Energie v čajových lístcích
Tyto výrazné čaje mají vysoký obsah kofeinu, proto je to opravdu čaj na výjimečné příležitosti, ne na denní pití. Puer jsou zvláště vhodné k popíjení v zimě, dodávají tělu energii schopnou spojení se zemí, užitečnou v chladných a vlhkých obdobích.
Čaj puer můžeme rozdělit na dvě kategorie: syrový (sheng) a zralý (shou). Aby se předešlo nedorozumění, budu popisovat čaj, který vidíte na fotkách. V této kategorii najdete stovky čajů a každý bude mít jinou chuť a vlastnosti.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Pěstování
Tento čaj se pěstuje v Yunnanu v Číně. Po sklizni se listy nechají po určitou dobu uschnout na slunci, než přejdou do fáze, která se nazývá v překladu něco jako „zabíjení zelené“, je to podobný postup, jako se používá při výrobě zelených čajů. Zvláštnost v tomto případě spočívá v tom, že se listy nezahřívají tolik, jako u zeleného čaje, aby zůstaly zachovány některé enzymy schopné měnit chuť v průběhu času. Poté se listy vaří. Po uvaření se listy odebírají ve velkém množství a skládají se do velkých hromad. Takto upravená rostlinná hmota se pak navlhčí a přikryje utěrkami, aby se udrželo teplo a mohl být zahájen proces kvašení. Zde musí výrobce moudře přemisťovat listy a postupně je mírně máčet, aby zajistil postupnou a rovnoměrnou fermentaci. Po dokončení fermentace, která může trvat od 20 až do 70 dní, se listy rozprostřou a nechají se v kontaktu se vzduchem, takže mikroorganismy odpovědné za fermentaci vyschnou a umřou, přičemž zůstane čistý, hotový produkt. Poté se přistoupí k lisování pueru, musí mít co nejlepší podmínky pro přepravu a stárnutí. Ovšem ne vždy puer musí být lisovaný, jako v tomto případě. Volba nelisovat produkt v klasickém diskoidním tvaru umožňuje čaji zbavit se vlhkosti nahromaděné během fermentačního procesu, který se v čínštině nazývá wodui. Tento faktor okamžitě činí chuťový profil čaje jasnějším a proto je nelisovaná forma tohoto čaje vhodnější pro ty, kteří přistupují k tomuto typu čaje poprvé.
Příprava
Nejlépe je tento čaj připravovat tradiční čínskou metodou (gong fu cha), abyste si ho co nejlépe vychutnali. Pro přípravu lze použít 6 gramů listů na gaiwan o objemu asi 100 ml. Tím získáte až 7 infuzí s různými chutěmi. Po rychlém opláchnutí listů ve vodě o teplotě 100°C můžete přistoupit k prvnímu louhování po dobu 15 sekund a poté při zachování stejné teploty vody můžete pokračovat a prodlužovat čas pokaždé o 5 sekund k předchozí infuzi (15 – 20 – 25…)
Pro klasickou přípravu západního stylu zalijte 3 gramy listů ve 150 ml šálku vodou o teplotě 100 °C a nechte louhovat po dobu 1,5 minuty.
Chuť
Po ochutnání se ihned projeví typická sladkost čaje zp§sobená fermentací. Po této téměř vanilkové příchuti však přichází lehce nahořklý nádech podobný připálené kůrce chleba. Nakonec, po této krátké hořké mezihře, nálev ukazuje další typické rysy shu, jako je chuť dušených bylinek a lehký pocit svěžesti. Získání dobrého čaje Puer vyžaduje roky a roky zrání, aby se dosáhlo důležité fermentace a aby listy měly příznivé vlastnosti pro naše tělo a charakteristickou chuť.
Tento dostupný čaj, jehož cena se pohybuje okolo 9 euro za 50 g čaje se dá koupit online.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Nic proti, ale puerh v této cenové kategorii (cca dvě stovky za 50 g) bude dost kekel. Pokud si dražší čaj nemůžete dovolit (což chápu, taky nemůžu dá za koláč 7-10 tisíc), zkuste někdy nějakou puerhovou degustaci od ověřeného dodavatele, ten rozdíl zaručeně poznáte a stojí to za to. Akorát se pak špatně vrací k těm levným…