- 2 hrnky celozrnné mouky pšeničné nebo špaldové mouky
- 2 hrnky celozrnné žitné mouky
- 1,5 až 2 hrnky vody
- cca 2/3 hrnku kvásku
- 1 lžíce oleje
- 0,5 lžičky soli
- 1 lžíčka kmínu
- 5 lžíc dýňového semínka
- 5 lžíc slunečnicového semínka
- 3 lžíce konopného semínka
- 3 lžíce lněného semínka
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Postup
- Do mísy dáme vodu, mouku, kvásek, sůl, kmín a olej.
- Přidáme semínka do mísy k ostatním ingrediencím.
- Vařečkou zpracujeme na těsto. Vody přidáme tolik, aby těsto bylo vláčné.
- Necháme pod vlhkou utěrkou kynout cca 4 – 8 hodin. Záleží jak vám těsto rychle vykyne. V pekárně, kde je teplo, kyne rychleji než jen na kuchyňské lince. Objem chleba by se měl zvětšit minimálně o třetinu až o polovinu.
- Po vykynutí přendáme do olejem vymazané a moukou vysypané formy a posypeme konopným nebo jiným semínkem.
- Chléb upečeme v pekárně nebo v troubě.
Pečeme v pekárně
Pokud máte pekárnu s teflonovou formou, kterou není potřeba vymazávat, stačí nasypat všechny ingredience dovnitř. Pak nastavit program domácí pečení, kde celý proces včetně míchání, kynutí a pečení trvá skoro 7 hodin a nemusíte se už o nic starat. Pekárna si sama řídí kynutí a pečení. V pekárně lze většinou nastavit, jak chcete chléb mít tmavý a křupavý. Zdravější je světlý a ne tolik upečený. Chléb má pak minimální kůrku a je jemný. Takový je zdravější a lépe stravitelný.
Pečeme v troubě
Pokud pekárnu nemáte, necháte chléb kynout při běžné teplotě, nebo někde poblíž tepla (u topení ap.), bude to trvat o pár hodin déle. Nevadí, když ho necháte kynout celou noc. Večer zaděláte a ráno upečete nebo obráceně. Po vykynutí přendáte chleba do vymazané a vysypané formy nebo mísy a vršek chlebu posypeme semínky a trochou kmínu. Kynout ho můžete nechat i v košíku a pak ho přendat na plech. Těsto ale často kynutím zřídne, tak raději používám formu na chleba. Jestli ji nemáte, dá se použít varné sklo. Pokud je těsto dostatečně tuhé i po vykynutí, můžete samozřejmě péct bochníček přímo na plechu.
- Troubu předehřejte na 200°C a zároveň do ní dejte misku s vodou, ideálně nerezovou, nebo skleněnou, která vydrží velké teplo.
- Chleba pak vkládejte do vyhřáté vlhké trouby a pečte ho asi 15 minut na 200°C.
- Pak troubu ztlumte na 170°C a pečte dalších 30 minut i s miskou s vodou.
- Misku vyndejte a chleba nechte v troubě s otevřenými dvířky pomalu vychladnout.
- Chleba má rád pomalé snižování teploty a pomalé vychladnutí. Klidně ho nechte pár hodin v troubě s otevřenými dvířky, až zcela vychladne.
Napařovaný a dopečený chléb
Chcete-li chléb zdravější, dá se jednoduše nakombinovat napařování s pečením.
- Po vykynutí chleba dejte na namočenou utěrku na pařák, chléb do utěrky vyklopte a zabalte, pod pařák kam nezapomeňte dát dostatečně vody.
- Pařte hodinu přiklopené pokličkou a hlídejte si, aby se vám nevypařila voda.
- Ke konci paření si předehřejte troubu na 200 °C a chleba v ní dopečte ještě asi 30 minut. Bude mít kůrku a uvnitř bude zároveň bude mokřejší a zdravější.
Tip
Pokud chléb, který je už trochu tvrdší napaříte asi 10 minut v páře, bude chutnat jako čerstvý.
Kombinujeme
K chlebu se výborně hodí luštěninové pomazánky nebo pomazánky z tofu. My už si dnes neumíme představit chléb bez zeleniny, takže mi ještě pokaždé přidáváme zeleninu tepelně upravenou, na cestách pak alespoň syrovou a kvašenou.
Děti
Pro malé děti je pečivo z mouky nevhodné, proto co nejdéle nabízíme místo pečeného chleba s moukou raději obilný chlebíček. Další varianta je chléb podle předchozího receptu připravíme celý v páře. Formu s chlebem postavíme do většího hrnce s vodou a vaříme v páře cca 1,5 hodiny.
Pokud dítě od malička dostává chléb kupovaný, pak je samozřejmě vždycky lepší chléb kváskový byť v troubě či pekárně připravený, protože alespoň nebude obsahovat éčka a chemické přísady.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Mnam ♥️Domaci multigrain 😂♥️
U droždového chleba vím, že chleba má mít takovou konzistenci, že se nelepí na prsty (vařechu). Jak je to v případě chleba, kde není droždí, ale kvásek. Taky by se neměl lepit?