Co je to pálení žáhy?
Jako pálení žáhy označujeme pocit pálení na hrudi, který je způsobený návratem žaludečních kyselin do jícnu. Tento stav je vyvolán různými faktory, zejména ale nesprávnou stravou, stresem nebo některými poruchami trávicího traktu.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Účinné babské rady: Co pomáhá na pálení žáhy?
Podívejme se nyní na praktické babské rady, které jsou ověřené a velmi rychle vám uleví od příznaků pálení žáhy.
Citronová šťáva
I přes kyselou chuť je citronová šťáva zásaditá, a je tak účinnou zbraní proti pálení žáhy. Sklenka vody s rozmíchanou čerstvě vymačkanou šťávou z citronu neutralizuje žaludeční šťávy a uleví vám od příznaků pálení žáhy.
Zázvorový čaj
Zázvor je známý pro své protizánětlivé účinky, které pomáhají uklidnit podrážděný žaludek a ulevují také od nevolnosti, a to i v případě těhotenských nevolností. Sklenice teplého zázvorového čaje pálení žáhy spolehlivě zmírní, jelikož zázvor také tlumí bolest.
Jablečný ocet
Ačkoliv to může znít protichůdně, lžíce jablečného octa rozmíchaná ve sklenici vody pomáhá vyrovnat hladinu kyselosti v žaludku.
Mandle
Mandle jsou alkalické a napomohou neutralizovat žaludeční kyseliny. Konzumace několika mandlí po jídle vám přinese úlevu.
Jedlá soda
Jedna čajová lžička jedlé sody rozpuštěná ve sklenici vody dokáže rychle a účinně neutralizovat žaludeční kyseliny a přinést okamžitou úlevu od pálení žáhy.
Aloe vera
Aloe vera je známá pro své hojivé vlastnosti a šťáva z ní pomáhá uklidnit podrážděný žaludek a jícen.
Med
Med zklidňuje podrážděnou sliznici a brání kyselinám v jejím dalším poškozování. Vytváří ochranný obal, který chrání jícen před působením kyselin a má hojivé účinky.
Pamatujte, že pálení žáhy je mnohdy také příznakem vážnějšího zdravotního problému, jako je třeba reflux.
Zásady pro prevenci a léčbu pálení žáhy
Pro efektivní léčbu pálení žáhy je důležité dodržovat několik klíčových zásad ve stravování a životním stylu:
- jezte pomalu, v klidu a konzumujte menší porce rozložené během celého dne, tímto způsobem podporujete lepší trávení a snižujete riziko pálení žáhy,
- začněte při vaření používat bylinky ke zlepšení trávení, jako je například kmín, fenykl, rozmarýn a majoránku, jelikož jsou známé pro své pozitivní účinky na trávicí systém, a navíc báječně vylepší chuť vašich jídel,
- vyřaďte z vaší stravy potraviny, které zhoršují pálení žáhy, jako jsou smažené, tučné a mastné pokrmy, pikantní jídla, průmyslově zpracované potraviny, sladkosti a alkohol, resp. pozorujte, které potraviny vám osobně způsobují problémy a snažte se jim vyhýbat,
- udržujte zdravý životní styl, jelikož faktory jako obezita nebo kouření výrazně zhoršují pálení žáhy,
- vyhýbejte se stresu a hledejte způsoby, jak efektivně zvládat stresové situace,
- dbejte na to, abyste se nepřejídali, jelikož to zvyšuje tlak na žaludek a zhoršuje příznaky pálení žáhy,
- poslední jídlo konzumujte nejpozději 3–4 hodiny před spaním,
- spěte na levém boku, to pomáhá ulevit od pálení žáhy a zlepšuje trávení,
- po jídle se vyhněte intenzivnímu cvičení a dopřejte si chvilku klidu, aby trávení probíhalo správně,
- noste pohodlné a volnější oblečení, upnuté oblečení totiž mnohdy tlačí na oblast žaludku a zvyšuje tak tlak v této oblasti,
- žvýkání žvýkačky bez cukru po jídle stimuluje produkci slin, které pomáhají “spláchnout” žaludeční kyseliny zpět do žaludku,
- mírná fyzická aktivita, jako je chůze, pomáhá zlepšit trávení a ulevuje od pálení žáhy, nebojte se proto vyrazit na dlouhou procházku, jakmile pocítíte příznaky.
Tradiční babské rady na pálení žáhy jsou účinným, ale přirozeným způsobem, jak zmírnit nepříjemné příznaky. Je však důležité pálení žáhy nepodceňovat a v případě vážnějších problémů vyhledat odbornou lékařskou pomoc. V kombinaci s vyváženou stravou a zdravým životním stylem však dokáží tradiční metody přinést značnou úlevu a zlepšit kvalitu života.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář