- 1 hrnek uvařené cizrny
- 1 větší cibule
- 1 mrkev
- 1 šálek na malé kousky pokrájené dýně (i se slupkou)
- 1/2 šálek zelí pokrájeného na nudličky
- špetka rozmarýnu
- olej
- sůl
- 1 litru vývaru nebo horké vody
- na dochucení: nic, lžička bílého misa nebo trochu umeocta a sojové omáčky
- pro mlsaly: rostlinná smetana nebo obilné mléko
Jak připravit cizrnový kotlík
- Cibuli nakrájíme na půlměsíčky, zelí na nudličky, dýni na menší kostky, mrkev na sirky.
- Do kastrolu dáme trochu oleje, rozpálíme a vložíme cibuli a trochu soli.
- Cibuli orestujeme do sklovata, a pak přidáme zbývající zeleninu.
- Společně pár minut restujeme, aby se zelenina lehce opekla a následně podlijeme horkým vývarem nebo vodou. Dusíme pod pokličkou cca 10 minut, přidáme uvařenou cizrnu a rozmarýn.
- Vaříme ještě asi 10 minut do změknutí dýně a zelí.
- Na závěr rozšťoucháme obsah hrnce lehce mačkadlem na brambory.
- Nám chutná i takto bez dalšího dochucení, ale kdo chce výraznější chuť, může přidat lžičku bíloho misa a získá sladký pokrm. Přidat můžete i cca lžíci umeocta a trochu sojové omáčky. Kdo má rád smetanovou chuť, může přidat ještě maličko rostlinné smetany nebo domácí obilné mléko.
- Než se zelenina uvaří do měkka, dáme ohřát obilovinu v trošce vody.
- Když už se dusí zelenina a ohřívá nebo vaří obilí, nakrájíme si trochu syrové zeleniny na oblohu nebo dokonce stihneme připravit celý salát. Použijeme, co máme zrovna po ruce – ředkvičku, salát okurku, kedluben atd. Část zeleniny můžeme napařit nebo blanšírovat, například mrkev nebo brokolici.
- Také nám zbude čas nasekat zelené natě na posypku. Sáhneme po petrželi, šnytlíku nebo třeba lístcích bazalky.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Praktické
- Šťoucháním se omáčka zahustí, protože dýně a část cizrny se v podstatě rozpadne. S mačkáním to nepřeháníme, aby z obsahu nebyla kaše.
- Když žádnou uvařenou obilovinu nemáme, sáhneme po jáhlách, bílé rýži, quinoe, bulguru nebo kuskusu. Ty jsou uvařené stejně rychle jako se bude vařit zelenina, nebudeme tedy na ně čekat.
- Pokud nechceme obsah hrnce rozšťouchávat, můžeme pokrm zahustit kukuřičným škrobem (cca 1-2 lžíce) rozpuštěným ve studené vodě. Necháme jej minutku povařit do zhoustnutí kotlíku. Jindy můžeme naopak sáhnout po pasírovači či mixéru a z kotlíku udělat omáčku.
Obměna
- Když použijete jiné koření, dostanete zcela jiný pokrm. Vyzkoušejte čerstvý kopr, oregáno, bazalku nebo tymián a budete překvapeni škálou chutí, která se vám nabídne.
- Zrovna tak můžete obměňovat zeleninu. Vyzkoušeli jsme dát místo mrkve červenou řepu a místo zelí kedluben a bylo to vynikající.
- Místo obilí můžete občas použít celozrnné těstoviny nebo v případě bezlepkové diety bezlepkové kukuřičné či rýžové těstoviny.
Kompletní talíř
- Takto sestavené jídlo je samo o sobě kompletní – zastoupenou máme luštěninu (cizrna), obilovinu i tepelně upravenou zeleninu. Pro dokonalost doporučujeme hotové jídlo ještě doplnit o lžíci kvašené zeleniny a můžeme dozdobit praženými semínky nebo gomasiem.
Děti
- Takové jídlo je vhodné až pro děti od 2 let, pokud je stravujete přísně jako my. Do 1,5 roku by se totiž mělo velmi opatrně začít s olejem, sojovou omáčku dáváme až k druhému roku.
- Ovšem, pokud dítě běžně dostává maso apod., pak není co řešit a můžete klidně podávat tento pokrm, protože ve srovnání s konvenční stravou je pořád ještě velmi light.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Pridala jsem i trochu tymianu a vznikla omacka jak z masa :-) :-)
Ahoj, vyborna omacka. Neodolala jsem a koupila dyni hokaido na trhu, i kdyz teda byla draha jak cert-ale je to velka vzacnost tu ve Skotsku.
Taky by mne zajimal ten stonek celeru v Umeoctu. Dik za skvcele recepty