Domů > Magazín > Zdraví

Celodenní úzkost? Zbavte se jí už navždy

Cítíš neustálé napětí a vnitřní neklid, hlavou ti běží černé scénáře a nevíš kudy kam, máš pocit zahlcení. Svaly jsou v napětí, hrdlo stažené, možná ti občas začne bušit srdce a hůř se ti dýchá. Zastavit kolečko těchto pocitů a myšlenek není jednoduché. Zkus vnitřně zpomalit a přijmout to, co se ti tělo a duše snaží říct.

Proč cítím úzkosti

Úzkost nepřijde náhodou. Většinou k ní vede souhra více faktorů – vnějších okolností i vnitřního nastavení. Může jít o dlouhodobý stres, náročné životní situace a z toho plynoucí vyčerpání, ale i hlubší osobnostní rysy, jako je zvýšená citlivost, potřeba kontroly, snaha o dokonalost, silná obava z chyby a také dlouhodobé potlačování emocí.

Úzkostný člověk bývá vnímavý a citlivý, ale na druhou stranu často popírá svoje potřeby na úkor druhých a toho, co má pocit, že v životě “musí” zvládat, aby měl pocit sebehodnoty. Pokud to ve svých očích nezvládá, tak se vnitřně kritizuje a raději si toho na sebe nakládá ještě víc. Tělo a mysl ale tento dlouhodobý nápor nemohou zvládnout – objeví se únava, vyčerpání a úzkost. Tyto vzorce bývají často ovlivněny výchovou.  

Jak začít s Jíme Jinak?
Naskoč do kurzu zdarma. Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví!
Chci začít

K úzkostem mohou vést i traumata, které zanechávají hluboké stopy v podvědomí. Mohlo jít o vážné traumatické události či emocionální traumata. Tyto prožitky mohou ovlivňovat vnímání světa a způsob, jakým se člověk vztahuje k sobě a druhým.

Mohou se objevit, pokud má člověk dlouhodobě pocit stísněnosti v životě. Může mít pocit, že nemá dostatek prostoru nebo že se musí přizpůsobovat něčemu, co ho neuspokojuje. Tento tlak se hromadí, až nakonec může vést k úzkostem.

Jak ven z úzkosti

  • Přijmi to, co cítíš, pokus se to pojmenovat a nebojovat s tím pocitem. Úzkost není nepřítel – je to zpráva tvojí duše a těla. Přeje si být vyslyšena a pochopena.
  • Zpomal a podívej se na věci z většího nadhledu. Ve své představě vystoupej o patro výš, vyleť letadlem nad mraky, vylez na kopec nebo horu – uvidíš, že máš najednou větší rozhled a vidíš jasněji.
  • Pouštěj kontrolu a nenech se svazovat potřebou dokonalosti. Nech věci více volně plynout. Opakuj si, že tvá hodnota není v tom, kolik toho a jak dokonale zvládneš. Je daná tebou, kým jsi uvnitř, ve tvém lidství.
  • Zkus se vracet do těla a uvolnit ho přes jemný pohyb, nebo zklidnění a prodloužení dechu.
  • Hledej podporu v okolí. Svěř se člověku, kterému důvěřuješ, neboj se vyhledat pomoc u odborníka na lidskou duši.
  • Nech si pomoci od přírody – pokud máš možnost, choď do přírody a čerpej zde zklidňující energii. Z bylinek ti s úzkostí pomůže kozlík (nálev z kořene či tinktura) a meduňka (nálev) – obě jsou bezpečné a lze je užívat současně.
  • Najdi si čas a klid na jídlo – jídlo by ti mělo dodávat energii. Když si posílíš trávení, tělo bude touto energií mnohem lépe sycené. Neodbývej se a jez pravidelně. Oporu a výživu tvému tělu poskytne strava postavená hlavně na prvopotravinách, jako je zelenina, celozrnné obilniny, luštěniny aj. (Pyramida zdravého stravování)
  • Nechtěj po sobě hned všechno změnit, nespěchej na sebe s tím, že se okamžitě musíš zbavit úzkosti – tlak na sebe by potíže jen prohloubil. Pokus se porozumět tomu, co se děje a postupuj po malých krocích.

Proces zbavování se úzkosti nevnímej jako boj, ale jako cestu k většímu pochopení a laskavosti k sobě. Postupně uvidíš, že pocit úzkosti slábne, protože se jí nevyhýbáš ani neodmítáš, ale přijímáš ji s určitou otevřeností a soucitem. To ti pomůže jí lépe zpracovat, pochopit a postupně najít klíč k vnitřní harmonii.  

PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
34
6

Když se z jídelníčku stane peklo

Proč nevydržíme u zdravého jídelníčku? A kdy snaha o lepší jídelníček škodí? Poslechněte si rozhovor Evy Cikrytové s Monikou Hodásovou.

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Co když vás trápí stresový reflux

Jak souvisí reflux se stresem a je možné, že ho stres ovlivňuje? Vědci prokázali, že ano. Pojďte se na to podívat blíže a pomoct si od nepříjemných symptom...

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...

Častý průjem a jak se jej zbavit

Trápí vás častý průjem? Objevte jeho příčinu a najděte řešení změnou svého stravování. Jakmile navrátíte tělu zpátky harmonii, pocítíte zase sílu a energii...

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problé...