Domů > Magazín > Blog

Co je to vlastně stres? A co dokáže spustit ve vašem organismu

Stres je odezva těla na situaci, která je nepříjemná až ohrožující a přitom vždy záleží, jak tu danou situaci vnímá a prožívá konkrétní člověk. Je řešením se stresu za každou cenu vyhýbat? A jak s ním pracovat, aby nás neovládal?

Co je to stres a jeho příznaky

Zažívat stresové vlivy je přirozené a člověk jim čelil ve všech dobách své existence, ačkoli druhy stresoru se časem proměňují. V minulých časech a dobách války to byl především hlad, zima, tělesná zátěž, infekce, strach o život. Dnes je stresorem spíše obava z hypotéky, finančního zajištění, ze zkoušky, neúspěchu ve škole, v práci či ve vztahu, důvodem stresu se ale může stát prakticky vše, z čeho máme obavy či nezvládáme tak, jak bychom si představovali.

Reakce na stres jako taková je reakcí obrany proti stresoru, jejím účelem by měl být návrat do rovnováhy. Tato reakce se projevuje na fyzické i psychické rovině. Podstatou reakcí těla na stres je aktivace autonomního nervového systému, respektive jeho části sympatiku. Tělo se tím připravuje na “útěk” či “boj”. Dochází přitom k uvolnění stresových hormonů jako je adrenalin a kortizol, což vede k fyzickým příznakům stresu – zvyšuje srdeční tep, krevní tlak a hladina inzulinu v krvi, zrychluje se dýchání, prokrvení končetin, napětí svalů, což umožní člověku provést rychlou reakci.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Problémem je, pokud k dané reakci nedojde a jeho následky nejsou odstraněny (svalovou činností, vědomým zklidněním dechu a relaxací mysli) či jsou vyplavovány opakovaně. Co dokáže stres? Jako následek často vzniká únava, nespavost, problémy s kardiovaskulárním systémem, zhoršené trávení, bolesti zad a hlavy, kožní problémy, potíže s imunitou. Dlouhodobě se mohou objevovat psychické příznaky stresu jako problémy s pamětí, úzkostné stavydeprese.

Chronický stres je spojován s potížemi jako jsou bolesti žaludku, reflux, ekzémy, průjem, gynekologické potíže, nespavost, dráždivý tračník, bolesti hlavy, chronická únava, lupénka apod.

Stres je jako sníst cukr

Součástí stresové reakce je vyplavení hormonu kortizol z oblasti nadledvinek a dále inzulinu ze slinivky břišní, což vede k dostupnosti rychlé energie v podobě glukózy, která se zvýšeně vyplaví do krve ze zásob a následně do buněk.

Při neustálém opakování toto stavu ale může postupně docházet k jevu tzv. inzulinové rezistence, kdy buňky přestávají být citlivé na inzulin, který za normálních okolností podporuje vstup glukózy do nich, což má stejnou podstatu jako při vzniku onemocnění diabetes 2. typu.

Vyhýbat se stresu?

Dosud jsme popisovali převážně škodlivou stránku stresu a i na mnoha místech se dočteme, jak je stres oslabující. Je to pravda, ale platí to v případě, pokud je nadměrný, častý, dobře ho neventilujeme a také v případě, pokud proti němu máme sníženou odolnost.

Snížení odolnosti vůči stresu může být způsobeno tím, že si lidé odvykli odolávat těžkým životním situacím, ale i úplným vyhýbáním se prožití negativních emocí s ním spojených. Někdo se stresu chce za každou cenu vyvarovat a nepříjemné situace či emoce řeší tím, že se přejídá (zvlášť sladkým), někdo podléhá alkoholu či drogám – vše řečené sice má na člověka krátkodobě uvolňující účinek, ale také to s sebou nese následky v podobě prohlubujících se psychických i fyzických potíží, nadváhy či poruch příjmu potravy.

Nadbytek stresu škodí, ale na druhou stranu je určitá míra stresu přirozená a defacto žádoucí. Tělo ho potřebuje pro trénink mechanismů, které navrací organismus do rovnováhy, a zvyšování naší odolnosti vůči jeho působení. Pokud se snažíme vyhnout jakékoliv stresové situaci, stáváme se méně a méně odolní vůči jeho působení a při náhlé vážné situaci, které jsme vystaveni, se můžeme “sesypat jako domeček z karet”.

Jak pracovat se stresem

  • Berte určitou míru stresu a negativních emocí s ním spojené jako přirozenou a nedílnou součást života, se kterou je potřeba se naučit žít.
  • Uvědomte si, co všechno vás v životě stresuje, z čeho stres pramení a srovnejte si svoje životní hodnoty. Můžete začít pěstovat lepší vnímavost přítomného okamžiku, lépe plánovat, naučit se odpouštět, denně prožívat vděčnost, objevovat činnosti, které vás naplňují a ve kterých se cítíte jako “ryba ve vodě” – to vše pomůže omezit vznik častého stresu.
  • Negativní emoce jsou způsob, jak nás přivést k nějaké akci či uvědomění. Řešením není je potlačovat, nýbrž se s nimi učit pracovat, brát je jako vlnu, která vzroste, ale zase přejde, nebo jako oblaka, která nemůžete zastavit, ale nechat je plynout, až zmizí z obzoru. (Jak zacházet s emocemi?, Tantra aneb vztahy mezi mužem a ženou – emoce, Emoce a jídlo – jak to funguje?)
  • Zvyšujte odolnost vůči vlivům stresu – Přirozené stresové vlivy mohou být jak fyzické v podobě tělesné zátěže, otužování, vystavování těla změnám teplot či půstu, tak psychické při vycházení z komfortní zóny, vystavení se nepříjemné situaci, řešení konfliktu, překonání překážky apod.
  • Naučte se, jak se uvolnit po stresové situaci – Po prožití negativní emoce či stresu snažte zaměřit zpět svojí pozornost na přítomný okamžik (jakýkoliv zvuk, chuť, vůně, dotek). Pro odplavení stresových působků je skvělý pohyb relaxační techniky (dechové cvičení, vizualizace příjemných vjemů). Pokud máte tendenci stres zajídat či zapíjet alkoholem a nedaří se vám to zvládat, vyhledejte odborníka.

Práce se stresem znamená na jednu stranu nepodlehnout veškeré pohodlnosti a vést tělo a mysl k větší odolnosti proti jeho působení, na druhou stranu se však dlouhodobě “neždímat” v nežádoucích emocích a stresu bez pocitu vlivu na svůj vlastní život.

Jak pomáhá Jíme Jinak

Na Jíme Jinak vidíme všechny oblasti našeho života jako spojenou nádobu. Kromě stravy, pohybu či spánku, hraje při zotavování se ze zdravotních potíží či při jejich prevenci, výraznou roli i psychika a způsob, jakým zacházíme se stresem.

Učíme vás, jak si nastavit jídelníček, aby vás to po všech stránkách zdravotně podporovalo, snažíme se vás podpořit ve zdravé míře pohybu a předat naše znalosti ohledně práce s emocemi a zvládáním stresu.

Krok za krokem můžete s námi začít měnit životní styl. Pusťte si kurz Jak začít měnit stravu, čtěte články na téma stravy (Škola zdravého vaření, základní suroviny, sezónní stravovací tipy), osobního rozvoje, studujte recepty, pro členy Klubu Jíme Jinak jsou k dispozici rozhovory s celostními odborníky na různá zdravotní témata, online lekce cvičení s profesionálními lektorkami jógy a pilates, slevy na oblíbené kurzy jako je Jarní očista, Hubneme do plavek či Podzimní detox a detailně propracované jídelníčky.

Začtěte se spolu s námi do příběhů našich čtenářů, kterým se to podařilo rozklíčovat a díky změně stravy či myšlení nalézt cestu k uzdravení.

Pojďte do toho s námi, nenechte se ovládat stresem a vylepšete svoje zdraví po všech stránkách!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

10 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...

Bolest kloubů a únava: kde se berou?

Hned po probuzení se cítíte unavení, vyčerpaní, vaše klouby vás nemile přivítají bolestí a ztuhlostí. Co se tělo snaží sdělit, pokud člověk trpí na podobné...

Úzkost a vysoký krevní tlak spolu souvisí více, než jste tušili

V dnešní uspěchané době, kdy jsou u některých lidí úzkosti a stres na denním pořádku, je důležité mluvit o negativním vlivu na jejich zdraví. V tomto článk...

Histaminová intolerance: Zvládněte jí krok za krokem

Čím dál více lidí se potýká se symptomy histaminové intolerance (HIT). Někteří o svém stavu vědí, ale spousta trápí příznaky jako vyrážky, špatné trávení č...

Levný jídelníček na měsíc

Zaujal vás zdravý životní styl, ale obáváte se, že je zdravé stravování příliš drahé? Ukážeme vám, jak vypadá levný jídelníček za měsíc. Inspirujte se chut...