Proč mě bolí žlučník?
Žlučník je malý vakovitý orgán, který se nachází na spodní části jater. Jeho funkcí je skladování žluče vytvořené v játrech, která posléze pomáhá trávit potravu v tenkém střevě (vyprazdňuje se hlavně po tučném jídle).
Potíže s ním se mohou projevovat bolestí a tlaky v podžebří, nevolností po jídle, nadýmáním, hořkostí v ústech, žlutým zbarvením kůže a očního bělma, změnou barvy stolice a moči, dále i únavou. Žlučníková kolika často souvisí s přítomností písku či žlučníkových kamenů, což následně může vést k akutnímu či chronickému zánětu žlučníku.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Čínská medicína se na žlučník dívá nejen jako na orgán, ale vidí spojitost i s dalšími oblastmi lidského těla. Žlučník podle ní bolí v případě, že se naruší plynulý tok energie jater a žlučníku, dochází zde k akumulaci tzv. vlhka a horka. Vliv zde hraje nadměrná konzumace špatně stravitelné stravy (hodně tučných, smažených, sladkých jídel, ale i alkoholu) a působení chronického stresu či potlačených, nebo nadměrných emocí. Kromě bolestí břicha mohou být dalšími projevy bolesti hlavy až migrény, kloubů a páteře, na psychické rovině nerozhodnost.
Co pomáhá na žlučník
Změňte stravovací návyky
Pokud máte potíže se žlučníkem, bude zásadní se podívat na to, co mu nedělá dobře. Ač to pro vás možná nebude zprvu jednoduché, ve svém jídelníčku vynechte či alespoň výrazně omezte tučné, smažené, sladké pokrmy, polotovary, dále živočišné tuky (hlavně červené maso, vaječné žloutky, mléčné výrobky), jednoduchý cukr, ostrá koření, ořechy, zmrzlinu, alkohol či kávu. Tento typ jídel vytváří v organismu již zmíněnou vlhkost a horkost a dávají tak příčinu vzniku obtíží.
Opatrně podle své snášenlivosti zařazujte luštěniny (jak, aby nenadýmaly?), kvalitní rostlinné tuky a semínka. Dieta při žlučníku by měla stát hlavně na celozrnných obilninách (jáhly, pohanka, rýže), tepelně upravené zelenině (výborná je kořenová, daikon, dýně), dobrou službu udělá i kvašená zelenina (především ta dlouze kvašená). Léčebná pro trávicí soustava je kaše congee, kterou si můžete dopřát ke snídani. Žlučníku pomůžete, když budete jíst pravidelně, v klidu a nebudete se přejídat.
Ptáte se, co vlastně vařit? V našem receptáři najdete obecně bohatou inspiraci na chutná a zdravotně prospěšná jídla. Při výběru jednotlivých surovin v daném receptu se řiďte vaší individualitou (schopnost trávit určité potraviny, aktuální zdravotní stav) a také vám může pomoci plakátek, který vám napoví, co za konkrétní suroviny a úpravy jídel je vhodné používat v daném období. Optimální je se nechat při léčbě vést zkušeným celostním odborníkem, my spolupracujeme s MUDr. Strnadelovou či Ing. Dagmar Lužnou. Neváhejte se zeptat pod tímto článkem či v Poradně Klubu Jíme Jinak.
Pracujte s emocemi
Možná vás již nepřekvapí fakt, že na naší kondici mají vliv naše emoce a to zejména ty nezpracované či potlačené. Jejich působení vede ke vzniku nerovnováhy, která se projeví oslabením daného orgánu. U žlučníku to bývá emoce hněvu, zlosti, frustrace. Na místě je se naučit se s těmito pocity pracovat. Nadměrný vztek ze sebe můžete o samotě energeticky vytřepat, vyklepat. Naučte se zdravě vymezovat svoje hranice a umět říkat druhým, co se vám nelíbí. Se žlučníkem je spojená i rozhodnost – pokud nefunguje optimálně, často se můžeme dostávat do tzv. rozhodovací paralýzy.
Spojitost emocí se žlučníkem rozebíráme více v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny zde. Více o emocích a jejich propojenosti s jídlem máme zpracováno v rozhovoru s odborníky nazvaném Emoce a jídlo – jak to funguje?
“Babské rady” alias přírodní léčba žlučníku
Dobrým způsobem, jak podpořit správné funkce žlučníku jsou bylinkové čaje – pelyněk, heřmánek, máta peprná, pampeliška (kořen i listy), kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský.
Pro někoho může být volbou jaterní očista s použitím epsomské soli, oleje a citrónové šťávy. Hodí se pro pročištění žlučníku od písku a kamínků.
Výborná, zvlášť při bolestech hlavy spojených se žlučníkem, je kvašená šťáva z černé ředkve, pročišťující je i nápoj z daikonu (bílá ředkev) či z lotosu.
Jíme Jinak pomáhá při potížích se žlučníkem
S bolestmi žlučníku máme u svých čtenářů velké zkušenosti. Pojďte se začíst do příběhů těch, kteří vzali zdraví do svých rukou a podařilo se jim výrazně zlepšit trávení (a většinou nejen to). Tak, jako se to povedlo Radce (45), kterou v důsledku stresu a nevhodně volené stravy trápily časté záchvaty žlučníku, nadváha a závislost na sladkém. Díky změně stravovacích návyků v rámci našeho vedeného online programu se jí od bolestí žlučníku ulevilo, zmizely kruhy pod očima, začala dobře spát a zbavila se nadváhy.
Ilona (46) bojovala s nadváhou, trápil jí žlučník, klouby, potíže se zády a cítila se velmi vyčerpaná. Zkoušela změnit stravu, ale stále nebyla odhodlaná, teprve když naskočila do kurzu Podzimní detox se začaly dít změny – konečně se začala věnovat sama sobě, energie začala stoupat, váha klesat a ulevilo se jí od trávicích potíží.
Pokud máte potíže se žlučníkem a chcete změnit stravu, aby se vás již netýkaly, moc rádi vás provedeme potřebnými změnami jídelníčku. Pokud jste u nás noví, nejprve doporučujeme si pustit úvodní kurz Jak začít, který je pro vás zdarma. Pokud vás naše principy osloví, vřele vás zveme, abyste se stali součástí komunity Klubu Jíme Jinak, kde máte k dispozici Poradnu, kde se můžete ptát na cokoliv, co vás trápí ohledně zdraví, kde je další velká várka receptů, videoreceptů, článků a rozhovorů s odborníky na různá zdravotní témata (zahlenění, vysoký krevní tlak, reflux atd.), součástí je i online vedené cvičení s profesionálními lektorkami jógy a pilates a také velmi zajímavé slevy na zdravé potraviny, knihy, setkání s odborníky či naše oblíbené online kurzy. Těšíme se!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tak toto načasování nemohlo být přesnější! Díky!