Bolest žaludku ze stresu, se kterou se setkáte třeba před pohovorem, důležitou zkouškou nebo zkrátka ve vypjatých životních situacích, má dokonce svůj odborný název – žaludeční neuróza. O žaludku se dokonce mluví jako o druhém mozku, najdeme v něm totiž spoustu nervů, jejichž prostřednictvím žaludek vnímá signály z mozku. Cítí tak naše negativní emoce – strach, hněv, rozrušení a zkrátka vnímá veškeré naše duševní nepohodlí.
Jak může stres způsobit bolest žaludku?
Než se pustíme do tipů, jak se zbavit bolesti žaludku způsobené stresem, je důležité pochopit, proč stres může mít takový vliv na náš žaludek a co se v našem těle v takové chvíli vlastně odehrává. Se stresem zpravidla úzce souvisí:
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- zvýšená produkce žaludeční kyseliny, což způsobuje podráždění žaludeční sliznice a bolest,
- snížené krevní zásobení trávicího systému, kdy se krevní oběh soustředí do jiných částí těla,
- nerovnováha střevní mikroflóry, což zpravidla vyústí v zažívací potíže,
- nadměrné napětí svalů v trávicím traktu a následkem jsou bolesti či křeče,
- změny v jídelním režimu, jelikož lidé pod vlivem stresu často mění své stravovací návyky (nadměrně konzumují nezdravé potraviny a alkohol nebo naopak trpí nechutí k jídlu, v extrémních případech nejsou schopni sníst vůbec nic).
Další příznaky spojené se stresem
Kromě bolesti břicha vás může potkat celá řada dalších trávicích problémů spojených se stresem. Stresem způsobené trávicí problémy jsou totiž poměrně běžné a obvykle zahrnují například:
- žaludeční vředy vedoucí k bolesti břicha, pálení žáhy (ano, pálení žáhy způsobené psychosomatikou je skutečně možné) a dalším trávicím obtížím, jelikož dlouhodobý stres zvyšuje produkci žaludeční kyseliny a způsobuje právě vývoj žaludečních vředů,
- nadýmání a pocity plnosti, jelikož stresem bývá ovlivněna i funkce střevní mikroflóry,
- průjem a zácpa, jelikož stres často vede k poruchám střevního traktu,
- syndrom dráždivého tračníku (IBS) je trávicí poruchou, která je často spjata se stresem a projevuje se obvykle bolestmi břicha, nadýmáním, průjmem nebo zácpou,
- zhoršení žaludečních onemocnění u lidí s již existujícími onemocněními, jako je například gastritida,
- změny tělesné hmotnosti, přičemž někteří lidé mohou přibrat a jiní ztratit váhu pod vlivem stresu, a to zejména kvůli změnám ve stravovacích návycích.
Jak se zbavit bolesti žaludku způsobené stresem
Nyní, když víme, proč stres může způsobit bolest žaludku, pojďme se podívat na několik účinných způsobů, jak s ní bojovat.
Relaxace a stresový management
Jedním z nejdůležitějších kroků k úlevě od bolesti žaludku způsobené stresem je naučit se správně relaxovat a efektivně zvládat stres. Vyzkoušejte proto:
- pravidelnou meditaci a jógu, které vám pomohou snížit hladinu stresu a napětí,
- techniky hlubokého dýchání k uvolnění nervů a podpoře zdraví,
- procházky a cvičení, jelikož fyzická aktivita je také skvělá pro uvolnění stresu a podporuje zdraví trávicího systému.
Zdravá a vyvážená strava
Správné stravování hraje klíčovou roli v prevenci bolesti žaludku. Doporučujeme vám proto:
- omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, jelikož tyto látky dráždí žaludeční sliznici,
- vyhnout se tučným a kořeněným jídlům, která dokážou zhoršit bolest žaludku,
- jíst pravidelně a vyvarovat se dlouhým obdobím hladovění, což často způsobuje nadměrnou produkci žaludeční kyseliny,
- vyzkoušet sílu bylinek, například heřmánek či měsíček vám pomohou uklidnit žaludek a trávicí systém.
Řešení stresujících situací
Pokud máte tu možnost, snažte se identifikovat a odbourat stresující situace ve svém životě. Naučte se pracovat se svojí psychikou – jedině tak bolesti břicha ze stresu předejdete. Vyzkoušejte třeba:
- povídat si s ostatními, hovořte o svých obavách s přáteli, rodinou nebo zajděte za profesionálem (tj. psychologem či terapeutem),
- plánování a organizaci vašeho času, což vám v mnoha případech dokáže ulevit od stresu,
- zaměření na pozitivní myšlení a učte se řešit problémy s nadhledem.
Bolest žaludku způsobená stresem dokáže každého pěkně potrápit, ale s vhodnými strategiemi a péčí o své fyzické i duševní zdraví se s ní dokážete vypořádat. Klíčem je identifikovat stresové faktory ve svém životě a pracovat na jejich řešení a zvládání.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Článek moc výstižný. Zkusím podle něj pracovat,abych se dostala do dobré duševní pohody. Trpím každé ráno nevolnosti,nechutenstvím a bolesti břicha a žaludku. Jsem po vyléčení žaludečních vředů. Myslím že už to mám spíše já v hlavě a bojím se každé ráno že mě bude špatně.Ale jsem člověk typu stresové povahy , vše si zabíráme a teď než drží strach. Děkuji moc.