Druhy čekanky
Rozlišujeme dva druhy čekanky, čekanku obecnou a čekanku salátovou/listovou. Čekanka obecná je rostlina s krásně modrými květy, která se běžně nachází v přírodě. Léčivé vlastnosti mají všechny části rostliny, ale největší koncentrace účinných látek je v kořeni. Využití čekanky obecné je mnohem širší než čekanky salátové. Ta je známá především z obchodu a z restaurací, běžně se používá především do salátů, ale i do teplých jídel. Obě čekanky mají charakteristickou nahořklou chuť a nabízejí spoustu benefitů pro naše tělo.
Čekanka a její benefity
Čekanka už ve starověkém Egyptě byla považována za magickou rostlinu, který prý dávala krásu a úspěch. Je především bohatá na polyfonely – významné antioxidanty a také inulin – rozpustnou vlákninu, který představuje prebiotikum. Prebiotika podporují růst zdravých bakterií a hrají důležitý význam pro zdraví našich střev. Najdeme v ní také důležité vitamíny a minerály jako vitamín C, B6, mangan, vápník a draslík.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Mezi hlavní léčivé vlastnosti čekanky patří:
- Podporuje zdraví střev a trávení – střeva jsou náš druhý mozek, ovlivňují také náš imunitní systém, alergie, naši psychiku, ale i kožní problémy.
- Vysoký obsah vlákniny podporuje také hubnutí.
- Zrychluje metabolismus.
- Hořká chuť se postará o naše játra.
- Přirozeně detoxikuje tělo – čistí naše játra, ledviny i krev, je močopudná a má mírné projímavé účinky.
- Podporuje činnost srdce a cévní systém.
- Podporuje tvorbu mléka při kojení.
- Díky vysokému množství antioxidantů má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
- Podporuje chuť jídlu a je tak skvělým “lékem” při nechutenství nebo anorexii.
Zdravá káva bez kofeinu
A právě z kořene čekanky se vyrábí velmi populární čekanková káva, která se těší oblíbenosti především ve Francii. Čekanková káva má mírně nahořklou chuť, neobsahuje kofein, díky tomu ji můžeme pít i večer a je také vhodná pro ty z nás, kdo jsme citliví na kofein (nervozita, stres). Kromě toho také nedráždí žaludek a má spoustu benefitů pro naše zdraví. Kávu můžete pít tak, jak jste zvyklí – černou, s rostlinným mlékem, zdravým sladidlem.
Pozor! Vzhledem k vysokému obsahu inulinu, by se konzumaci čekanky měli vyhnout lidé trpící syndromem dráždivého tračníku, zánětlivým onemocněním tlustého střeva, nemocní Crohnovou chorobou a lidé s dalšími střevními problémy. Zdraví jedinci se můžou také ze začátku potýkat s trávicími obtíži, ale jde o stav dočasný, který odezní.
Už jste zkusili čekankovou kávu?
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den, jak je to prosím s vhodnosti pro děti? Můžou ochutnat nebo spíše ne? Dekuji :)
Objevila jsem čekanku, když jsme nahrazovali lepek u syna. Zamilovala jsem si ji. Zatím pijeme nějakou instantní bio. Že je nějaká přímo na louhovani slyším poprvé, díky za tip, budu hledat.
Čekankový salát jsem objevila poprvé na jaře v obchodě, už mám doma vyseto na záhonu.
Jak je to s HIT? Pomůže čekanka ozdravit střevo a nebo se jí raději vyhnout?