Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Co dělat se spadaným listím? 5 tipů jak ho využít

Listí je užitečná pokrývka půdy a také poskytuje úkryt mnoha živočichům. Věděli jste, že je plné živin a je proto úžasným organickým hnojivem?

Mulč z listí

Listí je bohaté na minerály a látky prospěšné nejen stromům, tak proč ho pálit nebo vyhazovat, když se dá využít. Spadané listí můžete pohrabat a mulčovat s ním stromy i keře. My máme okolo stromků pletivo a tak vrstvíme listí ke stromkům a díky pletivu nám neuteče. Pod listím se bude držet vláha a taky okolo stromků neroste tráva, listí se bude pomalu rozkládat, až z něj bude výživa pro stromky. Listí si můžete nashromáždit do ohrady z palet a jakmile na jaro zasadíte do země zeleninové sazenice, listím je mulčujte a nebudete tak muset tolik plet.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Listovka

Použít se dá listí z ovocných i jiných listnatých stromů. Na zahradě si můžete listí uložit do kompostu. Buď s ním, můžete kompost prokládat a vrstvit s dalším organickým materiálem anebo si můžete založit čistou listovku a to tak, že do kompostu umístíte shrabané listí a prolijete vodou, ale nemusíte, my si prostě počkáme na déšť. Kompost z listovky bude hotov cca za dva roky. Můžete ho dále potom mísit s hlínou a použít jako substrát pro zahradní rostlinky.

Hnojivo trávníku

Jako organické hnojivo trávníku postačí i najemno posečené listí ponechané na trávníku. Stejně tak lze posečené listí použít jako jemnější mulč, který nám neuletí. Takové listí z ořešáku my využíváme jako dezinfekci, zarýváme ho na záhony již několik let.

Využít listí na rozhoření ohně

V zimě jsme venku denně a pracujeme na zahradě, zahříváme se u ohně a tak se nám suché listí hodí na založení ohně, když nemáme třísky a jiný materiál, který dobře hoří jako papír. Listí sice spálíme, ale jen malé množství a popel dále využíváme na zahradě.

Podestýlka

Listí, a to obzvlášť to ořechové, se dá používat, jako podestýlka pro naše zvířecí miláčky. Někdo dává listí papouškům a také slepicím a dalším opeřeným kamarádům, kterým pomůže od všelijakých breberek. Listí musí být samozřejmě suché.

Zkuste to taky

A co vy? Jak nakládáte se spadaným listím? Napište nám své tipy, už se na ně těšíme.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

49 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Altea
12. 10. 2023

Zajímavý tip s tou podestýlkou, to by mě nenapadlo🙂👍

Dobré ráno,
mám 6. typ co se spadaným listím. NIC. Když ta příroda chtěla aby listí spadlo pod strom, tak tam spadlo. A je to bez práce. Určitě s ním nebudu hnojit trávník, abych měl více sekání a tudíž práce.
V žádném případě můj příspěvek Silvie neber jako kritiku. Tak nebyl myšlen.
Martin.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Semínkové koule – geniální způsob setí

Jak snadno osázet planetu? No přece semínkovými bombami. Zvládne to každý.

Jak jsem pěstovala čočku

Také jste si někdy položili otázku, zda byste byli schopni vypěstovat si i jiné luštěniny než jen fazole? A co taková čočka? Moje oblíbená luštěnina. Nemus...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...