Semena
Vhodná semínka zakoupíte v zahrádkářských obchodech, na internetu anebo si můžete pořídit semínka v místní semínkovně. Semínkovny uchovávají semínka od různých nadšených zahrádkářů a zdarma se o semínka dělí mezi sebou. Na konci pěstitelské sezóny pak i vy můžete donést svá vlastní semínka a podělit se s ostatními.
Co vysévat?
Stále ještě je možné vysévat například ředkvičky, saláty, špenát, mangold, bylinky, mrkev, tuřín, pastinák, petržel, hrášek, kapustu, zelí, kadeřávky, také už můžete sadit naklíčené brambory, anebo léčivé topinambury. Blíží se doba vhodná pro dýně, vyzkoušejte dýni Hokkaido její plody, jsou nejchutnější.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Do jaké zeminy vysévat?
Lámete si hlavu do jaké zeminy vysévat semínka? Já vysévám do našeho kompostu, míchám si ho s popelem, křemičitým pískem a někdy přidávám hnůj. Pokud nemáte vlastní kompost ani hlínu a pěstujete v nádobách, poohlédněte se po zemině vhodné pro výsevy v obchodech se zahrádkářskými potřebami, nabízejí už substráty vhodné pro bio pěstování. Vyhněte se těm s chemickými hnojivy.
Další možností jsou městské kompostárny, zde se sváží zelený odpad ze všech domácností, ale předpokládám, že většina občanů chemii neřeší, a tak ani tady nemáte jistotu čistoty kompostu. Tato varianta bývá zdarma a většinou je zpoplatněna až při vyšším odběru.
Ochrana mladých rostlinek
Já používám mikrobiologické houby i čaje z heřmánku a přesličky, ochrání mladé rostlinky před plísněmi a posílí je. Pokud používáte vodu z koupání, rostliny dostávají informace o tom, co zrovna potřebuje vaše tělo doplnit. Jen si dejte pozor, aby vaše kosmetika byla opravdu přírodní.
Hnojit či nehnojit?
Jako první musím zmínit kompost. Pokud máte doma kompost a kompostujete, znamená to, že svůj biologický odpad přeměňujete na hodnotné hnojivo. Dá se jím tedy hnojit a zároveň i mulčovat záhony. Velmi silné a účinné je také žížalí hnojivo z vermikompostéru, ten můžete mít i v bytě. Na zahrádku můžete používat v podstatě jakýkoliv zvířecí hnůj, ale pozor na to, aby nebyl čerstvý, mohl by rostlinky spálit a také každý má trochu jiné vlastnosti a hodí se k jiným rostlinám.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Prosím můžete napsat, jaký máte poměr kompostu, písku, popela a hnoje? Ten máte v jaké formě – zkompostovaný, nebo granulovaný? Jinak si nedovedu představit, že s hnojem něco míchám..:) A není to pak celé nějak moc výživné? – kompost , popel, hnůj…
Nebo jsem to špatně pochopila a tato směs není určena na předpěstování, ale přímo na záhony?
Dobrý den,
který druh ze zvířecích hnojů je vhodný na pěstování kterých druhů zeleniny/ovoce. Kde najdu info? Děkuji