Domů > Magazín > Žijeme jinak

Blíží se konec plastových brček, příborů a nedopalků?

Evropský parlament ve středu 24.10. schválil novou směrnici, která chce od roku 2021 zakázat používání některých jednorázových plastových výrobků. Mezi nimi jsou například plastová brčka, tyčinky do uší, příbory a nádobí. Mezi plastové odpady patří také nedopalky. Spolu s dalšími opatřeními pomůže výrazně omezit spotřebu plastů a znečištění oceánů.

25Plasty představují až 80 % odpadu, který znečišťuje oceány

Vzduch, půda a voda jsou dnes zamořeny neviditelnými fragmenty plastů, které jíme, pijeme i dýcháme, s dosud neznámými zdravotními důsledky. Plasty tvoří přes 80 % odpadků na evropských plážích. Co do počtu předmětů pak kolem 70 % odpadků na plážích tvoří rybářské vybavení a 10 % jednorázové plastové výrobky, které směrnice plánuje zakázat.

Nafouklá po Vánocích?
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart

Evropa vyprodukuje 150 tisíc tun plastového odpadu za rok

“V současnosti jsme doslova zavaleni tunami plastů, které pak následně končí v mořích a oceánech, což je v rozporu s naší snahou o zachování oceánů jako takových. Evropa vyprodukuje každý rok 150 tisíc tun plastového odpadu, který následně skončí v moři,” sdělil český europoslanec Stanislav Polčák. „Směrnice je nutná proto, abychom mohli chránit ekosystém moří a snížili škody ze znečišťování plasty v Evropě, které by podle odhadů mohly v roce 2030 dosáhnout 22 miliard eur (570 miliard Kč),“ uvedla k návrhu zpravodajka, belgická europoslankyně Frédérique Riesová. (1)

Cílem je ochrana moří

Zákaz má platit na plastové příbory, talíře, brčka a podobné výrobky na jedno použití. Jejich prodej má být po roce 2021 zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Pro zbytek pak se navrhují různá opatření – od snahy snížit jejich spotřebu, až po zavedení povinností pro výrobce. Státy mohou tuto směrnici naplnit například zpřístupněním šetrnějších alternativ zákazníkům (například ekologické nádobí z jedlých otrub) nebo zajištění, že jednorázové plastové výrobky nebudou poskytovány zdarma.

Pomůžeme průmyslu vyvinout nové produkty, a jakmile budou k dispozici nové, prakticky použitelné alternativy, tak je budeme prosazovat místo těch, které znečišťují životní prostředí, jako třeba právě jednorázové plasty,” sdělil místopředseda komise Timmermans. (2)

Věděli jste, že …?
Nedopalky jsou 2. nejčastějším odhazovaným plastovým odpadkem. Jeden nedopalek podle Evropského parlamentu znečistí 500 až 1 000 litrů vody a v přírodě trvá 12 let, než se rozloží. (1)
Největšími znečišťovateli oceánů jsou Coca-cola, Pepsi a Nestlé

  • Plasty, které nelze nahradit jinými produkty – po členských státech je požadováno snížit jejich spotřebu do roku 2025 o 25 %.
  • Plastové láhve – po členských státech je požadováno zajištění jejich sběru a recyklace. Například prostřednictvím vratných záloh.
  • Cigaretové nedopalky – jejich filtry obsahují také plast. Takovýto odpad bude muset být do roku 2025 snížen o 50 % a do roku 2030 dokonce o 80 %.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Adevildomc
4. 11. 2018

Hrůza ??

Ukázat další komentáře