Zácpa a její projevy
U zdravého člověka dochází k vyprázdnění střev většinou jednou denně, přičemž stolice vychází z těla bez zvláštních obtíží. Pokud je ovšem stolice většinou tuhá, tvrdá, nejde vyprázdnit, nebo jí člověk vylučuje jen zřídka, hovoříme o zácpě (Zjistěte, jak jste na tom se zdravím: Nakoukněte do záchodu).
Může být doprovázená bolestmi břicha, hlavy, únavou, poruchami spánku, nepravidelnou menstruací, zhoršenou schopností se soustředit, rozhodovat, náladovostí až ztrátou pozitivního náhledu na svět.

Naskoč do kurzu zdarma. Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví!
Chci začít

Věnujte pozornost svému tělu, pokud máte potíže se zácpou. Kromě toho, že narušuje normální proces vyprazdňování, ovlivňuje i střevní sliznici a může vést k hromadění toxických látek v organismu. Chronická zácpa může podnítit vznik nepříjemných zdravotních komplikací, jako jsou hemoroidy, anální fisury, divertikulóza a zvyšuje riziko vzniku polypů či rakoviny tlustého střeva (Preventivní a léčebná strava při rakovině tlustého střeva).
Příčiny zácpy
Příčinou bývá primárně nevhodná strava a životní styl. Častým důvodem je nedostatek vlákniny ve stravě, tedy strava chudá na zeleninu, celozrnné obilniny, luštěniny a naopak bohatá na jednoduchý cukr, bílou mouku, olejnaté a tučné potraviny, na druhé straně maso a masné výrobky, mléčné produkty, pečené potraviny a sůl. Na vyprazdňování má výrazný vliv chronický stres, který může způsobit oslabení trávicího procesu. Zatímco u některých lidí se projevuje zácpou, u jiných může naopak vyvolat průjem. Na vzniku zácpy se také značně podílí sedavý způsob života, protože nedostatek pohybu zpomaluje činnost střev. Zácpu mohou zhoršovat i některé léky (antidepresiva, léky na vysoký tlak, analgetika).
Zácpa může být součástí některých zdravotních potíží a onemocnění, jako je horečka, alergie, obezita, hypothyreóza, diabetes mellitus, Parkinsonova choroba, deprese, úzkostná porucha, celiakie, syndrom dráždivého tračníku, v krajním případě projev nádoru.
Doporučení při chronické zácpě
- Dbejte na důkladné žvýkání potravy.
- Nejezte na noc.
- Místo mouky a moučných produktů preferujte celozrnné obiloviny. Těstoviny konzumujte jen občas. Vynechte suché potraviny, jako jsou racio chlebíčky, cereálie a pečivo.
- Zařazujte do jídelníčku luštěniny a naučte se je správně připravit, aby vás nenadýmaly.
- Denně jezte zeleninu, ideálně ke každému hlavnímu jídlu. Měla by být převážně tepelně upravená; nezapomínejte na listovou, kořenovou a také mořské řasy. Vynechte lilkovitou zeleninu.
- Vyřaďte jednoduché sacharidy, jako je cukr, sladkosti, čokoláda, med, slazené nápoje.
- Při chuti na maso volte lépe bílé rybí maso.
- Omezte konzumaci tuků, i kvalitních rostlinných, vynechte použití syrového oleje do jídla.
- Sůl přijímejte přiměřeně. Snižte konzumaci pálivých pokrmů, pokud je máte příliš často.
- Přijímejte dostatečné množství tekutin (průběžně), ale nepřepíjejte se. Tekutiny vám dodá i strava bohatá na zeleninové polévky a omáčky. Omezte až vynechte příjem kávy a černého čaje.
- Hýbejte se, aby docházelo k průběžné masáži a podpoře hybnosti střev.
Tipy na první pomoc při objevení zácpy naleznete v článku zde.
Pojďte s námi odhalit zásady zdravého jídelníčku, který je bohatý na vlákninu a postupně pomůže rozhýbat vaše střeva – pro tyto potřeby jsme vytvořili online kurz Jak začít. S navyšováním vlákniny začínejte pozvolna, abyste si nepřivodili potíže, jako je nadýmání či bolest břicha, pokud vaše tělo není na vlákninu zvyklé. Zdraví střev je základem celkového zdraví. Pokud dojde k problémům se střevní pasáží, může to ovlivnit nejen trávení, ale i imunitní systém, naší energii a psychiku. Řešte proto potíže se zácpou včas.
PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář