Domů > Magazín > Žijeme jinak > Péče o tělo

Blahodárná automasáž žínkou

Masáž většinou vnímáme jako něco příjemného a úlevného. Obyčejně se při masáži terapeut či masér zaměřuje na svaly, případně fascie (vazivové obaly svalů). Masáž se však dá zacílit primárně na oblast kůže a takovou podpůrnou masáž můžeme praktikovat doma sami na sobě. Využijeme na to klasickou bavlněnou žínku, kterou máme mnohdy doma a leží nám v šuplíku. Pojďme jí z něj vytáhnout, oprášit a užijme si možnosti jejího blahodárného působení.

Co blahodárného nám masáž žínkou přinese?

  • Přispívá ke zlepšení funkce kůže tím, že pomáhá v procesu její očisty a obnovy. Kůže je jako kniha našeho zdraví, ze které se dá číst. Je považovaná za orgán s mnoha důležitými funkcemi – imunitní, ochrannou, detoxikační, termoregulační, smyslovou. Do schopnosti kůže tyto funkce zastávat se promítá bezpochyby kvalita našeho stravování. Nadměrná konzumace některých potravin (hlavně tučných, cukru, pečené mouky) přispívá k ucpávání pórů a zhoršuje schopnost kůže vylučovat pocením tuky a toxiny, které se následně hromadí v těle. Zároveň klesá její přirozená obranyschopnost proti atakům vnějších nežádoucích činitelů. Stává se suchou a nepružnou. V tomto případě je, kromě masáže, která kůži čistí mechanicky, potřebná i úprava stravovacích návyků, které ovlivňují míru zanesení kůže a její výživu.
  • Pomáhá ulevit ostatním detoxikačním orgánům (játrům, ledvinám, plicím, střevům), které, pokud jsou ve své funkci oslabené a nezvládají toxiny vylučovat přirozeně, mohou přebytky posílat právě přes kůži. Masáží zlepšujeme schopnost kožních pórů se adekvátně otevírat a tyto přebytky lze pak snáz odstranit pocením z těla ven.
  • Podporuje cirkulaci krve v těle, což vede k lepšímu zásobování a výživě všech orgánů těla.
  • Pomáhá nám přes kůži uvolnit nahromaděný vnitřní tlak a napětí.
  • Masáží můžeme zlepšit tok energie v meridiánech, což jsou v tradiční čínské medicíně dráhy úzce propojené s konkrétními orgány a tkáněmi lidského těla nesoucí naší životní energii.
  • Můžeme zlepšit spánek v případě večerní masáže, pokud budeme praktikovat masáž ráno, tak se lépe naladíme na nový den.
  • Dalším vítaným benefitem je následný estetický (až omlazující) efekt. Pokud jsme opravdu důslední, tak se po čase můžeme radovat ze zlepšení kvality naší pleti – bude pružnější, prokrvenější a i díky pozitivnímu vlivu na svalové napětí budeme brzdit projevy stárnutí pokožky.
  • Je obecně velmi příjemná, ale ne každý jí takto, zvlášť ze začátku, vnímá. Někdo může být zvýšeně citlivý na dotek. Rozpačití mohou být lidé, kteří mají potíže se sebepřijetím. Na druhou stranu to může být právě ten první krůček k podpoře či posílení kontaktu se svým tělem. Radila bych nespěchat, nenutit se, začít velmi pozvolna.
  • Pomáhá nám se napojit na přítomný okamžik, napojuje nás na své tělo v přítomnosti, což je často velmi úlevné pro psychiku, která u hodně lidí většinu času pluje v minulosti nebo budoucnosti. Vnímání přítomného okamžiku nám pomáhá zklidnit mysl.

A technika masáže?

Použijeme měkkou bavlněnou žínku (nejlépe nadvakrát přeloženou), kterou namočíme do relativně horké vody, vodu vymačkáme a můžeme směle začít. Žínku poté namáčíme opakovaně. Postupujeme systematicky buď od obličeje, pokračujeme přes krk, ramena, podpaždí, paže, hrudník, břicho, dál přes třísla dolů až k chodidlům nebo začneme právě na těch místech, kde cítíme největší potřebu péče. Nevynecháme ani záda (kam budeme mít dosah), oblast hýždí a křížovou kost. Při vlastní masáži postupujeme dopředu a dozadu či nahoru a dolů, v takových vlnách. Projdeme ideálně postupně celé tělo, používáme lehký tlak, netřeme pokožku, ale ani pouze nekloužeme – výsledkem by mělo být začervenání, ale ne zrudnutí. Takto se pokožce věnujeme alespoň 10 minut.

Je vhodná úplně pro všechny?

Pozor by si měli dát lidé s velmi jemnou či hodně suchou kůží a začít opravdu opatrně. Dále tato metoda samozřejmě není vhodná na otevřené defekty kůže, infekční ložiska a místa s ekzematickými projevy. Pozor také na kožní znaménka, zvlášť ta vystouplá.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Jak u praktikování vydržet?

Masáž žínkou je jedinečný způsob péče o kůži. Důležité je hlavně pochopit a poté prožít její možné přínosy do našeho života. Pak máme velkou motivaci jí zařadit k pravidelným ranním či večerním rituálům. Spolu s prospěšnými stravovacími návyky je to klíč k lepšímu vzhledu pokožky a harmonizaci funkcí naší kůže. Tento klíč držíme ve svých rukou.

Přeji příjemné seznamování se s touto metodou a budu moc ráda, pokud se podělíte o své zkušenosti v komentářích.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

21 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Šnek Janek
8. 3. 2023

Masírovala jsem zatím jen 2x a už se mi začal zlepšovat suchý ekzém – dík za přivedení na bezva nápad, nechápu, proč jsem to pravidelně nedělala… vlastně jen na dovolených, když už jsem nevěděla co roupama a nudila se. 😆

Jana Altea
6. 3. 2023

Peťulko prosím, je vhodné se po této masáži hned jít sprchovat?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Chcete hladkou pokožku bez celulitidy? Zkuste dry brushing.

Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow, Valentina Zelyaeva, Dr. Barbara Sturm … to jsou jedny z mála, které také propadly tomuto “wellness trendu”. Řeč je o dry bru...

Šípkový olejíček – tajemství zářivé pokožky

Cítíte, že vaše pleť je po zimě mdlá, zašedlá a chybí jí “glow”? Zkuste šípkový olejíček, mezi dermatology známý superhero. Proč na něj Kate Middleton, Mir...
23
6

První pomoc pro sluncem poškozené vlasy

Dlouhodobý pobyt na ostrém slunci, koupání ve slané či chlorované vodě, ale také barvení, fénování a používání chemických přípravků může způsobit, že budou...
8
4

Ekologické zubní kartáčky – je libo bambus nebo cukrová třtina?

Zubní kartáčky nemusí být jen plastové. Na výběr máme bambusové, recyklované, z cukrové třtiny. Mají jedno společné – šetří přírodu, jak jen to jde. ...

Je přírodní kosmetika opravdu to nejlepší pro naši pleť?

Přírodní kosmetika zažívá v posledních letech obrovský boom a na trh přichází také spousta luxusních značek, které se předbíhají v tom, které produkty vypa...

Proč cvičit jógu? Pro zdraví, pěknou postavu a život v přítomnosti.

Věda zná neuvěřitelné zdravotní účinky jógy. Pravidelné cvičení léčí celé naše tělo a umí perfektně přivést do přítomného okamžiku. Jóga pomůže i s váhou a...