- 10 velkých květenství černého bezu
- 2 litry vody
- 0,5 litru ječného sladu (bezlepkáři použijí bezlepkový sirup)
- 3 citróny
Jak vyrobit domácí sirup z bezu bez cukru
- Ve dvou litrech vody svaříme půl litru sladu. Stačí přivést k varu a rozpustit slad. Pro RAW verzi použijeme agáve sirup, který nemusíme svařovat jako slad.
- Vodu se sladem necháme vychladnout na cca 40°C.
- Květy opatrně opláchneme studenou vodou, aby nám neopadaly. Pokud sbíráte v čisté přírodě, neoplachujte.
- Květy zalijeme vodou se sladem a necháme do druhého dne louhovat. Vhodná je chladná místnost.
- Druhý den výluh přecedíme, vymačkáme šťávu z citrónů a společně mírně zahřejeme, aby se šťáva, slad a citrónová šťáva spojili. Nevaříme, zničili bychom jemné esence z květů!
- Po zahřátí ještě za tepla nalijeme do čistých sklenic.
- Ihned zavíčkujeme a uskladníme v chladu.
Použití
Dostaneme po bezu vonící sladkou a po citrónech lehce kyselou šťávu, kterou lze pít samotnou. Našim dětem stačilo dát do hrnku cca lžíci a dolít čajem nebo vodou a byly nadšené, že mají voňavý čaj či bezovou limonádu.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Chcete-li šťávu sladší, dejte více sladu. Můžete místo šťávy připravit hustý sirup. Kyselost či sladkost si určete sami už při výrobě – stačí ochutnat a přidat slad či citróny.
- Skladujte v chladu a během pár dní zkonzumujte.
- Pokud chcete prodloužit životnost, můžete zavřené lahvičky ještě sterilizovat. Pokud šťávu v dohledné době nezkonzumujete, je potřeba důsledně pohlídat čistotu lahví a víček, vhodné je předem je vyvařit. Doporučuje se také vytřít vršky lihem nebo přímo kápnout na povrch trošku lihu, který se odpaří, ale zlikviduje bakterie. Do sirupů a šťáv se také standardně přidává kvůli konzervaci cukr a kyselina citrónová. To jsem nechtěla, a proto nepoužila.
- Na takovou hygienu já si nepotrpím, věci se u nás většinou rychle zkonzumují, takže já jsem použila lahvičky umyté v myčce a po vychladnutí jsem je dala do lednice. Šťáva rychle mizí, nemá šanci se zkazit :-)
- Dokonce ani květy jsem neoplachovala ve vodě. Tak krásně voněly a byl na nich pyl, že mi bylo líto ho opláchnout. Sbírám ovšem v lese.
Děti
- Bezovou šťávu můžete podávat dětem v dobách chřipek a kašlů jako medicínu podporující pocení a vykašlávání místo kupovaných sirupů. Při horečce pomáhá ochladit.
Osobně jsem svoje děti nejprve naučila pít samotnou vodu a čaj až mnohem později dostaly ochutnat sladký nápoj jako je bezová šťáva (a to ještě naředěná čajem či vodou). Navíc viděly, že je potřeba nasbírat květy, vyluhovat, svařit a že máme omezené množství. Nehrozí tedy, že by si vynucovaly jen sladké nápoje, na to už jsou velké.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobry den, lze misto sladu poutit treba cekankovy sirup nebo ryzovy?
Dobrý den, jaký poměr surovin použít na hustý sirup? Děkuji