Občas to potrápí každého z nás. Tyto bylinky jsou dostupné, běžně je seženete v obchodě anebo je máte k dispozici doma.
Šalvěj lékařská
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Je prokázáno, že šalvěj obsahuje látky, díky kterým má antibakteriální vlastnosti. Tradičně se užívá při bolestech v krku, při angíně, jako kloktadlo nebo nálev. Šalvěj máme na zahradě, a tak si její mladé lístky trháme čerstvé dle potřeby. Máme obrovský keř a lístky jsou k dispozici v podstatě dokud nezačne sněžit. Tento čaj je velmi účinný, ale musí se začít hned při prvních příznacích.
Česnek
Má široké spektrum účinků proti nejrozmanitějším organismům, které jsou příčinou mnoha onemocnění, včetně virových kmenů. Česnek pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení, povzbuzuje činnost imunitních buněk. Pro prevenci konzumujeme 3 stroužky česneku týdně. Česnek můžete zamaskovat do pomazánky anebo užívat česnekovou tinkturu. My ho máme nejradši v pomazánce. Třeba z červené řepy.
Tymián
Tymiánový esenciální olej je považován za jeden z nejúčinnějších antibakteriálních prostředků. Je vhodný k léčbě zánětů dýchacích cest, nachlazení, při chřipce či angíně. Má spasmolytické vlastnosti, díky tomu zmírňuje kašel.
Bez černý
Květ černého bezu se běžně užívá při onemocnění dýchacích cest spojených s horečkami či ucpáním nosních dutin. Výborně se kombinuje s květem lípy. U našich dětí je tento čaj velmi oblíbený. Bezu jsme věnovali celý článek.
Jablečník obecný
Jablečník pomáhá ředit hustý hlen, čistí ucpané dýchací cesty, a to tak, že nutí ke kašlání. Oblíbený je zejména při suchém, dráždivém kašli.
Zkuste to taky
Bylinek, které pomáhají při onemocnění dýchacích cest je mnoho, možná máte zkušenosti s jinými. Podělte se s námi a napište, které se osvědčily vám. Těšíme se na vaše tipy.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Nedám dopustit na cibuli, sice to není bylinka, ale je úžasná. Cibulový čaj na rýmu a kašel zabírá rychleji než sirup z lékárny. Jinak používám vše, co je v článku, kromě jablečníku, na ten jsem ještě nenarazila. Také zázvor a šalvěj, ta je též úžasná, zabrala okamžitě na bolest v krku ze zadní rýmy. Občas používáme i majoránkový čaj, ale spíš u nás vede tymiánový sirup, zrovna přemýšlím, čím tam nahradit cukr, možná by šel rýžový sirup…?