Cítím stálou únavu
Běžná únava po celém dni je signál k tomu, abychom si odpočinuli, dobře se vyspali a načerpali novou sílu, což ve většině případů pomůže. Problémem je, pokud se únava začíná pravidelně objevovat i během dne, často po jídle, někdy již od rána, kdy máme pocit jako bychom ani nespali. Pokud to trvá delší dobu, je potřeba se podívat, co se za takovou únavou skrývá – důvodů může být více.
Proč jsem pořád unavená(ý)?
Pokud se chceme podívat blíže na to, co způsobuje pocity časté či stálé únavy, je potřeba si uvědomit, kdy na nás únava padá nejčastěji, co proti ní pomáhá, jak jsme na tom obecně se zdravím a psychikou (jak trávíme, spíme, zda nás současně bolí hlava, jak jsme spokojení v životě, zda se jen nerozdáváme svému okolí apod.). Při diagnostice je potřeba zhodnotit všechny faktory životního stylu.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Roli může hrát nevhodná strava (zatěžující potraviny, příliš tučných, smažených a sladkých jídel či soli, hodně studené a syrové stravy), fyzické přetěžování, nadměrné využívání jedné polohy těla během dne (sezení, stání, chůze, ale i ležení), dále organismus vyčerpává přílišné používání obrazovek. Únava může mít spojitost i s dlouhodobými pocity nespokojenosti v životě.
Z pohledu čínské medicíny k únavě dochází, pokud je oslabená funkce okruhu sleziny, jater, ledvin, ale i plic. Pokud za únavou stojí porušená funkce sleziny (nejčastěji jde o nahromaděné vlhko v organismu a nedostatek energie Qi), často se objevuje po jídle a kromě toho můžeme mít těžké končetiny, častou potřebu si lehnout, chutě na sladké či nechutenství. Únava pocházející z oslabení jater se může projevovat bolestmi hlavy, neklidem, podrážděností, ale také horším trávením, těžkostí žaludku. Oslabené ledviny se také mohou projevit únavou, pocitem úzkosti, může být zároveň přítomná bolestivost bederní oblasti, horší schopnost se zahřát, častější močení.
Chronickou únavu mohou způsobovat potíže jako je anémie, nedostatek vitaminu B12, kandidóza, alergie (potravinová i respirační), špatná funkce štítné žlázy, ale i závažnější onemocnění, kam patří borelióza, nemoci autoimunitního charakteru (Crohnova choroba, Celiakie, Roztroušená skleróza) či nádorové onemocnění.
Únava může být způsobená fyzickými, ale i psychickými faktory. Pokud vás trápí dlouhodobě, zaměřte se na svůj životní styl a nechte si udělat celostní diagnostiku u zkušeného odborníka, který odhalí slabá místa a pomůže se na ně cíleně zaměřit. Pokud nic nepomáhá, únavu provází bolesti či jiné nepříjemnosti, zkonzultujte svůj stav s lékařem, aby se vyloučil závažnější důvod.
Jak řešit chronickou únavu?
Po zhodnocení možných vlivů a případného vyloučení závažnějších důvodů, které únavu mohly či mohou vyvolávat, se zaměřte na oblasti, ve kterých cítíte možnou příčinu chronické únavy. Pojďme si postupně rozebrat, co se dá vylepšit.
Naučte se odpočívat, ale nebuďte pasivní
Doba je zrychlená a orientovaná na výkony a člověka to vede často k tomu, že raději pocity únavy přechází, potlačuje, zahání nevhodně kávou či energetickými nápoji, pracuje dlouho do noci, v noci nemůže kvůli stresu dobře spát. Někteří lidí ani odpočívat neumí a i když mají možnost, tak si pořád na sebe vymýšlí další a další povinnosti. To vše ale vyčerpává organismus a může vést k chronické únavě. Na druhou stranu i časté či celodenní ležení může zakládat podmínky pro vznik pocitů únavy. Pokud v zimě nedostatečně odpočíváme tak, jak “velí” přírodní rytmy, na jaře se to může projevit únavou (Jak se vyhnout jarní únavě?).
Pro vytváření rovnováhy a omezení vzniku únavy je optimální střídat aktivitu s odpočinkem, měnit polohy těla během dne a nechat odpočinout svůj zrak od obrazovek. Naučte se říkat ne, pokud na vás okolí hází nové a nové nároky, které budou znamenat vaše vyčerpání.
Dodejte si energii kvalitní stravou
Jedním z běžných faktorů únavy, která má souvislost se stravou, je slovy čínské medicíny oslabení okruhu sleziny, což je oblast související s kvalitou našeho trávení. Pokud je slezina silná, produkuje dostatek kvalitní Qi neboli energie a výživy organismu, která se do jednotlivých částí dostane krví. V případě, že je slezina slabá (Jak pečovat o slezinu?), je rozvádějí energie nedostatečné a začne se objevovat mimojiné únava, zvlášť po jídle. Po jídle proto, že již tak slabá slezina neumí efektivně ze stravy energii načerpat. K oslabení sleziny vede nepravidelnost v jídle i denním režimu, časté uzobávání čehokoliv, hodně jednoduchých cukrů ve stravě (sladkosti, zmrzliny, sladké pečivo, bílá mouka, ovocné šťávy, hodně syrového, zvlášť jižního ovoce) a mléčných produktů, studená strava a nápoje (hlavně po ránu).
Dopřejte si kvalitní stravu, která vaše tělo vyživí a nezatíží, doplní energii, minerály a vitamíny – zkuste jíst podle našich principů a receptů, přičemž se vždy řiďte svým zdravotním stavem. Jezte pravidelně a dávejte si mezi jídly pauzu na strávení předchozího jídla. Skvělé pro doplnění energie sleziny jsou vývary, tepelně upravená kulatá sladká zelenina (cibule, řepa, zelí, dýně), mrkev, z obilovin jáhly, celozrnná rýže, z luštěnin cizrna. Kromě oblasti sleziny posilujte během roku okruh jater, ledvin a plic. Stravujte se v souladu se sezónními doporučeními – sledujte měsíční seriál “Jak podpořit své zdraví”.
Opečujte svojí duši
Chronická únava má často základ v psychice. Mohou jí způsobovat pocity určitého ustrnutí v životě a nespokojenosti (v práci, ve vztahu), nuda či odpor k tomu, co se okolo děje, neschopnost udělat změnu a určitá demotivace. Psychická únava bývá spojena se stavy úzkostí a deprese.
Únava, která je spojena s pocity hněvu, podrážděnosti, netrpělivosti mívá souvislost s oblastí našich jater. Slezinu vyčerpává nadměrné přemýšlení a přemítání stále dokola o té samé záležitosti. Ledviny zase oslabuje nadměrný strach a obavy. Samotná péče o tyto oblasti přispívá ke zlepšení psychiky.
Zkoumejte možnosti, jak zlepšit svojí spokojenost v životě a učte se vnímat pozitivní rysy své i svého okolí. Jděte krok za krokem k tomu, abyste se cítili ve svém životě lépe i přesto, že je někdy cesta trnitá. Soustřeďte se na to, jak byste se chtěli ve svém životě cítit a jděte si za tím pocitem. Choďte pokud možno častěji ven na čerstvý vzduch, ideálně do přírody, kde můžete v klidu spočinout v přítomném okamžiku, nenechte v sobě hromadit vztek a jiné emoce (Jak s emocemi zacházet?). Zaměřte se na svůj osobní rozvoj, a to buď sami či s pomocí odborníků. Jak na únavu pohlíží alternativní medicína a to hlavně z psychologického hlediska si poslechněte v rozhovoru Chronická únava a vyčerpání.
Jak pomůže Jíme Jinak a příběhy čtenářů, co trpěli únavou
Na Jíme Jinak se zabýváme celostním přístup k lidskému zdraví a najdete zde inspiraci a návody pro vylepšení vaší stravy, psychiky, podpoříme vás i v pohybu. K dispozici máte zdarma pestrou várku receptů a článků na téma zdravého životního stylu. V případě, že s námi teprve začínáte, zveme vás do oblíbeného úvodního kurzu Jak začít.
Pokud se připojíte do Klubu Jíme Jinak, kromě další porce receptů a videoreceptů můžete neomezeně poslouchat rozhovory s předními odborníky na zdraví lidského těla i duše. Dozvíte se, jak z pohledu čínské medicíny na chronickou únavu a vyčerpání, nespavost, deprese a mnoho dalšího. Z pohodlí domova si s námi můžete i zacvičit sestavy profesionálních lektorek jógy a pilates. Budete mít k dispozici vzorové jídelníčky.
Zapojit se můžete i do pravidelně probíhajících kurzů Jarní očista, Podzimní detox a Hubneme do plavek. Někdy zkušenosti mluví za vše a proto vám chceme ukázat příběhy našich čtenářů, kteří se pomocí úpravy stravy a životního stylu dokázali zbavit chronické únavy.
Petra (44) trpěla několik let chronickou únavou, kdy měla pocit, že nic nezvládá a ani po vydatném spánku se necítila odpočatá. Nasadila vitamínové doplňky, její stav se mírně zlepšil, ale pak následovalo opětovné zhoršení. Přidala se k výzvě Hubneme do plavek, následně do Klubu Jíme Jinak a začala nasávat informace. Postupně měnila jídelníček, stravovala se podle našich principů a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat – začala se cítit méně a méně unavená. Vaření jí navíc začalo velmi bavit a celé rodině i jídla zachutnala. Jak sama napsala: “Našla jsem svůj nový zdroj energie a tím je vyvážená a zdravá strava.”
Zuzana (33) trpěla delší dobu na bolesti hlavy, kloubů a cítila se velmi unavená. Rozhodla se začít se o sebe starat – začala chodit na rehabilitace a přihlásila se kurzu Podzimní detox. Již po pár dnech kurzu zaznamenala zlepšení trávení, snížení chutě na sladké a pociťovala daleko více energie.
Jana (35) se cítila dlouhodobě velmi unavená, bez energie, vystresovaná a trápilo jí nafouklé břicho. Naskočila do kurzu Jarní očista, změnila svůj jídelníček a začala se věnovat více sama sobě. Výsledkem bylo zhubnutí 4 kg, začala lépe spát a cítit se dobře po všech stránkách.
Zkuste jít na únavu jinak
Přidejte se k nám, rádi vás navedeme a pomůžeme únavě přijít na kloub. Mrkněte na tisíce zdravých receptů, které vám pomohou odlehčit jídelníček, regenerovat tělo a získat opět energii. Nebo se přidejte do Klubu Jíme Jinak a našich online programů zdravého životního stylu. Nenecháme vás v tom.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář