Domů > Magazín > Zdraví

Bolest kloubů a únava: kde se berou?

Hned po probuzení se cítíte unavení, vyčerpaní, vaše klouby vás nemile přivítají bolestí a ztuhlostí. Co se tělo snaží sdělit, pokud člověk trpí na podobné problémy? Na co se zaměřit, pokud se chceme cítit dobře a bez bolestí?

Kloubní potíže a únava – příčiny

Bolestivost kloubů a únava může člověka potrápit v průběhu akutních stavů, jako jsou viróza, mononukleóza, akutní stadium artrózy či Lymské boreliózy. Tyto symptomy jsou obvyklé i při některých chronických problémech jako je artróza, zánětlivé onemocnění (lupus, revmatická artritida, dna), potíže se štítnou žlázou, chronické stadium Boreliózy, Fibromyalgický či Chronický únavový syndrom.

Vznik dlouhodobých potíží je dáván do souvislosti s přetížením organismu nevhodnou stravou, toxiny (chemie ze stravy, prostředí, alkohol, cigarety) či účinky některých léků, vliv má i chronický stres a emoční nerovnováha.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Čínská medicína potíže s klouby a únavu vysvětluje jako projev oslabené funkce okruhu ledvin, sleziny nebo jater se žlučníkem, přičemž je zároveň v těle nedostatek energie QI a nerovnováha JIN/JANG, nadměrná tzv. vlhkost a hlen v kloubech. Problémy souvisí či se zhoršují s vnikem patogenních faktorů do těla (vítr, chlad či horko).

 

Úleva od bolestí kloubů

Společně se záměrem řešit příčinu vzniku obtíží je užitečné znát metody, jak zmírnit bolestivost kloubů, a to nejlépe přírodní cestou. Záleží, zda jde o bolest akutní či chronickou, zda je kloub zároveň oteklý, jak reaguje na teplé či chladné podněty, jestli mu v tu chvíli dělá dobře pohyb či naopak klid apod.

Jaké metody doporučujeme vyzkoušet?

  • Přírodní masti – mezi oblíbené patří ty vyrobené z arniky, kostivalu lékařského či konopí, mají protizánětlivé a analgetické účinky.
  • Obklady z různých rostlin také dokážou ulevit od bolesti, účinný je obklad ze zelného listu (pouze se na kloub přiloží lehce naklepaný zelný list), brambor, z rozmarýny lékařské či šalvěje.
  • Homeopatika použijte podle jejich specifického účinku, např. na pozátěžovou bolest kloubů se hodí Arnica Montana 9CH.
  • Aromaoleje, jako je např. levandule, peprmint, eukalyptus mohou pomoci uvolnit napětí a zmírnit bolestivost. Smíchejte několik kapek s nosným olejem (mandlový, kokosový) a použijte k masáži, případně ve formě obkladu na postižený kloub.
  • Cvičení je dalším důležitým článkem, provádějte jemné procvičování kloubu a okolních měkkých tkání do bolesti, nenechávejte dlouho kloub v jedné poloze, dobře může fungovat i tzv. tejpování, které podporuje kloub v lepším pohybu. Zacvičte si s našimi lektorkami sestavu pro uvolnění kloubů či kyčlí.

Pohledem čínské medicíny mají kyčelní a ramenní klouby obvykle souvislost s funkcí jater a žlučníku, loketní klouby se žlučníkemkolenní klouby s ledvinami. Slezina, která má v organismu vyživovací funkci, má vliv na všechny klouby.

Jak rozproudit energii a snížit pocit únavy

Chcete-li zlepšit proudění energie ve svém těle, nabízí se pole různých podpůrných prostředků a možností, jak k tomu přistoupit. Nechte se vést svými pocity a vyzkoušejte to, co se vám nejvíce zamlouvá, techniky můžete vzájemně kombinovat. Jaké prostředky můžete využít pro to, aby se obnovil tok energie uvnitř vašeho těla?

  • Kartáčování či masáž žínkou – tyto metody skvěle povzbudí cirkulaci krve a lymfy a také se díky nim účinněji odplaví toxiny z těla. Udělejte si z toto příjemný rituál.
  • Cvičení a pohybové aktivity s ohledem na aktuální zdravotní pocity, jsou důležitým prvkem, který vám pomůže rozproudit krev v žilách a vaší energii. Vybírejte podle svých preferencí – může to být chůze, s ohledem na odlehčení kloubů plavání, cvičení jako je jóga, tai-chi, pilates, orgánová sestava apod.
  • Dechové cvičení – práce s dechem dokáže do těla dodat klid, uvolnit napětí, což pomůže zlepšit tok vaší energie. (Léčivá síla našeho dechuZákladní dechové techniky, Detoxikační dechové cvičení, Jaký je náš dech, takový je život)
  • Akupunktura či akupresura jsou praktikami čínské medicíny, jejichž cílem je harmonizovat proudění energie Qi.
  • Masáže jsou dalším způsobem, jak uvolnit tkáně, zlepšit prokrvení a nechat energii volněji kolovat.
  • Práce s psychikou – nadměrné či potlačované emoce a chronický stres jsou častým důvodem, proč v těle dobře nekoluje energie. Najděte si pro sebe vhodnou cestu, jak s emocemi zacházet a redukovat vlivy nadměrného stresu. Není to o tom se za každých okolností vyhýbat stresu a prožitku negativních emocí, problémem je stres přílišný, častý a emoce, které neumíme zpracovat. Zkuste pravidelné procházky v přírodě, praktikujte denně příjemné rituály, veďte si deník vděčnosti, další možností jsou techniky vizualizace, meditace, případně využijte podporu terapeuta. (Kdy emoční zátěž ničí naše zdraví a jak to řešit, Jak zvládat stres, Vliv pobytu v přírodě na stres, Pěstujeme radost, Jak se zbavit strachů, Sebevědomí a sebeláska)

Dobrá výživa a hydratace pro lepší energii

Strava a pitný režim je klíčovým článkem pro zajištění optimální výživy a hydratace kloubů a celého našeho těla. Níže přinášíme tipy, jak se stravovat, abychom jí našemu organismu poskytli co nejlépe.

  • Do stravy zařazujte dostatek zeleniny, luštěnin a celozrnných obilnin. Na pročištění organismu je skvělá listová zelenina, bílá a černá ředkev, ředkvičky, řepa, brokolice, čerstvé zelené bylinky, natě, celozrnná rýže, z koření např. kurkuma. Stravujte se v souladu se sezónními principy, vaším aktuálním zdravotním stavem a individuální snášenlivostí potravin. Nepřehlížejte svoje chutě, strava by vám měla chutnat, i když na některé potraviny si člověk může zvykat postupně. I chuť na sladké se dá uspokojit zdravě (Jak zdravě uspokojit chuť na sladké). Vyzkoušejte naše doporučené jídelníčky a inspirujte se bohatým receptářem na našem webu.
  • Vyřaďte polotovary a chemii z jídelníčku.
  • Zredukujte až vynechte pro tělo hůře stravitelné potraviny jako je jednoduchý cukr, tropické ovoce, bílou mouku, nadbytek masa a mléčných výrobků.
  • Vyhýbejte se či výrazně omezte lilkovité rostliny (brambory, rajčata, lilek, papriky), které obsahují látky s potenciálně negativním vlivem na klouby. Místo brambor použijte raději batáty, dýni, kedlubnu.
  • Snažte se o dobré zavodnění organismu (vyhněte se na druhou stranu nadbytku tekutin), lépe pít po douškách průběžně po celý den, poměrná část tekutin má být obsažena i v mokré stravě ve formě polévek, omáček, obsahu vody v zelenině, obilninách.
  • Podporujte v dobrém fungování játra se žlučníkem, ledviny, slezinu, které mají vliv na zdraví kloubů a celkovou výživu těla. Starejte se i o zdraví vašeho tlustého střeva, protože v čistém střevě mnohem lépe funguje přirozená obranyschopnost.
  • Pro kloubní zdraví zařaďte do stravy rostlinnou želatinu Agar, používejte zdravé tuky ve formě olejnatých semínek (lněné, slunečnicové, dýňové), kvalitní rostlinné oleje (sezamový, kvalitní slunečnicový, v létě olivový).
  • Udržujte zdravou váhu, abyste nevyvíjeli nadměrnou váhu na vaše klouby. Jak na to se dozvíte v článcích na našem webu, případně naskočte do probíhajících podpůrných online kurzů. (Jak začít s hubnutím)

Jak se naši čtenáři zbavili únavy a bolestí kloubů

Změna stravy a životního stylu znatelně přináší úlevu od bolestí kloubů a navýšení energie, což nám potvrzuje mnoho našich čtenářů, kteří se vydali na cestu s Jíme Jinak. Pojďte se s námi začíst a zaposlouchat do jejich vyprávění a inspirovat se jejich cestou.

Půjdete do toho také s námi? Těšíme se na vás kdekoliv na našich stránkách!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

27 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

180
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Jak podpořit své zdraví v červenci

Jak má vypadat vzorový jídelníček v červenci? Jakou část našeho těla se vyplatí hýčkat právě nyní, proč bychom to měli dělat a jak na to?

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...

Babské rady proti únavě, které zaručeně fungují

Co stojí za únavou a jak s ní můžete zatočit? Kávu ani energetické nápoje vám proti únavě moc nedoporučíme, protože v dlouhodobém hledisku jí spíše prohlub...

Bolest hlavy a únava: Banalita nebo vážný zdravotní problém?

Únava spojená s bolestmi hlavy dokáže znepříjemňovat až omezovat běžné fungování člověka, zvlášť v případě, že se tyto pocity objevují často. Příčina může ...

Bolest těla a únava: 5 tipů, jak se jich zbavit

Tělo bolí, kvůli únavě sotva udržíte víčka otevřená. Možná za to může dlouhé ponocování, možná jste to předchozí den přehnali s intenzitou cvičení. Ať je t...