Vyřadím lepek, vše ostatní jím
Ať už máme celiakii, anebo se lepku vyhýbáme z jiných důvodů, nejčastější chybou je vyřadit vše z lepku a jíst stejně, jako předtím. Tedy například vyřadit knedlíky a místo toho jíst jen brambor / rýži a maso. Taková jednotvárná strava vede k nedostatku živin (vitamínu B, železa, kyseliny listové aj.). Je třeba zařadit potraviny, které střevo léčí.
Lepkové potraviny vyměním za bezlepkové
Další typickou chybou na bezlepkové stravě je vyřazení klasických lepkových příloh (pečivo, knedlíky, sušenky, koláče) a nahrazení bezlepkovými alternativami. Také si myslíte, že když je na obale napsáno bez lepku, tak že to bude rozhodně zdravější než lepkový výrobek? Pak si přečtěte článek Drahé bezlepkové potraviny: platíme za méně bílkovin i vlákniny a více éček. Ne všechny bezlepkové alternativy jsou špatné, ale většina z nich má šílené složení (četli jste si někdy složení třeba bezlepkového chleba nebo sušenek?) – příliš mnoho škrobů, sacharidů, tuků a éček (aby to drželo, vydrželo, vypadalo a chutnalo jako s lepkem).
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Používám bezlepkové směsi
Bezlepkové směsi na pečení nejsou vhodné. Obsahují příliš mnoho sacharidů, škrobů a aditiv. Pečivo sice může chutnat dobře, ale pro tělo je mnohem vhodnější a přirozenější jíst celé obilí. A pokud chcete péct, pak raději z jednodruhových muk, anebo si vyrobte domácí univerzální bezlepkový mix.
V jídelníčku mi chybí obiloviny
Na trhu je tolik bezlepkových výrobků, že často zapomínáme zařazovat do stravy celé obilí, které je přirozeně bezlepkové. Patří sem například jáhly, pohanka, quinoa, amarant, polenta, celozrnná rýže, teff a slzovka. Tyto obiloviny by měly být základem našeho jídelníčku, ne kupované chleby, sušenky, suchary apod.
Možná se necítíte nejlépe, nevíte, jak poskládat jídelníček, aby vám nic nechybělo, nebo děláte některou ze zmíněných chyb a nevíte, jak to změnit?
Pojďte to změnit! Začněte vařit zdravě podle našich receptů (většina z nich je bezlepková a pokud nemáte vyloženě celiakii, naučíme vás, jak zhubnout a cítit se lépe i bez omezování se). Pokud nevíte, jak správně na to, rádi vás to naučíme v některém z našich kurzů. A studnici informací, článků, tipů, rad a podpory najdete v klubu Jíme Jinak.
Chci se naučit zdravý jídelníček
Pavlivlmaeorua: Zdravím, nejprve bych chtěla poděkovat, za úžasný dar, jaký Jíme Jinak dává. Ač jsem již 3 roky na vegan stravě na receptech dle JJ funguje mé tělo mnohem, mnohem lépe. posunula jsem se o mnoho dál a ještě zdravěji. Děkuji za vaši práci, opravdu má smysl pro všechny věkové kategorie :-)
Bobina: Všechny vaše recepty, které jsem zatím vyzkoušela (hlavní jídla, pečivo), jsou naprosto úžasné. Vařím vegetariánská jídla už 30 let, takže se možná dá říci, že mám nějakou zkušenost :-) Veganské recepty zkouším až nyní a jsem úplně spokojená, zmizely i chutě na sladké :-)
Ivetuska1: Byla jsem jen vegetarián, ale spěla jsem k veganství, jenže jsem nevěděla, jak nahradit (chuťově) mléčné výrobky a vejce. No a kurzy Jíme Jinak jsou teda PECKA! Nekonečná studnice receptů a hlavně ty nákupní seznamy. Úspěch u mě je i vynechání kávy! Taky mám lepší pocit ohledně stravy mých dětí. Mám další informace o vyváženém jídelníčku a tím pádem více argumentů na obhajobu našeho stravování. Děkuju Vám, za to vše!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář