Domů > Magazín > Zdraví

Bolest žaludku po alkoholu není nic neobvyklého

Protáhli jste si večírek, přehnali to s alkoholem, nebo jste vypili nekvalitní a teď vás třeští hlava a bolí žaludek? V článku si popíšeme, jak se v našem těle akohol chová a poradíme vám, co dělat s nepříjemnými pocity po jeho konzumaci.

Jak se chová alkohol v těle

Alkohol se po jeho vypití rychle vstřebává krevním oběhem do celého těla, k jeho metabolizaci dochází převážně v játrech. Ovlivňuje všechny systémy lidského těla, včetně nervového, kardiovaskulárního, hormonálního a trávicí soustavy. Jeho konzumace vede ke zvýšené sekreci žaludečních šťáv, čímž dochází k dráždění žaludeční sliznice.

Alkohol slovy východní medicíny přivádí do těla silnou jangovou energii, která vede zprvu k zahřátí, zlepšení cirkulace krve a energie, což se může projevit pocitem uvolnění či euforie, ale tato energie postupně způsobí vysoušení tekutin (pocit žízně) až dehydrataci, bolesti hlavy, vznik nevolnosti, bolesti žaludku či pálení žáhy. Jak moc, to závisí na více faktorech – množství, kvalita alkoholu, přítomnost cukru v alkoholu, rychlost jeho vypití, zda pijeme nalačno (vstřebávání do krve je pak rychlejší), hydratace a celkový zdravotní stav jedince.

Jarní únava? Potíže s trávením?
V naší 3denní jarní výzvě ti ukážeme jak probudit svou energii a využít sílu jara naplno!
Registrace zdarma

Pravidelné holdování alkoholovým nápojům v těle podporuje vznik tzv. vlhké horkosti, která oslabuje slezinu se žaludkem a zatěžuje játra. Má negativní vliv na srdce. Trávení je často zpomalené, bývá zácpa nebo řídká stolice, nadýmání, časté je pálení žáhy a zhoršená chuť k jídlu. Dále se to může projevovat únavou, slabostí, těžkostí, na kůži vznikem vyrážek a akné, po psychické stránce sklonem k depresi. Alkohol vyčerpává slinivku břišní a přispívá k rozvoji cukrovky 2. typu, může podpořit vznik vředové choroby, akutního zánětu slinivky, cirhózy jater nebo nádorového onemocnění. Nadměrná konzumace poškozuje mozek, cévy, periferní nervový systém, může způsobit polyneuropatii, zvyšuje riziko ochrnutí a rozvoje demence.

Jaká je zdravá míra alkoholu?

Existuje něco jako zdravá míra alkoholu? Na tom se často lidé neshodnou. Jeho dopady se liší od věku, zdravotního stavu a dalších faktorů. V některých kulturách se mluví o pozitivním efektu střídmého pití, například sklenky červeného vína, díky jeho obsahu antioxidantů. Podle východní medicíny má červené víno pozitivní účinky při tzv. nedostatečnosti krve, vede k rozproudění energie a oběhu. Pivo v malém množství ochlazuje horko v krvi. Některé bylinky se macerují v alkoholu a ten jim pak dodává silnou dynamiku. Je vždy potřeba mít na paměti dopady alkoholu, zdravotní stav a podle toho svoje kroky vést.

To, že má alkohol uvolňující účinky neznamená, že bychom ho v tomto ohledu měli zneužívat. Pokud máte potřebu se večer pravidelně uklidňovat pomocí sklenky vína, zkuste hledat jiné cesty, jak zpracovat svoje emoce či nadměrný stres

Pro někoho platí, že by měl být alkohol tabu. Sem patří lidé, kteří jsou v léčbě závislosti či po vyléčení, nemocní s jaterní cirhózou či jinou závažnou nebo chronickou chorobou, při zánětech, lidé s cukrovkou, samozřejmě i děti, dospívající, těhotné a kojící ženy. Pokud se vás toto netýká a jste celkově zdraví, občasné malé pivo v létě pro osvěžení může být v pořádku. Ve výsledku je nejzdravější variantou minimalizace nebo úplné vynechání alkoholu.

Jak zmírnit bolest žaludku

Téměř každému se někdy v životě stane, že míru alkoholu přežene, nebo že mu zkrátka nesedne, byť vypil malé množství. Jak si můžeme pomoci, co následný den jíst a pít?

  • Zkonzumujte švestičku umeboši – nepolykejte jí celou, spíše jí pozvolna po kouskách rozmělněte v ústech. Můžete opakovat za pár hodin znovu. Tato zázračná švestička umí svými účinky zharmonizovat trávení, které je po alkoholu překyselené.
  • Nechte trávení odpočinout, pokud se vám nedělá špatně bez jídla. Jako první jídlo si dejte zeleninovou miso polévku. Dalším jídlem může být rýže (se zeleninou, nebo léčebná kaše congee).
  • Tekutiny a minerály doplňujte pomocí praženého Bancha čaje, nebo zeleninového vývaru. Zklidňujícím způsobem působí na žaludek heřmánkový čaj.

Další tipy na to, co dělat při nevolnosti po alkoholu, naleznete v článku První pomoc – aneb co dělat, když se přejíme či opijeme.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Pocit na zvracení po jídle a co je jeho příčinou

Nevolnost, chuť zvracet se může objevit po dietní chybě a celkem brzy odejít. Pokud se objevuje opakovaně, znamená to, že je potřeba pomoci trávicí soustav...

Co jíst a pít při zvracení aneb správná dieta při nevolnosti

Zvracení a nevolnost může provázet různé stavy. Jaké to jsou a jak si ulevit s pomocí přírodních prostředků, se dozvíte v našem článku. Rozebereme si, co z...

Přírodní léčba překyselení žaludku

Trápí vás překyselení žaludku? Místo kroků do lékárny si pojďte přečíst náš článek. Dozvíte se, jaké jsou projevy, jak si pomoci v případě akutních potíží ...

Hořko v ústech od žaludku a co je příčinou

Trápí vás hořká chuť v ústech? Pojďte si přečíst o příčinách a vhodném přístupu k tomuto problému. Zjistěte, jak pomocí úpravy stravy a změnou životního st...

Duodenogastrický reflux a co to je

V článku se dozvíte, jaké jsou příčiny vzniku duodenogatrického refluxu, jak se projevuje a také si nastíníme cesty k jeho léčbě. Inspirujte se příběhy lid...

Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních c...