Proč mě bolí žaludek po jídle
Bolest žaludku po jídle se může objevit při přejedení, nevhodné kombinaci potravin nebo konzumaci příliš tučných, těžko stravitelných, pálivých, horkých či naopak studených jídel. Může ji také způsobit potravina, kterou naše tělo špatně tráví. Vše závisí na síle našeho trávení.
Pokud se obtíže vrací opakovaně, je to důvod k zbystření – je potřeba zjistit vyvolávající příčinu a vyloučit závažnější onemocnění. Žaludek může být dlouhodobě poškozován nevhodnou stravou, která často zahrnuje nadbytek polotovarů, ostrých a smažených jídel, uzenin, tučného masa, bílé mouky a jednoduchých cukrů. K tomu přispívají velké porce, konzumace kávy na lačný žaludek a alkohol. Bolest žaludku po jídle mohou kromě toho vyvolat:
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

- žaludeční vředy
- refluxní choroba
- překyselení žaludku
- zánět žaludku
- potravinová intolerance či alergie – lepek, mléčná bílkovina, ořechy aj.; histaminová intolerance
- stres
Jak se zbavit bolestí žaludku po jídle
Úprava stravy
Zaměřte se na složení vašeho jídelníčku a také rytmus stravy. Vynechte příliš tučná, mastná, ostrá jídla, nadbytek živočišných výrobků, cukr a zredukujte pečivo a pekárenské výrobky. Pokrmy konzumujte v optimální teplotě – ne příliš horké ani studené. Žaludku svědčí přirozeně sladká chuť zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin v přiměřeném množství (Pyramida zdravé výživy). Pokud tyto potraviny nejíte, zařazujte je pozvolna, aby si tělo postupně navyklo na větší přísun vlákniny. Jídlo si vychutnávejte v klidu, jezte pomalu a důkladně žvýkejte. Mezi hlavními jídly se vyhněte uzobávání a později večer už nejezte.
Jaké konkrétní kroky začít dělat pro úpravu vaší stravy, se dozvíte v našem online průvodce Jak začít – je pro vás zdarma.
Práce s psychikou
Pokud máte v životě příliš stresu a emočního vypětí, učte se hledat spouštěče vaší vnitřní nepohody a pracovat na tom, aby jste je dokázali lépe zvládat. Věnujte čas a péči sami sobě. Pomoci může pravidelná relaxace, meditace, dechová cvičení nebo jakákoli aktivita, která vás uklidňuje a naplňuje. Důležité je také naučit se nastavit si zdravé hranice. Pokud cítíte, že stres ovlivňuje vaše zdraví dlouhodobě, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.
Jak psychosomatika ovlivňuje funkce našeho žaludku čtěte v článku Psychosomatika a žaludek.
Podpůrné metody
Vyzkoušejte masáž břicha pro podporu trávení – krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček si masírujte oblast břicha. Pomoci mohou také bylinky, které podporují trávení a uvolňují napětí, jako je heřmánek, meduňka či fenykl. Zařadit můžete i specifické potraviny, například umeboši švestičku nebo škrob kuzu, ze kterých si připravíte léčebný nápoj Umeshokuzu.
Jak si pomoci od bolesti žaludku čtěte v článcích Co pomáhá na bolest žaludku a Babské rady na bolest žaludku.
Příběhy na Jíme Jinak
Pokud chce člověk udělat ve svém životě změnu, je skvělé moci čerpat inspiraci a motivaci od ostatních. Na Jíme Jinak máme spoustu zkušeností s lidmi, kteří měli potíže se žaludkem. Co udělali pro to, aby se bolestí zbavili a jak jim pomohla změna stravy?
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář