Bolí mě žlučník
Nejčastěji se žlučník začne ozývat po jídle a to bolestí či tlakem v žebrech (často v pravém podžebří). Bolest se nicméně může přesunout i do střední části břicha, vystřelovat do zad až k pravému rameni či lopatce. Může být zároveň přítomná nevolnost (až zvracení kyselého obsahu s příměsí žlučí), nadýmání, suchost v ústech či říhání spolu s hořko-kyselým pocitem v ústech. Varovným příznakem je zažloutlé bělmo či nažloutlá pokožka a celková alterace stavu (horečka, zimnice, zrychlený puls). Může být změněná barva moči a stolice.
Bolestivost břicha může přijít plíživě či velmi náhle. Oslabení žlučníku samo o sobě se může projevovat mnohdy i na vzdálených místech a tak je možné, že nepříjemné bolesti hlavy až migrény, případně bolesti loktů, kyčelních kloubů či páteře (často krční), které zažíváte, plynou právě odtud. Bolesti se mohou vyskytnout po celé meridiánové dráze žlučníku, která jde od vnějšího koutku oka až k malíčku na noze. Oslabený žlučník se může projevovat i nespavostí, nerozhodností a pocity neklidu či přílišné bázlivosti.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Proč mě bolí žlučník?
Častým důvodem bolestí žlučníku jsou žlučníkové kameny či zánět žlučníku s nimi související. K akutnímu záchvatu bolesti může dojít při ucpání žlučovodu takovým kamenem.
Žlučník může být drážděný nesprávnou stravou (hlavně nadmíra tuku, špatně stravitelná jídla, mnoho jednoduchého cukru ve stravě, alkohol), ale často zde bývá vliv chronického stresu a hromadění negativních emocí (vzteku, agresivity, zloby), což obecně zhoršuje trávicí funkce. Slovy čínské medicíny se v dráze žlučníku následně hromadí horko a vlhko, které vede ke vzniku kamenů. Geneticky může být u někoho oblast žlučníku slabší, i když často to bývá zároveň přebírání vzorců ve zpracovávání emocí, stresu a také stravovacích návyků.
Žlučník je úzce spojený s játry a proto i jejich onemocnění spolu úzce souvisí.
Co dělat při bolesti žlučníku?
Pokud vás začalo bolet v oblasti žlučníku a cítíte nevolnost, je potřeba vyhledat klid, na další část dne vynechat stravu i nápoje a pozorovat další průběh. První pomocí je vycumlat kousek umeboši švestičky, která svými účinky umí ulevit při podrážděném trávení. Oblast můžete zklidnit přiložením bramborového obkladu na játra, případně zázvorového v případě bolesti způsobené žlučníkovými kameny. I po zklidnění se snažte stravu co nejvíce odlehčit – lehká zeleninová polévka, rýžová kaše (přímo léčebná je Congee), uvařené bez tuku, mléka, cukru.
V případě mírného podráždění je možné potíže rozehnat doma, ideálně pod odborným vedením či pokud již máte své zkušenosti. V Poradně Klubu Jíme Jinak vám poradíme detailní postup. Pokud ovšem bolest vůbec neustupuje, je nesnesitelná, zvracíte, máte zároveň horečku či zimnici, případně zrychlený tep, pak je to jistě důvod k vyhledání lékařské pomoci.
Pokud vás tlaky či bolestivost v pravém podžebří trápí dlouhodobě, bude potřeba si na tento problém více posvítit a dělat postupné kroky pro to, aby žlučník mohl fungovat optimálně a také, abyste o něj v případě nutnosti operace nepřišli. Není nepostradatelný, ale jeho funkce nejsou pro dobré trávení zanedbatelné. Hlavní funkcí žlučníku je skladování žluče, která do něj přišla od jater, a zároveň napomáhá jejímu přechodu do střev. Žluč nám pomáhá trávit tuky v potravě a rovněž na sebe váže různé toxiny či xenobiotika. Pokud o žlučník přijdeme, žluč není kde skladovat a při konzumaci tučnějších jídel jí nemusí být dostatek. Může docházet k trávicím potížím jako je nadýmání, pálení žáhy, průjem s mastnější stolicí a může to znamenat nutnost brát léky obsahující enzymy, které podporují trávení tuků.
Jak se starat o žlučník?
- Vynechte stravu s nadmírou tuku a celkově jí odlehčete. Ve vašem jídelníčku by neměla být jídla těžce stravitelná, smažená, mastná. Výrazně omezte až úplně vynechte živočišné tuky (zvlášť červené maso), pikantní stravu, jídla s jednoduchým cukrem, produkty z bílé mouky, syrové ořechy, zmrzlinu. Vylučte ostrá koření. Tuky používejte ideálně kvalitní rostlinné a také v podobě olejnatých semínek.
- Podporujte svojí slezinu, aby nevytvářela nadměrnou vlhkost v organismu. Jak o ní správně pečovat?
- Zařazujte na talíř každý den zeleninu, celozrnné obilniny a luštěniny. Konzumace těchto potravin harmonizuje trávení. Pokud nejste zvyklí na větší množství vlákniny, tak navyšujte pozvolna, aby vás nebolelo břicho. Z luštěnin používejte nejprve ty nejméně nadýmavé druhy a vždy je ze stejného důvodu důkladně uvařte (Jak uvařit luštěniny, aby nenadýmaly?) a rovněž dobře rozkousejte. Ze zeleniny má blahodárné účinky daikon či černá ředkev, eventuelně vodnice nebo ředkvičky – dávejte si tyto druhy zeleniny pravidelně, protože usnadňují a pročišťují trávení. Obecně funkce žlučníku podporuje chuť kyselá, kromě kvašené zeleniny používejte zdravé octy (umeocet, kvalitní jablečný ocet) a také mírně hořká (např. v podobě rukoly, chřestu, pažitky, pampeliškových listů, čekanky).
- Jezte rozumné porce, nepřejídejte se.
- Po ránu si dejte sklenici teplé vody se lžičkou jablečného octa, který má uvolňující účinek na játra se žlučníkem. Rovněž pomáhá při bolestech hlavy spojených se žlučníkem.
- Samozřejmostí je nepít alkohol.
- Uvědomte si, zda neprožíváte časté emoce hněvu, vzteku, zlosti a zkuste se zamyslet, co vás štve, rozčiluje a trápí. Učte se emoce správně ventilovat. Jak souvisí emoce a vznik žlučníkových kamenů si poslechněte v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny zde.
- Věnujte se pravidelné očistě jater a žlučníku. Můžete na to jít pomocí hořkých bylin v podobě čajových směsí vhodných pro žlučník – např. pelyněk pravý, heřmánek pravý a máta peprná. Bylinná kůra by neměla trvat déle než 2-3 týdny. Další možností jsou jaterní očisty za použití Epsomské soli (návod zde). Zvolit můžete dle svého zdravotního stavu i pravidelné půsty. Ideální příležitost pro očistu je jaro, kdy je oblast jater a žlučníku nejvíce aktivní a také je potřeba jim odlehčit po zimě, kdy většina lidí jí více tučných jídel.
- Dobré funkci žlučníku pomůže i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu či cvičení na podporu jeho meridiánu (orgánová detoxikační sestava, jóga, Čchi-kung).
Věnovat péči svému žlučníku a játrům můžete společně s námi v 8 týdenním kurzu Jarní očista, kde vás provedeme potřebnými změnami stravy, ukážeme vhodná pohybová cvičení pro detoxikaci jater a žlučníku a také mentální cvičení pro osobní rozvoj. K dispozici je detailně propracovaný nákupní seznam a jídelníček na 6 týdnů. Celou dobu jsme vám k dispozici v poradně a také zde bývá krásná podporující a motivační atmosféra (Nahlédněte pod pokličku Jarní očisty). Inspirací pro vás může být i čtenářka Daniela, kterou trápil zvýšený cholesterol, tlak, cukr, játra se žlučníkem, štítná žláza. Byla hodně unavená. Rozhodla se k nám přidat do kurzu Jarní očista a po všech stránkách se začala cítit skvěle.
Pojďte se k nám připojit a zbavit se nepříjemných bolestí žlučníku!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář