mák), dochutit skořicí nebo perníkovým kořením a polít sladem nebo obilným sirupem.
Batátové gnocchi a knedlíky
Část mouky v knedlících nebo nocích nahraďte uvařenými batáty rozmixovanými na pyré. Zkuste třeba tyto “bramborové” knedlíky, ve kterých je jak batát, tak také celer a chutí i vzhledem připomínají klasické bramborové.
Batátové sladkosti
Batáty se dají používat nejenom ve slané, ale také ve sladké kuchyni. Sladké batátové pyré můžete smíchat s oříškovými moukami (např. kokosová nebo mandlová mouka, kterou buď koupíte ve zdravé výživě, nebo si sami rozmixujete oříšky na mouku v mixéru), sušeným ovocem (např. rozinky, datlová pasta) a vytvořit si sladké batátové kuličky, které obalíte v kokosu nebo kakau. Anebo můžete batátové pyré použít do brownies, do mrkvánků, sladkých krémů (namísto dýně), koláčů (místo dýně), buchet (místo dýně), sladkých chlebíčků s oříšky a sušeným ovocem, müsli tyčinek, flapjacků aj.
Batátové placky, bramboráky a lokše
Placky, do kterých se tradičně dávají brambory (proč nepoužíváme klasické brambory), jako jsou třeba lokše, bramboráky aj., můžete nahradit za sladké brambory (batáty). Například batátové lokše jsou opravdu lahůdka. Stačí je potřít třeba povidly nebo naplnit slanou náplní a podávat jako svačinku nebo lehkou večeři.
Batátové chipsy
Batáty nakrájejte na co nejtenčí plátky a pečte dokřupava cca 20 minut na 200°C pokapané sojovkou, případně i troškou oleje. Dají se také sušit v sušičce (RAW varianta).
Saláty a budha bowls s batáty
Pečené, vařené nebo napařené kostky batátů se skvěle hodí jako součást zeleninových, luštěninových nebo obilných salátů nebo budha bowls.
Batátové palačinky, lívanečky a wafle
Palačinky a lívance nemusí být pouze kopřivové, špenátové, dýňové nebo řepové, ale také batátové! Vyzkoušejte bezlepkové těsto bez mouky z celé rýže a namísto dýně použijte batát. Budou krásně oranžové a slaďoučké samy o sobě. Stačí naplnit buď nasladko, anebo naslano podle toho, jak máte rádi. Těsto můžete také nalít do wafflovače a udělat si krásně oranžové waffle!
Batátová pizza
Půl kila batátového pyré a 2 hrnky jakékoliv mouky vytvoří skvělé těsto na pizzu. Stačí jen vyválet, zapéct 15-18 minut, obložit dle chuti, třeba falešnou “rajčatovou omáčkou”, tofu, tempehem, žampiony, kukuřicí, špenátem atd. a dopéct ještě 8-10 minut.
Batátové špagety
Pokud máte doma spiralizér, můžete z batátů vytvořit dlouhé nudle. Dají se jíst jak syrové s jakoukoliv omáčkou, tak uvařené ve vodě (jako klasické nudle), anebo orestované na oleji. Stačí jimi v receptu nahradit jakékoliv klasické špagety nebo nudle z mouky, třeba v receptu na smažené zeleninové čínské nudle s tempehem, mrkvové a cuketové špagety, špagety s medvědím česnekem, japonská polévka Ramen aj. Ve zdravých výživách se už dokonce prodávají i těstoviny z rýže a pohanky, které obsahují i batáty – doporučujeme zkusit!
Batáty do těsta na chléb
Ať už nastrouhané syrové, anebo uvařené v podobě pyré, batáty dodají těstu na chleba skvělou nasládlou chuť a vláčnost. Vyzkoušejte ho přidat třeba do kváskového chleba (nastrouhat namísto dýně).
Zeleninové směsi s batáty
Nakrájejte batát na kostičky, sirčičky nebo větší hranolky a přidejte k dušené zelenině, do kari (místo dýně), zamíchejte k čočce, zabalte do palačinek nebo placek aj.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Koupila jsem omylem kilo batatu a ted nevim co s nima. Kdo mi poradi?
Poradí mi tady někdo ? Dostala jsem batáty a oni jsou fialové. Já to vidím poprvé takze nevim jestli je to brambora nebo batat ? Díky