Jak vypadá bolest hlavy ze stresu
Bolest hlavy způsobená stresem se projevuje nejčastěji tupým tlakem, bývá oboustranná, může se šířit do čela, temene nebo zadní části hlavy, může se vyskytovat na spáncích. Její projevy bývají horší při únavě, ve večerních hodinách a podstatné je, že bývají vázané na míru stresu. To ale neplatí u chronických potíží, kdy může bolest přetrvávat i pokud je člověk v klidu.
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart
Co způsobuje bolest
Během stresové reakce se vlivem působících stresových hormonů zvyšuje napětí svalů, často právě v oblasti šíje, ramen, což při dlouhodobém působení způsobuje ztuhlost v této oblasti, která se často projeví bolestmi hlavy. Chronický stres rovněž mění držení těla člověka – takový člověk bude mít častěji shrbené držení těla, což dále přetěžuje svaly v oblasti krku a zad. Hlava může bolet i z neustálého toku myšlenek, na který naše mysl nepřetržitě reaguje a vším se zabírá. Z psychosomatického pohledu může jít i o psychickou nálož, kterou si neseme na krku, případně bedrech, což také ovlivňuje držení páteře.
Dlouhodobé špatné držení těla, zvýšené svalové napětí vlivem stresu a nevyvážená životospráva (nedostatečná výživa, hydratace, špatná kvalita spánku, málo pohybu, sedavý způsob života) mohou vytvořit začarovaný kruh, kdy se bolest stává chronickou.
Jak bolest zmírnit
Pokud se bolest hlavy objeví, můžeme si pomoci technikami na zmírnění napětí. Vhodná je masáž šíje, hlavy, lehké protažení krční páteře. Na bolestivé svaly můžeme aplikovat teplý obklad, který oblast prokrví (velmi účinný je např. zázvorový). Dobré je se pokusit zklidnit myšlení, pokud možno zaměstnat tělo pohybem, nebo se naopak zastavit a uvolnit pomocí zklidnění dechu. Zmírnit akutní stres, který vzniká myšlením, můžeme pomocí také přesunutí pozornosti na přítomný okamžik (vnímání vůní, dotyku, pohledem), krátkým relaxačním cvičením, nebo meditací, pokud k tomu máme podmínky.
Detailně o různých příčinách bolestí hlavy a o tom, jak se jich zbavit mluví odbornice na celostní léčbu Dagmar Lužná v rozhovoru Bolest hlavy a migrény: Proč vznikají a jak se jich zbavit.
Jak bolesti předcházet
Bolesti hlavy, které plynou ze stresu je potřeba řešit nejen odstraněním samotné bolesti, ale také hledáním a zmírňováním příčin stresu. Je potřeba přistupovat k potížím komplexně. V případě dlouhodobých či zhoršujících se bolestí je na místě konzultace s lékařem a odborníkem na celostní léčbu.
- Najděte zdroje stresu a pracujte s nimi – Stanovte si jasné priority, omezte činnosti, které vám zbytečně ubírají energii, a zkuste se naučit nahlížet na životní situace z jiného, pozitivnějšího úhlu pohledu. Nezatěžujte se tím, co nemůžete ovlivnit. Nesnažte se o dokonalost, netlačte na sebe. Zařazujte do každého dne pravidelný odpočinek. Při chronických obtížích, kdy je obtížné stresovou reakci kontrolovat, mohou být velmi užitečné techniky jako meditace, nebo cílená práce s emocemi a jejich uvolněním.
- Snažte se o během dne o správné držení těla, už to samo o sobě má pozitivní vliv na psychiku. Pravidelně si uvědomte, zda nemáte svaly krku a ramen v napětí a vědomě ho uvolňujte, případně lehce protahujte. Pokud máte sedavé zaměstnání, pokuste se podle možností pravidelně vstát, projít se. Dopřávejte si masáž, nebo navštivte fyzioterapeuta, který vás naučí kompenzační a relaxační cviky a pomůže vám se správným držením páteře.
- Zaměřte se na stravovací návyky – Pro dlouhodobé zvládání stresu pomůže mít v pořádku zažívání, které, pokud je silné, nám pomáhá vytvářet nejen fyzickou, ale i psychickou odolnost. Pokuste se jíst co nejvíce v klidu, nehltejte, nerozptylujte se při jídle. Dopřávejte si pestrou a vyváženou stravu založenou na základních surovinách, jako je zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka a ovoce (Pyramida zdravé výživy). Inspiraci na chutná a výživná jídla z těchto potravin najdete v našem bohatém receptáři. Pokud nevíte, jak si takovou stravu správně sestavit, může vám pomoci náš úvodní kurz Jak začít, který vás krok za krokem provede základními principy zdravého vaření, které podpoří zdraví celého těla, včetně psychiky. Složení střevního mikrobiomu, stav našich jater a sleziny (v kontextu východní medicíny) má přímý vliv na naší psychiku (Stravou proti stresu, Trpíte chronickými bolestmi? Zkuste změnit stravu).
Pečujte o svojí psychiku, zamyslete se nad možnými změnami životního stylu a praktikujte uvolňující techniky. Naučte se vědomě pracovat se stresem, hledejte vnitřní klid, zlepšujte podmínky pro dobrý spánek, zařazujte pravidelný pohyb a dobře vyživujte svoje tělo. Dejte nám vědět, pokud se dlouhodobě nemůžete bolestí zbavit, pomůžeme vás navést na cestu.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář