Jsou snadno dostupné
Bylinky, které používáme proti molům, si můžete nasbírat na louce, některé možná pěstujete a také se dá použít koření, které máte běžně v kuchyni.
Osvědčené bylinky, které odradí nezvané hosty od vašich zásob zdravých potravin, jsou:
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

- řimbaba
- vratič
- levandule
- rozmarýn
- pelyněk
- máta
- heřmánek
- eukalyptus
- routa
Molům také nevoní koření, které nám většinou voní velmi libě:
- drcená skořice
- bobkový list
- hřebíček
Vyrobte si bylinkový polštářek
Bylinky můžete do špajzu volně zavěsit, koření můžete dát do mističek. Praktické jsou bylinkové polštářky nebo sáčky, ze kterých bylinky a koření nepadají. Budete potřebovat:
- bavlněnou látku na polštářky (velikost 15x15cm)
- sušené bylinky nebo koření dle vlastního výběru
- šicí stroj, šicí potřeby
Jak na to: Ušijte si malý polštářek, a to tak, že sešijete všechny strany a necháte si cca 2 cm otvor, abyste dovnitř mohli vsypat bylinky a koření. Naplňte polštářek a zašijte otvor. Polštářek umístěte do šatníku.
Můžete si bylinkami naplnit i koupené látkové pytlíčky, pokud nešijete.
Zásoby se nesmí přehánět
„Moje zkušenost je, že když se průběžně spotřebovává nakoupené obilí a další potraviny, které molům chutnají, nestíhají se zabydlovat. Jakmile něco leží dlouho bez povšimnutí, můžu se vsadit, že se tam usadí a rozmnoží. Poučila jsem se v prvních letech zdravého vaření, že se nesmím přezásobovávat, ale kupovat přiměřené množství, abychom stíhali likvidovat zásoby dříve než moly,“ dodává praktickou zkušenost s moly Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.
Jak se vám daří udržet špajz bez molů? Máte s moly problém? Daří se vám jich účinně zbavovat? Jakou máte metodu? Podělte se s ostatními o svoje tipy.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Jak moc je nebezpečné (toxické), když sníme napadené potraviny molem? Nedávno jsem zjistila, až když jsem uklízela po snídani, že uvnitř sáčku sezamu byly pavučinky. Děti toho vůbec neregistrují. I když máme špajzku plnou bylinek a lapačů, tak na nich nic, a v potravinách občas něco je.
V nějaké uklízecí skupině na fb jsem četla radu, že je dobré vše (mouku, rýži… cokoli, co mohou napadnout moli) po nákupu dát na 24 hodin do mrazáku a až pak do různých sklenic a dóz. Ale tady na stránkách jsem zase zjistila, že se nedoporučuje používání např. mražené zeleniny nebo ovoce, takže touhle cestou asi ne. Ale co třeba skladovat obiloviny a luštěniny v lednici, to by šlo? Dělá to tak někdo? Já jsem totiž nedávnou do skříňky nastražila mololapku z drogerie, má se měnit po pěti týdnech, ale už po 10 dnech byla téměř obalená. Bobkový list ani sušená pomerančová kůra předtím moc nepomohla.