Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Co byste si vybrali: Colu nebo džus? Pro vaše zuby je horší džus.

Napadlo by vás váhat? Většinu z nás asi ne. Zvolili bychom ovocný džus. Je přeci zdravý. Na rozdíl od Coly je z přírodního ovoce a pokud zvolíme 100%, tak ani není doslazovaný. Pro naše zuby je ale právě džus hotovou pohromou. Jakto?

Cola je zdravější než džus? Pro naše zuby ano.

Cukr, cukr a zase jen cukr
– je konzumován bakteriemi v ústech a přeměněn na kyselinu, která poškozuje sklovinu, způsobuje plak a zubní kaz. Plak je vlastně nahromadění těchto bakterií na povrchu zubu. Bakterie v ústech mohou také dráždit dásně a vést k jejich onemocnění až vypadnutí zubů.
– kvůli obsahu cukru po vypití džusu můžete cítit bolest nebo citlivost zubů.

Džus je kombinace kyselin a cukru (buď přírodního nebo přidaného), což je smrt pro naše zuby. Zubní sklovina je sice nejtvrdší tkáň v těle, ale konzumace kyselých nápojů (jako je třeba džus, ale i konzumace kyselého ovoce nebo citrusů) ji může nevratně poškodit.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Džus přispívá ke ztrátě zubní skloviny právě v důsledku dlouhodobého kyselého prostředí v ústech. A nepomáhá ani následné vyčištění zubů. Ba naopak, je to to nejhorší, co můžeme našim zubům udělat, protože je často poškozujeme například špatnou technikou čištění zubů nebo příliš tvrdým kartáčkem. Mnohem lepší je si ústa vypláchnout čistou vodou.

V laboratorních testech provedených nizozemskou spotřebitelskou organizací Consumentenbond dopadl džus a energetický nápoj z hlediska vlivu na erozi (ztrátu) zubní skloviny úplně nejhůře. Poškodil sklovinu víc než obávaná Coca-Cola nebo průmyslově vyráběný ledový čaj.

Ovocný džus, nektar nebo nápoj? Všechny působí stejně.

Jako džusy se často berou také ovocné nektary, ovocné šťávy a ovocné nápoje – tyto všechny stojí v regálu na stejné polici. Z pohledu našich zubů je ale můžeme všechny vzít do jednoho pytle – ať už obsahují přírodní cukr z ovoce, anebo ten přidaný. Oba ovlivňují naše zuby stejně. Dokonce 100% džus může mít ještě více cukru než slazený nápoj.

A to není vše…
– Nejenom že si pitím džusu ničíme naše zuby, ale i naše zdraví. Pijeme totiž toxickou džusovou polévku. Víte, jak se takový džus vlastně vyrábí a co vše za látky obsahuje?
– Myslíte si, že džus je nejlepším zdrojem vitamínu C? Omyl. Mnohem více vitamínu C je v jahodách, černém rybízu, petrželce či brokolici. Stačí si dát hrst rybízu nebo 70 g brokolice a jsme na doporučeném denním množství vitamínu C.

Tipy, jak omezit poškození zubů

V horkých letních dnech si všichni rádi dopřejeme sklenici ovocného džusu. Osvěží nás to a často i uspokojí chutě. Snažme se je ale pít jen při výjimečných příležitostech a dodržujme tyto pravidla:

  • Pijeme džus pomocí brčka, aby se omezil kontakt se zuby
  • Nepopíjíme džus v průběhu celého dne (raději ho vypijeme hned)
  • Po vypití džusu si vypláchneme ústa čistou vodou

zdroj: euro.cz

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Jarka Kamoska
17. 11. 2021

Platí to i o čerstvě vylisovaných šťávách?

Nejsem si jistá, jestli to platí pro vždy a pro všechny.
Já moc nepiju ani Colu ani džus, ale vím, že když si dám slazenou Colu, za chvíli mám zuby rozleptaný a lepěj se mi na sebe.
Džus mi to nedělá (zato mi ale vadí na kůži:)

Ukázat další komentáře