1. Bezinkový čaj na bolesti nervového původu
Tento čaj je výborným lékem na bolesti nervového původu jako jsou například záněty nervů, výhřez ploténky aj. Budete potřebovat lžičku plodů (čerstvých nebo sušených) bezinek a 2 dcl vroucí vody. Bezinky vodou přelijte a nechejte je 15 minut louhovat. Přeceďte přes sítko a popíjejte 3x denně.
Přečtěte si více o černém bezu, jeho využití v kuchyni i použití jako první pomoc, o technice sběru a hlavně o jeho skvělých léčivých účincích!
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
2. Sušené plody bezinek zastaví průjem
Sušené plody jsou výborným lékem na průjem. Natrhejte plody bezinek (pouze ty černé, zelené bobulky nepoužívejte), omyjte je a usušte na sluníčku nebo v sušičce. Zcela vysušené bezinky umixujte nebo umelte na prášek. Skladujte v uzavíratelné nádobě a při potížím užívejte 1 lžičku spolu s 3 dcl vody. Tuto směs můžete také používat na posyp kaší, do dezertů, rostlinných jogurtů, smoothie a koktejlů jako superfoods pro podporu střevní peristaltiky.
3. Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty
Toto kloktadlo je účinným přípravkem na bolest v krku, záněty dutin i afty. 1 lžíci bezinkových plodů přelijte svařeným 1 dl jablečného octa a nechejte 15 minut louhovat. Plody vymačkejte a přeceďte. Kloktejte 3-5x denně po dobu 3 dnů.
4. Bezinková šťáva
Plody bezinek rozvařte se špetkou soli, vymačkejte přes sítko (dužinu můžete použít například do pečení – sušenek, nákypů) a do vzniklé šťávy přidejte podle chuti slad nebo sirup (můžete přidat i vanilku nebo skořici či hřebíček) a chvilku ještě povařte. Vypijte ihned, uchovejte v lednici po dobu 3 dnů nebo slijte do skleniček a sterilizujte. Bezinky můžete také odšťavnit v odšťavňovači. Šťávu můžete pít jen tak, nebo v ní vařit obilí na ranní kaši, sladké obilné nákypy, použít místo vody do těst a dezertů atp. Dostanete tak hezky barevné jídlo.
5. Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
Rozvar je výborný sám o sobě, ale také jako doplněk kaší (např. krupicové nebo jáhlové kaše), tofu tvarohu, rostlinných jogurtů, pohárů a pudinků, můžete ho použít jako náplň do palačinek, dezertů, koláčů nebo buchet. Plody bezinek očistěte a rozvařte se špetkou soli a troškou vody. Přidejte pár kapek citronové šťávy a dle chuti slad nebo sirup a svařte. V malém množství studené vody si rozmíchejte škrob, nalijte do hrnce a ještě chvilku povařte do zhoustnutí.
6. Bezinková marmeláda
Marmeláda z plodů bezinek se dělá podobně jako ta ovocná. Plody bezinek (případně i v kombinaci s ovocem) omyjte, zbavte stopek, dejte do hrnce se špetkou soli (vytáhne sladkost) a vařte odklopené bez přidání vody cca 60 minut na nejnižším stupni. Bezinky pustí vodu. Občas promíchejte. Čím déle budete vařit, tím sladší marmeláda bude. Pokud by nebyla marmeláda sladká, přidejte šálek omytých rozinek a vařte 15 minut nebo místo rozinek doslaďte 100% ovocným koncentrátem (např. jablečný nebo hruškový) ze zdravé výživy (bez cukru). Odstavte a rozmixujte dohladka. Pokud by byla marmeláda řídká, dejte ji ještě na plotnu a přidejte 2 lžíce řasy agar agar a ještě 3 minuty povařte. Nachystejte si horkou vodou propláchnutou sklenici a do ní marmeládu nalijte a zavíčkujte. Marmeláda ztuhne až když zcela vychladne. Pokud ji nechcete ihned spotřebovat, tak ji sterilizujte (návod najdete zde).
5. Bezinkový kompot a pudink
Kuličky bezinek odstopkujte a očistěte. Vložte do hrnce spolu s na čtvrtky nakrájeným dalším ovocem (výborné jsou hrušky, švestky a jablka), podlijte troškou vody, osolte špetičkou soli, přidejte skořici, hřebíček a vařte cca 10 minut na mírném plameni. Podávejte teplé nebo vychlazené. Takto vytvořený kompot můžete i zavařit do zásoby. Pokud vám zbylo v kompotu více šťávy, můžete ji zahustit škrobem rozmíchaným ve studené vodě, chvilku povařit a vytvořit si tak hustší pudink, který můžete podávat jen tak, nebo ho prokládat zdravými sušenkami či piškoty bez cukru, mléka a vajec.
6. Bezinky v dezertech
Mírně povařené bezinky můžete přidat například místo jahod a malin do nepečených “tvarohovo”-pudinkových řezů, bublanin, koláčů na plech, táčů, letních dortíků, pohárů. Bezinkovou šťávu i plody můžete přidat do nanuků, místo rybízu do přesnídávek, zmrzlinového krému, želé báboviček, bezlepkových ovocných koláčů, želé vrstev na dort, pájů aj. V dezertech stačí pouze dané ovoce vyměnit za plody bezinek.
Jsou bezinky jedovaté?
Ano i ne. Jedovaté jsou syrové plody ve větším množství. Resp. jedovaté jsou pecičky, které plody obsahují. Bezpečně sníst můžete jen malé množství syrových bobulek.
Zajímavé je i krajové vnímání toho, co je a není jedovaté. Například Iva, která žije alternativně s rodinou v Rumunsku, nám napsala zkušenosti se zpracováním bezu chebdí, který se u nás prezentuje jako jedovatý:
Iva: No a u nás se z bezu chebdí vaří úžasný léčivý nápoj a povidla. Rumuni jsou ochotni za něj platit zlatem. Má prý až zázračnou léčivou moc na plíce a na žaludek. Spousta místních lidí ho po ránu popíjí a nikdy se nikdo neotrávil. Chutná úžasně po hořké čokoládě i bez jakéhokoliv cukru nebo sladidla. Člověk ho buď miluje nebo nesnáší ?Jen se musí vědět, jak na to. Věřím, že syrový může být jedovatý.
Pozor na množství
Bezinky jsou skutečné velmi účinný lék. Například bezinkových povidel užíváme při potížích 2-4 lžíce denně, ne však déle než 2 týdny. Při předávkování mohou vyvolat nevolnost a průjem. Je tedy vhodné je pro běžné užití kombinovat s jiným ovocem. Z vašich reakcí však víme, že mnozí z vás používají čistou bezinkovou marmeládu pravidelně a bez omezení a jsou zcela bez potíží :-)
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Udělala jsem 3 skleničky džemu, zavařila jsem je dlouho, těším se na zimu.
Mám s bezinkami osobní zkušenost, bohužel negativní, ale za to bezinky nemohou🙂
Maminka vařila z bezinek sirup (šťávu). Po celé kuchyni to nádherně vonělo. Byl horký den a tak jsme s tatínkem netrpělivě čekali na výsledek a těšili se na sklenici studené vody s čerstvou šťávou z bezinek. Po vypití téměř na EX – tak nám to moc chutnalo, jsme se za 5-10 min začali potit a oba jsme začali mít mžitky před očima, bylo nám na zvracení a výsledkem byl náš kolaps a mdloby. Naštěstí byla maminka zdravotní sestra a oba nás zachránila😂Popravdě na umření to nebylo. Ale zle nám bylo dost. A víte proč??? Protože bezinky výrazně snižují krevní tlak. Takže, kdo trpíte na hypertenzi ( vysoký KT) tak si sirup z bezinek dopřávejte jako lék, ale v opačném případě (hypotenzi) si dávejte velký pozor🙏