Příčiny bolesti žaludku po kávě
Bolesti žaludku, střev nebo obecně břicha po konzumaci kávy mají různé příčiny. Pojďme se podívat na ty nejčastější.
Kyselost kávy
Káva je přirozeně kyselá. Obsahuje totiž kyselinu chlorogenovou, která podráždí sliznici žaludku a vede k nepříjemným pocitům. U lidí s citlivým žaludkem mohou tyto kyselé složky kávy způsobit pálení žáhy, pálení v nadbřišku nebo bolest žaludku.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Kofein
Kofein je hlavní složkou kávy a má stimulační účinky nejen na centrální nervový systém, ale také na trávicí soustavu. U některých jedinců konzumace kofeinu způsobuje nadměrné vyplavování žaludeční kyseliny, což obvykle vede k bolesti žaludku a nepohodlí.
Dráždivý efekt
Káva má také do jisté míry dráždivý efekt na střeva. To znamená, že konzumace kávy u některých lidé vyústí v křeče a nepohodlí v břiše.
Intolerance laktózy
Trpíte-li bolestí žaludku po kávě s mlékem, s velkou pravděpodobností za vším stojí intolerance laktózy. Řešením jsou rostlinné alternativy mléka, například mandlové mléko, kokosové, makové atd. Přečtěte si našeho průvodce rostlinnými mléky.
A co s tím?
Trápí-li vás bolesti žaludku po kávě, nezoufejte. Existuje hned několik způsobů, jak tuto situaci řešit.
Omezte nebo zcela vyřaďte konzumaci kávy
Pokud máte citlivý žaludek, je vhodné s konzumací kávy přestat. Chápeme ale, že vzdát se kávy není tak jednoduché. Pro začátek zkuste alespoň omezit množství kávy, které pijete. Tělo vám samo napoví, zda jdete správným směrem.
Vyměňte kávu za slabší
Další možností je přejít na slabší druhy kávy, které mají nižší obsah kyselin a kofeinu. Méně kyselé druhy kávy jsou šetrnější k žaludku. Stejně tak můžete kávu vyměnit za jednu z alternativ, o kterých si ještě řekneme.
Nekonzumujte kávu nalačno
Konzumace kávy na lačný žaludek může pro někoho představovat problém. Pijte kávu spolu s jídlem, čímž pomůžete snížit podráždění žaludeční sliznice.
Sledujte reakce svého těla
Pozorujte příznaky a reakce svého těla na kávu. Pokud si všimnete, že určitá značka kávy nebo určitý způsob přípravy vám dělá problémy, zkuste experimentovat a vyzkoušet jinou kávu.
Alternativy ke kávě
Pokud vám káva opravdu nedělá dobře a ani její omezení nezabralo, zřejmě se jí budete muset vzdát nadobro. Nemusíte se ale vzdávat příjemných pocitů spojených s kávou – vyzkoušejte tyto alternativy ke kávě.
- Bylinkový čaj nemá vysoký obsah kyselin ani kofeinu, je šetrnější k žaludku, a přitom vás krásně prohřeje,
- káva s nižším obsahem kofeinu či bezkofeinová je pro váš žaludek šetrnější, jelikož jej tolik nedráždí,
- kávové náhražky, jako třeba pampelišková nebo čekanková káva, neobsahují kofein, jsou vyrobeny z obilovin nebo bylinek a chuťově kávu velmi připomínají,
- ajurvédská káva obsahuje výtažky z bylin brahmi, nebo ašvagandhy a kořene čekanky lékařské, a podobně jako klasická káva s kofeinem, stimuluje koncentraci a schopnost učení, má pozitivní účinky na paměť.
Celkově je důležité naslouchat svému tělu a reagovat na jeho potřeby. Pokud vám káva způsobuje bolest žaludku, neváhejte hledat cesty, jak kávu omezit či nahradit. Vaše pohoda je prioritou a existuje mnoho alternativ, které vám mohou dodat energii a potěšení bez nepříjemných trávicích potíží.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář