Na cesto:
- 1 šálka pšena (jáhly)
- 3/4 šálky jemných ovsených vločiek
- 3/4 šálky pohánkovej múky
- 4 šálky vody
- soľ podľa potreby
Na omáčku:
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- 1 biele tofu
- 2 strúčiky cesnaku
- umeocet
Na posypanie:
- 3/4 údeného tofu
- príp. zeler
- olej
Uvaríme pšeno v 4-násobku vody, po 1/2 hodine varu výraznejšie osolíme. Ešte do vriaceho pšena vsypeme ovsené vločky – množstvo je od oka, má to byť nie celkom hustá kaša. Zhustne pri chladnutí. Potom necháme vychladnúť.
Zatiaľ dáme variť asi 1 dl vody so štipkou soli. Keď bublá, namrvíme prstami biele tofu a pridáme cesnak. Necháme variť asi 5 minút. Potom rozmixujeme asi 3/4 tofu s cesnakom a vodou, v ktorej sa varilo. Výrazne ochutíme umeoctom – aby chuť bola podobná bryndzi. Prisypeme zvyšok uvareného tofu a mixujeme už len krátko, aby tam zostali hrudky.
Do vychladnutej zmesi na halušky vmiešame pohánkovú múku. Cesto by malo byť veľmi husté. Potom do vriacej vody vhadzujeme halušky- radšej vačšie, sú potom tvrdšie a chutnejšie. Ihneď po vyplávaní vyberáme a preplachujeme studenou vodou.
Na záver opečieme na troške oleja alebo ofritujeme údené tofu, kto chce aj kúsky zeleru.
Na tanieri možeme pridať kvasenú zeleninu, prípadne namiesto “bryndze” použiť udusenú kyslú kapustu (zelí).
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Teda mnam❤️ poučena komentáři, dala jsem poměr jáhly a voda jen 2,5 ku 1, pak jsem rozmixovala vločky a zamíchala do uvařených jáhel a těsto bylo husté dost a tak jsem přidala pohankovou mouku jen trošku a ještě teplé řádně uhnětla a protože těsto bylo fakt tuhé , tak jsem vždycky odebrala množství tak na lžičku a v dlani uválela váleček a z válečku do vroucí vody utrhávala malé kousky jako halušky, krása to byla , nic se mi nerozvařilo, po vypalování jsem je dávala do sita a hned propláchla pod studenou vodou a byly skvělé , “brynza” byla taky skvělá a tu posypku navrch jsem vytunila 😂 na olej jsem dala miniaturní kostičky celeru , smažila jsem trošku dohněda, pak jsem přidala cibuli nadrobno a smažila a pak jsem dala na kousíčky uzený tempeh,no báseň to byla mnam
Měli jsme se zelím kvašeným, nishime – mrkev, květák a čínské zelí , klíčky a ředkvíčka
Tak jsem je dnes také zkoušela :-). Bryndza super, ale halušky jsem zkoušela bezlepkové z rýže a jáhel a bohužel z toho vznikla kaše. Inspirovala jsem se recept od dr. Strnadelové, ale i když jsem neustále zahušťovala, halušky byly moc měkké a při míchání s bryndzou se to celé proměnilo v kaši. Ale všechny tři děti to jedly a po návratu z odpolední procházky chtěli ohřát zbytek, takže to až takový neúspěch nebyl :-). Ještě tomu dávám šanci a příště zkusím dát při vaření rýže a jáhel méně vody.