Domů > Magazín > Zdraví

Co jíst a nejíst při zácpě

Trpíte zácpou? Trápí vás nafouknuté a bolestivé břicho? Zjistěte, jak si můžete stravou pomoci a dojít tak k plnému zdraví a spokojenosti.

Zácpa

Zácpa je definována jako stav, kdy dochází k méně častému vyloučení než je pro tělo potřebné. Pokud již dochází k vyloučení, jedná se o velmi tuhou a těžkou stolici, mnohdy doprovázenou nepříjemnými bolestmi v oblasti konečníku. Zácpa potrápí v životě skoro každého. Mnohdy se bere jako normální jev, ale je tomu skutečně tak? Jak si můžete stravou pomoci od nepříjemných problémů a bolestí?

Přičiny zácpy

  • Špatné stravovací návyky – přejídaní, nedostatečný přísun vlákniny, mnoho průmyslově zpracovaných potravin, nepravidelnost, nedostatek stravy
  • Malé množství tekutin a příliš tuhý strava – strava s nedostatečným přísunem tekutin
  • Nedostatek pohybové aktivity – sedavý způsob života
  • Některé druhy léků a doplňků stravy
  • Onemocnění střev – záněty, hemeroidy
  • Změna v trávícím traktu spojena s věkem a ignorování vlastních potřeb

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Čemu se vyhnout při zácpě

Při zácpě je důležité pohlédnout na svůj jídelníček a jeho skladbu. Je potřeba vynechat průmyslově zpracované potraviny, smažená a tučná jídla. Také buďte obezřetní v přílišné konzumaci mase a cukru. Vyhněte se bílému pečivu, ale také čokoládě nebo kakau. Myslíte si, že nebudete moct nic jíst? Není tomu tak, čtěte dál.

Co jíst při zácpě

Důležité je obohatit svůj jídelníček o dostatečný přísun vlákniny. Zařaďte celozrnné obilniny, luštěniny, zeleninu a semínka a ořechy. Jezte pestře a užívejte si své jídlo. Každé sousta dobře rozžvýkejte, protože trávení začíná už v ústech. Sliny jsou nedílnou součástí celého trávícího systému. Čím víc sousto rozmělníte, tím lehčí trávící proces nastane. Zařaďte ranní miso polévky pro dostatečný přísun tekutin. To, že je polévka nejlepší lék, věděly již naše babičky. Na vašem talíři by neměla chybět pravidelná dávka pickles, které vám pomůže nastolit řád ve střevech.

Inspirujte se našimi recepty:

Potraviny proti zácpě

  • Celozrnné obiloviny

    Díky uchování celého zrna vám obiloviny pomohou vyčistit trávící trak. Jemná slupka podpoří stolici. Navíc získáte přirozený přísun vlákniny.

    • Luštěniny

    Vybírat můžete z velké řady luštěnin. Dbejte na jejich správnou přípravu, abyste se vyhnuli nepříjemným projevům. Vyzkoušejte luštěninové pomazánky, nákypy nebo placky.

    • Zelenina

    Na vašem talíři nesmí chybět rozmanité druhy zeleniny. Vybírejte si podle sezóny. V zimně zeleninu tepelně upravujte, v létě zařazujte chutné saláty. Dopřejte si ranní zeleninové vývary spojené s miso pastou.

    • Semínka a ořechy

    Zdroj zdravých tuků, které prospějou ke spokojenému vyprazdňování. Ořechy před konzumací vždy namáčejte. Semínka properte v čisté vodě. Oboje opražte na sucho na pánvi, abyste dosáhli jednoduchého trávení.

    • Voda

    Dopřávejte si dostatek jídla přirozeně spojeného s vodou. Zařazujte polévky a kaše, vařené obiloviny, zeleninu a ovoce. Naopak se vyhýbejte suchým jídlům jako je pečivo, průmyslově zpracované potraviny nebo fast foody.

    Pomoc při zácpě – Příběhy našich čtenářů

    Lucka (43 let) měla střídavě problémy s průjmem a zácpou. Po úpravě jídelníčku dle principů Jíme Jinak zmizely zažívací potíže, únava a navíc zhubla 11 kg.

    Věra (65 let) se po změně stravování zbavila nejenom zácpy, ale také ji přestala pálit žáha, zmizely oteklé nohy a získala více energie.

    Zbavte se zácpy jednoduše a snadno

    V klubu Jíme Jinak na vás čekají recepty, video návody a rozhovory s odborníky v oblasti zdraví a výživy. Najdete zde mnoho inspirace, abyste došli k plnému zdraví a vyléčily své problémy. A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně, a tak vaše cesta ke zdraví bude o dost jednodušší.

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

    8 lidí už poděkovalo za článek.

    Buďte první, kdo napíše komentář

    Vyzkoušejte také

    Nafouklé břicho po jídle a co s tím

    Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...

    Špatné trávení a jeho projevy

    Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

    Průjem ze stresu

    To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...

    Nemoci a poruchy trávení

    Jak postupovat, pokud máte poruchy či nemoci spojené s trávicí soustavou? V článku si povíme, jak se stravovat a co dělat, aby se vaše trávení začalo uzdra...
    klub
    82
    4

    Která jídla můžeme ohřívat? A jak to udělat zdravě?

    Která jídla je bezpečné ohřívat a která raději ne? Víte, jak je uskladnit, pokud si je chcete vzít s sebou do práce nebo na výlet? A jaký je zdravý způsob ...
    klub
    54
    8

    Jste element VODA? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

    Jste element voda? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...